| Mihail3333 a întrebat:

Există fantome? dau funda celui care da cele mai bune argumente +intamplari

Răspuns Câştigător
| ada92 a răspuns:

Demonilor le place şi să-i sperie pe oameni. Uneori ei se dau drept oameni care au murit. Ei pot să imite chiar şi vocea celor morţi. În felul acesta, demonii îi păcălesc pe mulţi făcându-i să creadă că morţii trăiesc şi că pot vorbi cu cei vii. demonii îi fac pe mulţi oameni să creadă în fantome. (Iacov 4:7, 8)

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu exista fantome, Biblic dupa ce omul moare nu mai ramane NIMIC, DAR exista DEMONI care iau forma fiintelor moarte pentru a insela pe cei SLABI si ai duce catre MOARTEA Vesnica. Exista nenumarate dovezi, Spiritismul sau Stiintele Oculte, mai nou numita Parapsihologie au destula literatura Demonica. Sincer ma pot lauda ca am distrus destule carti din vechime ale genului.

| danay72 a răspuns:

Nu. Omul când moare nu mai stie nimic și nu devine fantoma, merge în pământ.

| ania a răspuns:

Cred că există demoni și că unele manifestări ale lor unii oameni le numesc fantome.

| RAY a răspuns:

Deci sa inteleg ca tu vrei asa zis dovezi ca exista ceva ce nu exista, fantomele fac parte din imaginatia umana, nu exista dovezi stiintifice

| Clorox a răspuns:

Exista multe chestii in lumea asta, tu hotarasti daca vrei sa le vezi sau nu.

| xerxes1 a răspuns:

Sunt convins ca exista tot felul de entitati in lumea invizibila, mai putin diavolul care a fost inventat de biserica crestina pentru a controla mai usor credinciosii naivi.
Am citit cateva carti dictate de unele spirite din lumea invizibila si sunt destul de interesante, dar reflecta cunostintele spiritului respectiv.
Spiritele mai vechi au cunostinte mult mai vaste despre istoria omenirii, religii vechi, etc.
Daca dai de un spirit din ultimii 2000 de ani care a pus botul la minciunile bisericii o sa-ti impuie capul cu demoni, sfinti si ingeri
si iti repeta ca papagalul ce a auzit toata viata la biserica.

| VelaJohnny a răspuns:

Evident ca exista fantome si extraterestrii. Doar exista imaginatie si photoshop, nu?

| xerxes1 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Zeul tau YHWH a fost un extraterestru destul de neinsemnat.A mostenit un mic popor de evrei, pe cand alti zei colegi de-ai lui au administrat teritorii mai importante.
Cat timp a locuit pe planeta a luptat ca sa isi mareasca teritoriile, furand si nimicind locuitorii popoarelor invecinate.
Apoi avea pretentie la prada de razboi, avand o predilectie pentru aur si virgine.
Din fericire a disparut si nu se mai stie nimic despre el decat in imaginatia credinciosilor.

Numeri 31:50 "Noi aducem deci ca dar Domnului fiecare ce a găsit ca scule de aur, şi anume lănţişoare, brăţări, inele, cercei şi salbe, ca să se facă ispăşire pentru sufletele noastre înaintea Domnului." "

Partea lui Dumnezeu a fost:

37. sase sute saptezeci si cinci de oi au fost luate ca dare Domnului;
38. saptezeci si doi de boi luati ca dare Domnului;
39. saizeci si unu de magari luati ca dare Domnului;
40. treizeci si doua de virgine luate ca dare Domnului.
52. Tot aurul, pe care l-au adus Domnului capeteniile peste o mie si capeteniile peste o suta, ca dar ridicat, cantarea saisprezece mii sapte sute cincizeci de sicli.
54. Moise si preotul Eleazar au luat aurul de la capeteniile peste o mie si de la capeteniile peste o suta si l-au adus in Cortul intalnirii,

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Si pacat ca zeul tau e imaginar, si o entitate extraterestra.

| VelaJohnny a răspuns (pentru xerxes1):

Is curios cum demonstreaza sursele tale tot ceea ce sustii, legat de toti zeii, originea lor si ocupatia lor. Scrie in vreun manuscris antic, vreo descoperire arheologica? M-am documentat si eu un pic despre ideile astea, is ciudate si n-au nici un sens, comparand dovezile. Is curios daca s-a descoperit inca vreo tablita antica, vreun perete scris cu dalta, vreun manuscris, in care inchinatorii vreunui zeu sustineau ceva de genul. Asa si eu ma trezesc dupa mii de ani si adaug idei la miturile si legendele deja existente.

| AlexeHellsing a răspuns:

Nu există fantome. Există manifestări controlabile ale diavolului, nimic extraordiar de fapt.

| Shambler a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Inca odata o lipsa de dovezi si iar dai vina pe "diavol" care nu a facut nimic rau, insa dumnezeul biblic YHVE a facut nenumarate victime in Vechiul Testament.

| Shambler a răspuns:

Da, exista doua tipuri de fantome:
1. Cei cu suflet slab ce raman din diverse motive, cum ar fi cei ucisi cu sange rece iar criminalii sunt liberi, sau cei care vor sa transmita un mesaj important celor dragi, sau cei carora trupul nu le-a fost ingropat unde voiau ei.
2. Cei cu suflete puternice, care au facut ocultism inainte sa moara, ei sunt fenomenul "poltergeist" care fac ravagii in anumite locuri, zgarie si fac rau celor ce sunt acolo, misca obiecte etc. si cam raman datorita acelorasi motive ca cei de la 1.

| Creepypasta a răspuns:

Exista,este spiritul omului cand moare, care, a murit nelinistit de ceva, si inca este pe pamant pentru a face ce nu a apucat sa faca cand era in viata, sau care a murit tragic in chinuri
Pot sa.ti povestesc intamplari mai tarziu daca vrei
Dar acum imi dai fundita? :3