| Superior a întrebat:

Exista grade de comparatie intre pacate? Care e cel mai grav?

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dumnezeu spune ca: plata PACATULUI este moartea. Toate pacatele au aceiasi valoare pentru om, adica aduc moartea, fie ca ai mintit fie ca ai furat sau omorat tot acolo ajungi daca NU te-ai cait pentru pacatele pe care le-ai facut si continui sa le faci. ASTEA sunt consecintele in raport cu Dumnezeu. In raport cu omenirea intervin legile omenesti care pedepseste unele pacate iar pe altele le ignora. Pacatul contra Duhului Sfant este fara IERTARE fiindca Acesta parasindu-te DISPARE LEGATURA cu Dumnezeirea, deci nu mai are cine te ierta fiindca SA intrerupt legatura cu Dumnezeu pentru todeauna. Infaptuirea pacatului contra Duhului Sfant este putin mai complicat si consta in facerea repetata a UNUI PACAT impotriva COSTIINTEI care te avertizeaza ca faci un pacat. La fiecare infaptuire a acelui pacat, constiinta te va avertiza mai slab de pacat PANA aceasta NU TE VA MAI AVERTZA iar aceasta nu te mai avertizeaza fiindca Duhul Sfant sa indepartat de tine. SINGURUL care face legatura intre om si Dumnezeu este Duhul Sfant iar daca acesta sa indepartat NIMENI NU-L mai poate aduce inapoi. Duhul Sfant nu apeleaza la trairi sau sentimente de aceia nu va bazati pe sentimente. Totusi Duhul Sfant stie de slabiciunile noastre asa ca el este si foarte perseverent, deci sunt sperante pentru oricine.

| danay72 a răspuns:

1corinteni6:9,10 prezintă păcate grave.

| RAY a răspuns:

Cel mai grav e sa il hulesti pe sfantul duh, pe iisus poti ca se iarta dar fantoma aia nu poti

| T0T a răspuns:

Depinde de fiecare.

| Superior explică (pentru T0T):

Crestin/ateu?

| T0T a răspuns (pentru Superior):

Niciuna.

| Superior explică (pentru T0T):

Deci... in ce crezi atunci?

| T0T a răspuns (pentru Superior):

Nu pot afirma că cred în ceva ce nu știu și de aceea uneori părerile mele variază și nu mă fixez în ele deci de aceea prefer să le țin pentru mine. Însă pot afirma clar că nu cred în coincidențele de la un anumit nivel căci unele sunt prea mari. Poate există o explicație pentru ele însă nu suntem nici măcar aproape de ea.

| AC4S4 a răspuns:

Exista. Adica nu e tot una ca ai barfit pe cineva sau ai ucis/furat. Toate pacatele pot fi iertate, indiferent de gravitatea lor. Dumnezeu nu il iarta mai greu pe cel care a ucis oameni decat pe cel care a barfit. Daca acel om chiar se intoarce la Dumnezeu urmandu-L pe Hristos, va primi iertare, indiferent de pacatele facute sau modul de viata avut.

| Deaad a răspuns:

E păcat sa consideri toate alea păcate și să le ierarhizezi.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cel mai grav păcat este,, nulă impotriva duhului sfant" de neiertat, apoi pacate grave:fornicatia, adulterul, beția, hoția, crimă, ...pacate mai mici ca vorbirea nepotrivită, gândirea rea duce la vorbe si fapte rele toti alcătuim in fiecare zi, caci suntem născuți in vremea in care păcatul domneste peste omenire dar Iisus ne invata sa ne cain, sa ne rugam, pentru iertare lui DumnezeuMatei 6:9, 10, Isaia1:18.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Da. Exista pacate capitale, pacate strigatoare la cer, pacate impotriva Duhului Sfant, etc.
Cele mai grave pacate sunt cele impotriva Duhului Sfant( parasirea credintei ortodoxe, vrajile, descantecele, necredinta in ceva ce scrie in biblie, luarea in deradere a ortodoxiei, necredinta in Sfanta Treime, etc).

| Superior explică (pentru CinevaAnonimă):

Si exista iertare pentru. fiecare? Din ce am inteles "cele impotriva Duhului Sfant" sunt iertate cu greu sau deloc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nici macar nu exista pacate si tu intrebi de gradele lor de comparatie?

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns (pentru Superior):

Singurul păcat care nu se iartă este sinuciderea.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Da, exista iertare. Daca am facut un pacat impotriva Duhului Sfant, trebuie sa ne caim pentru el, sa-l spovedim si sa nadajduim in ajutorul lui Dumnezeu.

| Nitroblast a răspuns:

Sinuciderea e pe locul 1 incontestabil.

| Rocsid a răspuns:

Eu sincer consider ca e muuuuult mai grav sa ucizi o fiinta nevinovata decat sa iti parasesti credinta sau sa faci descantece care oricum nu au nici un efect happy
Cred ca nu religia de care apartinem ne face oameni mai buni ci cum ne comportam.
Vad multi credinciosi din diferite religii inclusiv ortodoxism care sunt oameni foarte rai dar ar trebui sa mearga in rai pentru simplu fapt ca merg la biserica si respecta toate acele regulii si oameni necredinciosi care fac voluntariat si isi dau hainele si mancarea si tot pentru a ajuta altii oameni sau animale si sunt vazuti foarte rau de catre cei credinciosi pentru idei diferite.
Eu nu cred nici in Dumnezeu nici in religie..eu cred in mine si in puterea noastra ca fiinte de a face bine.