| anonim_4396 a întrebat:

Exista in Constanta pocaiti? Exista ei in Romania? Daca exista, care este treaba cu ei? Au propriile biserici sau se strang la cineva acasa? Cine imi poate spune cate ceva?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da, exista si in Constanta si in toata tara biserici de pocaiti. Vrei sa vizitezi o Biserica ca sa vezi cum este?

| Narfundo a răspuns (pentru EmaS):

Da

| EmaS a răspuns (pentru Narfundo):

Cand nu pot sa merg la Biserica duminica urmaresc programul pe internet. Caut Biserica Albini Live.Sau poti sa cauti Elim Timisoara ca sa vezi cum este un program la pocaiti.

| Esperança a răspuns:

Avand in vedere ca traim intr-o tara predominant pagana, cu sarbatori, traditii si obiceiuri pagane, este foarte important sa cauti o biserica in care Dumnezeu lucreaza si isi face simtita Prezenta cu adevarat! Este foarte important sa cauti adevarul, sa studiezi Biblia si sa te rogi pentru sufletul tau!
Sunt protestanti si neoprotestanti, au biserici recunoscute de stat, mai multe nu stiu ce ti-as putea spune!
http://www.constantaevanghelica.ro/......tanta.html

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

" Feriţi-vă de proorocii mincinoşi, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori."

"Căci trebuie să fie între voi şi eresuri, ca să se învedereze între voi cei încercaţi."

| Esperança a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

" „Cărturarii şi fariseii şed pe scaunul lui Moise.

3 Deci toate lucrurile pe care vă spun ei să le păziţi, păziţi-le şi faceţi-le; dar după faptele lor să nu faceţi. Căci ei zic, dar nu fac.

4 Ei leagă sarcini grele şi cu anevoie de purtat şi le pun pe umerii oamenilor, dar ei nici cu degetul nu vor să le mişte.

5 Toate faptele lor le fac pentru ca să fie văzuţi de oameni. Astfel, îşi fac filacteriile late, îşi fac poalele veşmintelor cu ciucuri lungi;

6 umblă după locurile dintâi la ospeţe şi după scaunele dintâi în sinagogi;

7 le place să le facă oamenii plecăciuni prin pieţe şi să le zică: „Rabi! Rabi!"

13 Vai de voi, cărturari şi farisei făţarnici! Pentru că voi închideţi oamenilor Împărăţia cerurilor: nici voi nu intraţi în ea, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi să intre.

14 Vai de voi, cărturari şi farisei făţarnici! Pentru că voi mâncaţi casele văduvelor, în timp ce, de ochii lumii, faceţi rugăciuni lungi; de aceea veţi lua o mai mare osândă.

25 Vai de voi, cărturari şi farisei făţarnici! Pentru că voi curăţaţi partea de afară a paharului şi a blidului, dar înăuntru sunt pline de răpire şi de necumpătare.

34 De aceea, iată, vă trimit proroci, înţelepţi şi cărturari. Pe unii din ei îi veţi omorî şi răstigni, pe alţii îi veţi bate în sinagogile voastre şi-i veţi prigoni din cetate în cetate;

| DANIEL72 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Raspuns corect nota 10+ si soacra mea este pocaita penticostala dar este foarte rea.nea scos afara din casa cu copil mic.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Daca te referi la religia protestanta, da, eu chiar am avut un amic pocait.E diferenta dintre pocait prin Canon si pocait penticostalhappy. Sper ca te-am ajutat.

| Esperança a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

"pocait prin Canon" nu exista asta ceva! Pocainta este aceea ce ne relateaza Biblia si se produce in primul rand, in interiorul nostru. Nu te ajuta cu nimic sa te pocaiesti daca, spre exemplu cum am mai vazut ca fac altii, ocolesti biserica de 10 ori si urci scari in genunchi sau te lasi calcat de preot in picioare... asta se poate numi sclavie, dar in nici un caz pocainta!

| NeverSayNever a răspuns:

Bravo ΟρθόδοξηΠίστη. Daca ai dat de pocaiti nu mai scapi de ei.