| StefanUrsake a întrebat:

Exista în islam persoane care să il accepte pe Iisus ca fiu al lui Allah?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asa ceva este o blasfemeie sa accepti

| RAY a răspuns:

PacatosulBogdan zeul tau se numeste iahve iar fiul lui se numeste iisus, repet cuvantul dumnezeu este absurd, dumnezeu poate fi BRAHMA

| AC4S4 a răspuns:

Daca ar face asta nu ar mai face parte din Islam.
Intrebarea ta poate fi comparata cu una de genul:
"Exista numere pare care sunt totusi si impare?"

| Steregoi a răspuns:

Mahomed e fiul Lui Allah?

| Panamax a răspuns:

Isus fiul din flori al lui Dumnezeu este o inventie crestina.
Evreii si musulmanii nu sunt de acord cu asta.

| Irinel15123532 a răspuns:

Cu toate ca asa ceva nu vor accepta, sunt tari unde te impusca daca vorbesti despre Hristos, exista grupari de crestini si acolo, misionari care predica evanghelia si multi din ei s-au pocait si au crezut in Domnul Isus Hristos. Deci da, exista, minoritatea.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Aia sunt crestini, intrebarea e Exista în islam persoane care să il accepte pe Iisus ca fiu al lui Allah? raspunsul este NU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Daca chiar vrei sa vezi ce cred Musulmanii, ia si cauta pe Google, doar ca in Limba Engleza, Evanghelia dupa Barnaba. Deci, e o prostie, si au editat Musulmanii dupa bunul lor plac. 2 chestii la care tampesti cand le citesti acolo, sunt: "Adam si Eva cand au fost alumgati din Gradina Edenului, unul din ei s-a uitat inapoi, si vazuse ca deasupra portii Raiului scria -La ilaha illa Allah-", "Isus s-a lovit cu palmele peste chip, si a spus: -Blestemat sa fie cine ma considera Fiul Lui Dumnezeu-".

Deci, deja chestiile asta doua, te fac ori sa razi ori sa tampesti de tampenia lor. Recomand citirea acestei Evanghelii (se gaseste doar in Limba Engleza pe internet), pentru amuzament sau enervare. laughing)))))))))) Sa ai o seara placuta.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

""Isus s-a lovit cu palmele peste chip, si a spus: -Blestemat sa fie cine ma considera Fiul Lui Dumnezeu-". "

Lasand la o parte blestemele, aici chiar au dreptate. E evident ca schizofrenicul numit Isus nu e fiul vreunui spiridus.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Știi că evangheli lui Barnaba datează din secolul 4, musulmani au apărut abia în secolul 6, deci nu ei zau scris-o, în cel mai rău caz au modificat-o, cam ceva ce ați făcut și voi creștini cu Noul Testament.

| SG1995 a răspuns (pentru Holiday):

E interesant că nu se credea fiu lui Yahweh, ci se credea mesagerul lui Yahweh.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Asa, ca nu imi aminteam bine partea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Pai asta chiar nu stiam, eu ce e drept, am aflat acum. De editat sigur ca au editat acea Evanghelie, dar te ia rasul. Pai cel putin, multumesc frumos Isuse ca m-ai scos afara din Crestinism, si nu mai am treaba cu acele conflicte despre Biblie. Isus mi-a aratat adevarata Lui Viata, asa ca, multam frumos, si multa sanatate Universului, ca da Adevar la oameni.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Din cate stiu, musulmanii il considera pe Iisus doar ca pe unul dintre profeti; si daca L-ar considera cum ai spus, "fiu al lui Allah", ar fi o credinta gresita, deoarece Allah nu este Dumnezeu, ci este un idol, adica dumnezeul al neamurilor pagane.
Psalmul 95:5 ne spune: "Ca toti dumnezeii neamurilor sunt idoli; iar Domnul cerurile a facut."
In timp ce Allah e numele unui idol, iar inchinarea la idoli este jertfire adusa demonilor (I Corinteni 10:20), Hristos este Dumnezeu Creator, prin care au fost create lumea vazuta si nevazuta, ingerii, oamenii si absolut totul. -Coloseni 1, 16; Ioan 1, 3: "Toate prin El s-au facut; si fara El nimic nu s-a facut din ce s-a facut."
Credinta crestina este credinta in Sfanta Treime, Dumnezeul in Trei Persoane: Tatal si Fiul si Sfantul Duh. Toate aceste Trei Persoane sunt de-o Fiinta si nedespartite, impreuna inchinate, slavite si egale ca putere dumnezeiasca. Intreaga Creatie este impreuna-lucrarea Lor.
Diferenta dintre Ele nu este de fiinta ci de ipostas. Tatal este nenascut, Fiul este nascut din Tatal, iar Duhul Sfant este purces din Tatal.
Musulmanii nu au credinta in Sfanta Treime, deci a spune ca ne inchinam aceluiasi Dumnezeu este fals!
Domnul Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu, nu fiul lui Allah!