| lolium a întrebat:

Exista multe pareri referitoare la acea "stare" numita nebunie:stiinta o considera o boala mintala,biblia o posesiune de catre duhurile rele ce trebuie alungata din trupul bolnavului.Dar eu o consider in primul rand refuzul de a accepta realitatea, un refugiu intr-o lume in care lucrurile care te-au facut sa suferi nu mai dor atat de tare.Voi ce parere aveti?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu cred ca refuza ei realitatea pentru ca ei nu realizeaza ce este realitatea in primul rand, pe mine ma supara pers ignorante de realitate dar normale la cap

| dragos9234 a răspuns:

Nebunia este nebunie, nu este refuzul de a accepta realitatea ci doar imposibilitatea de a intelege realitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La curtile regilor era mereu cate un nebun, tolerat din mila si pentru amuzament.de multe ori erau oameni intelepti care isi ascundeau sinceritatea in spatele nebuniei.acestia spuneau adevarul crud fara nici o teama fiindca tot ce spuneau era considerat nebunie.parerea mea e ca; sant multe feluri de nebunii. unele sant intelepte.dar si atunci ca, si acum a spune adevarul este un act de mare curaj.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Gandindu-te doar la lucruri negative,traume suferite poate,evenimente ce au marcat pe cineva,descurajare,cultiva o atitudine negativa ce persista si devine monotona si normala(cazul pe care il spui,refuzul de a accepta sau de a te refugia intr-o lume a ta). Ceea ce afirma Biblia e ceva mult mai grav,din starea prezentata mai sus demonii(asa sunt numiti ingerii razvaratiti care nu mai asculta de Dumnezeu si sunt de partea lui SatanDiavolul) profita de starea deplorabila a unei persoane si daca are contact cu ceva spiritist,vrajitorie,ghicitorie,farmece(si daca persoana nu are protectia lui Dumnezeu), se afla in pericol mai mare, incat poate fi chinuita de demoni(numta posedare), ceea ce trebuie stiut e faptul ca demonilor nu li se mai permite sa isi ia trupuri omenesti asa cum era la timpul potopului lui Noe sau in timpul lui Isus.O persoana ajunsa intr-o asemena stare are nevoie sa se debaraseze de tot ce are legatura cu demonii(obiecte si persoane influente in acest sens), sa studieze Biblia si sa se lase de unele practici care o pot impiedica sa-si revina.Nebunia de care spui este o stare din care crezi ca nu mai poti iesii, griji, datorii, pierderi materiale sau pe plan afectiv te pot aduce intr-o stare descrisa de tine.

| milget a răspuns:

Pai depinde pentru ca unele persoane se nasc asa, altele devin.Tu in ce crezi mai tare in religie sau in stiinta?

| lolium explică (pentru milget):

Nu stiu ce sa zic.Dar stiu ca uneori religia ne ajuta mai mult decat stiinta

| RAY a răspuns (pentru lolium):

Si stiinta te ajuta, sunt multi oamenii de stiinta care au scris tot felul de carti chiar de genu scopul vietii, sensul vietii, ajutor la nevoie, gandire pozititva, zilele trecute am vazut o carte fb despre scopul vietii ca evreu in lagar o carte care exprima nevoia de a trai