| BlueDark a întrebat:

Exista o diferenta destul de mare intre Pastele ortodocsilor si cel al catolicilor.De obicei are loc un decalaj de cateva saptamani...Dar care are dreptate? De ce sunt diferite?

32 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Nu chiar, avem dovezi indirecte despre existenta unui anume Yeshoua, dar cum cultul lui a fost propagat doar printre cei de clasa de jos, care nu stapaneau si arta scrisului, nici a cititului, s-au propagat o gramada de mituri despre el, avand in vedere ca prima evanghele canonica a fost scris la 40 de ani de la moartea lui, iar prima necanonica cu vreo 10 ani mai de vreme.

| SG1995 a răspuns:

Draga si in domeniu criminalistic se foloseste sintagma de dovezi circusmtantiale, in cazul de fata doveziile sunt urmatoare:
Saul din Tars este o persoana istorica, chestia asta nu poate fi negata, iar acesta afirma ca ia cunoscut personal pe adepti lui Yeshua si familia acestora. Consensul general al cercetatoriilor este Yeshua a fost o persoana reala, fiind un sectant evreu apocaliptic.

| SG1995 a răspuns:

Lamureste-ma "draga".

| AC4S4 a răspuns:

Nu exista "care are dreptate" pentru ca nu au in ce sa aiba dreptate.
Cum se calculeaza data pastelui: Prima duminica de dupa prima luna plina care cade dupa sau de echinoctiul de primavara.
Crestinii occidentali folosesc data de 21 martie pentru echinoctiul de primavara, crestinii orientali folosesc data de 3 aprilie.

Sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Calculul_datei_de_Pa%C8%99te

| BlueDark explică (pentru AC4S4):

Cum adica "nu au"?

| AC4S4 a răspuns (pentru BlueDark):

Pai Hristos nu a inviat neaparat in ziua pe care o calculeaza ei. E doar o alegere de a sarbatori Pastele mai devreme (occidental) sau mai tarziu (oriental).

Răspuns utilizator avertizat
| BlueDark explică:

Ooopa...Da ce, draga, e cu voi?!

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

NICI una - nu mai vorbesc mai mult deci INTELEGETI ODATA!

| Golyat18 a răspuns:

Nu sunt crestin imi voi expune o parere dar nu anticrestina ci doar amicala poate te pot ajuta.

Pastele potrivit bibliei reprezentau iesirea poporului Israel din Egipt in aceea noapte evreii trebuiau sa junghie un miel sa unga usiorii usi cu sangele lui (pentru ca atunci nand va veni ingerul nimicirii sa ii cunoasca pe evrei si sa nu se atinga de ei adica sa nu le omoare intaiul nascut asa cum trebuia sa faca cu Egiptenii deoarece Faraon nu le-a dat voie evreilor sa plece din Egipt pana in aceasta noapte cand ingerul nimicirii i-a ucis pe toti intaii nascuti din Egipt) sa manance acel miel fript la foc si cu verdeturi amare.

(Ok trecem peste faptul ca biblia e absurda) Deci acum o sa fac o judecata dupa noul testament cam in stilul neoprotestantilor: pastele nu mai trebuie tinute deoarece este scris "Cristos pastele noastre a fost jertfit"
deci suntem mantuiti prin pastele lui Isus (rastignirea) nu prin ritualuri.

Deci dupa cum vezi si ortodocsii sunt departe de paste si catolicii, plus ca nu scrie nicaieri de oua rosii asta a fost luata din paganism si apoi evreii faceau chestia asta in aceeas zi in fiecare an.

Concluzia amandoua taberele is ratate.

| TimmyTim a răspuns (pentru Golyat18):

Cred ca ai înțeles câteva lucruri greșit!
În vechiul testament pastele reprezenta ieșirea poporului evreu din Egipt și ce făceau eu de paste făceau doar ei, pentru ca erau singurul popor creștin
Noi nu trebuie sa facem ce făceau ei pentru ca pentru noi acum, pastele reprezinta învierea lui Isus Hristos!
Într-adevăr, toate chestiile cu oua roșii etc sunt doar niște tradiții și obiceiuri care au fost luate de nu știu unde și nu ajuta la nimic.
Insa vreau sa ti spun ca Biblia nu este absurda deloc!
Ea este adevărat în tot ceea ce zice, cuvânt cu cuvânt. Tot ce scrie acolo s-a întâmplat, se întâmplă, și se va întâmpla în continuare pana la sfârșitul pământului. Chiar dacă multe lucruri par ireale... tot ce scrie în vechiul testament s-a întâmplat. Toată istoria poporului evreu ce ne este relatata în Biblie e ADEVĂRATĂ...
Dacă vrei sa mai discutam trimite mi un mesajpe TPU sau email
timoteifulgeanu@gmail.com

Răspuns utilizator avertizat
| Golyat18 a răspuns (pentru TimmyTim):

Asta ai gresit-o evreii cand au iesit din Egipt nu au fost crestini.
In rest am citit destul de mult biblia si chiar sunt nascut in familie de crestini practicanti (pocaiti) nu cred ca ma mai poti convinge.
Multumesc oricum big grin
O zi buna!

| SG1995 a răspuns (pentru Golyat18):

Mai mult concluzia e ca Iisus a fost prin saptamana Pastelui, deci Pastele crestin ar trebui sa cada cu odata cu cel ebraic. E tot nu inteleg ce legatura au fenomenele astronomice cu o sabatoare ebraica care nici nu lua in seama astfel de chestiuni.

| SG1995 a răspuns (pentru Golyat18):

Uite o chestie interesanta: Sclavia poporului evreu in egipt e un mit, in perioada de care zice biblia poporul evreu era format din niste triburi nomade, care erau aservite marelui imperiu egiptean.

| TimmyTim a răspuns (pentru Ionut1492):

În Vechiul Testament, printre toate celelalte popoare, poporul evreu era singurul care credea în "Dumnezeul Adevărat". Celelalte aveau diferiți idoli, etc.
De la Noul Testament încoace, de la moartea, învierea, și înălțarea lui Isus au existat și alte popoare creștine după iudei.

| TimmyTim a răspuns (pentru Golyat18):

Din cate știu eu (din ce am citit mai sus), tu nu ești creștin (nu erai crestin), dar vad ca am în fata o persoană care a citit Biblia, o persoana care e dintr-o familie de creștini (pocaiti).
Dar, cu toate astea, hai sa reluam istoria:
Dumnezeu i-a spus lui Moise : "Du-te în Egipt și scoate pe poporul meu..." (parafrazez)
Și pot spune ca era un popor creștin pentru ca, dacă ne uitam în urma la strămoșii lor vom vedea acolo "Avraam, fiul sau Isaac și fiul lui Isaac: Iacov"
Iacov căruia i s-a dat numele "Israel" și care este tatăl a 12 fii după care au existat cele 12 seminții ale lui Israel.
Însă ei au căzut sub mana egiptenilor și au fost sclavi timp de 400 de ani.
Iar ei erau creștini încă de auditului pentru ca scrie ca " fii evreilor erau binecuvântați în mijlocul poporului evreu: nășteau mai multi copii, le creșteau turmele, etc" (parafrazez).
Erau singurul popor care, la momentul respectiv credea în Dumnezeu.
Mulțumesc.

| Golyat18 a răspuns (pentru TimmyTim):

De obicei in astfel de cazuri faceam misto de unul ca tine dar m-a lovit putina mila.
"Pentru intaia data ucenicilor li s-a dat numele de crestini in antiohia" crestinism-
aceeasta denumire vine de la numele cristos si la asta se refera: crestini=ucenici ai lui cristos nu aveai cum sa fii crestin inainte de cristos, vezi fapte 11:26.
Cu placere!

| TimmyTim a răspuns (pentru Golyat18):

Da! E o definiție bună.
Dar ce am vrut sa zic e ca poporul evreu era singurul popor care credea în Dumnezeu dintre toate popoarele.
Gândește-te la sensul de "creștin" și spune-mi: Moise/Ilie/Avram/Isaac/Iacov/David/Solomon/Iosif, oare nu sunt ei persoane care au crezut cu toată inima în Dumnezeule cel adevărat?
Denumirea a apărut după Hristos. Dar înainte de el au existat persoane care, dacă ne gândim la CE FACE / CE ESTE un creștin le putem spune astfel.
Erau oameni "după inima lui Dumnezeu".
Și poporul evreu era poporul care CREDEA în Dumnezeu.

| Golyat18 a răspuns (pentru TimmyTim):

Ca le spui tu asa e una dar ei nu au fost crestini ci doar (poate) au facut faptele unui crestin.
Deci nu erauvcrestini asta e lamurit.

| TimmyTim a răspuns (pentru Golyat18):

Și apropo de chestia cu "mișto/mila" de unul și de altul... de mine:
Din ce familie spuneai ca faci parte?
Parca spuneau ca părinții tai sunt pocăiți?
Chiar dacă tu nu esti ca ei / ca noi și nu ca nu ști, dar nu vrei sa recunoști ca ști la ce m-am referit.
Măcar din respect pentru ce este familia ta, nu mai continua cu "să fac mișto de tine(.), mi e mila de tinel, etc.
Știu ca vrei sa pari ca ști multe lucruri din Biblie, ca tu ști cel mai bine acest subiect. Dar dacă nu ești cu adevărat creștin nu cred ca ai cum sa convingi pe cineva de aceste lucruri. Ești doar unul dintre acele persoane care știu ce înseamnă păcat / rai / iad /mântuire, doar ca e mult mai ușor știa fi ca ceilalți decât știam fi ceea ce trebuie.
Îți spun asta pentru ca TU ai zis ca ești dintr-o familie de creștini(pocăiți) deci ști tot ce zic aici.
Mulțumesc.

| TimmyTim a răspuns (pentru Golyat18):

Ma bucur ca pana la urma ai înțeles / recunoscut ce am vrut sa zic.
Erau singurul popor CREDINCIOS Domnului.
Mersi!

| Golyat18 a răspuns (pentru TimmyTim):

Da potrivit bibliei asa era poporul evreu, insa eu am facut o discutie din punct de vedere crestin cat de cat, cred ca ai inteles ca am ramas tot la gandirea mea fata de biblie dzeu etc.

| TimmyTim a răspuns (pentru Golyat18):

Da, cred ca amândoi am înțeles ce a vrut sa zică celalalt. Nu?
Îți dai seama ca am înțeles ce gândești/cum gândești/ ce crezi. Și eu citesc aceiași Biblie și cred în același Dumnezeu.
Din moment ce gândim același lucru/credem in același lucru nu cred ca ar trebui sa mai fie "probleme".
Într-adevăr au existat aici câteva discrepante intre ce știm/ce am înțeles/cum am înțeles ceea ce știm, dar sper ca s-a lămurit.
Și apropo, Scuze dacă prin ceea ce am zis nu am reușit sa ma fac înțeles din prima și a apărut o mica "ceartă"/un mic conflict intre noi.
Dacă vrei sa mai vorbim despre lucruri de genul trimite-mi un email : timoteifulgeanu@gmail.com

| Golyat18 a răspuns (pentru TimmyTim):

Nu credem in acelasi dzeu eu nu cred in dzeul iudeo-crestin
si biblia in mare parte e mincinoasa, de asta am fost doar un avatar cresti in aceasta discutie eu necrezand in acest dzeu.

| BlueDark explică (pentru Golyat18):

La fel spunem si noi despre neoprotestanti. Tabara ratata.

| BlueDark explică (pentru Ionut1492):

Da,ma! Are dreptate.Inainte de Iisus crestini erau doar evreii.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru SG1995):

Exista dovezi arheologice incontestabile ca EXODUL si evreii au fost in Egipt doar ca toti cauta unde nu trebuie.

| BlueDark explică (pentru Ionut1492):

Dar in asteapta... laughing

| TimmyTim a răspuns:

Ok... scuze pentru greșelile gramaticale(...)
Doar pentru ca nu putem vedea un lucru nu înseamnă că nu a existat/nu exista.
Spui că nu există pentru ca nu ști cine este cu adevărat și ce poate face el în viețile noastre.
https://youtu.be/8kLvWZ-DG6s
Cred ca videoclipul asta te ajuta puțin sa înțelegi asta.