| SamSon a întrebat:

Exista o traditie a islamistilor prin care isi taie spatele cu tot felul' de obiecte taioase (cutite, lame, topoare, biciuri, etc)? Am vazut un filmulet si sunt curios, de ce o fac? Ce reprezinta?

Răspuns Câştigător
| kira30 a răspuns:

Potrivit traditiei, la sfarsitul bataliei de la Kerbala, infrant, imamul Hussein a fost decapitat, iar trupul i-a fost mutilat de soldatii califului Yazid, ca pedeapsa pentru ca refuzase sa depuna jurmamant de credinta invingatorului.
Flagelarile simbolizeaza astfel remuscarea credinciosilor pentru ca n-au reusit sa-l slaveze pe Imam.
In Liban, comemorarile au fost "deturnate" intr-un urias miting de sprijin fata de gruparea integrista Hezbollah.
Ce crezi despre aceste practici?

| SamSon explică (pentru kira30):

Mi se par foarte barbare, pentru secolul acesta. Mersi frumos ca mi-ai raspuns, o zi buna.

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Simt nevoia de a plăti pentru păcatele lor. Nu știu că a murit Iisus Hristos pentru ele.

| SamSon explică (pentru ania):

Ei sunt Islamisti, nu cred in Dumnezeu, ci in Mohamed!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu toti practica acest ritual ci doar fanaticii.

| HueyFreeman a răspuns:

Pentru noi nimic, pentru ei au o semnificatie, sunt doar niste traditii stupide.