| alex598 a întrebat:

Exista persoane care cred ca nu au liberul arbitru?

Daca da, ai decis sa nu crezi ca liberul arbitru exista sau sau nu ai avut alta optiune decat sa crezi asta? Si daca nu ai decis asta cum ai putea sa stii ca ceea ce crezi nu este fals daca nu tu esti cel ce decide ceea ce crezi ca este adevarat si ce este fals? In alte cuvinte, daca nu tu iei decizia de a crede ca nu exista liberul arbitru cum ai putea vreodata sa stii daca este adevarata sau nu?

24 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Foarte buna întrebare!
I-ai blocat pe astia care nu cred in liber arbitru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur că există liber arbitru, nu am fost creați ca niște roboți care au fost programați să execute niște comenzi.
Atât doar că orice acțiune are o reacțiune (în cazul de față, consecință).

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur ca nu am fost creati cu liber arbitru din moment ce dz stie absolut totul, profetiile ce sunt? Predestinatare, zero liber arbitru, de ce satana nu are liber arbitru?

| alex598 explică (pentru RAY):

In primul rand, daca Dumnezeu e atotstiutor, atunci de ce Isus spune ca nu stie vand va fi ziua din urma? Si in al doilea rand, chiar daca ar fi adevarat ca Dumnezeu stie tot viitorul (ceea ce biblia nu sustine) da-mi te rog voie sa iti dau urmatoarea ilustratie. Sa presupunem ca liberul arbitru exista. In 2016 in finala Champions League un jucator pe nume Juanfran a ratat un penalty care a facut ca echipa lui sa piarda. Sa zicem ca tu in prezent te intorci in timp in 2016 inainte de finala. Presupunem ca liberul arbitru exista. Desi tu stii ca Juanfran urmeaza sa rateze un penalty si sa piarda astfel meciul pentru echipa lui si ai putea sa faci ceva ca sa schimbi asta, asta nu inseamna ca daca el va rata penalty-ul nu a avut liberul arbitru sau ca nu a fost decizia lui sa traga asa cum a tras. Astfel, chiar daca Dumnezeu ar stii tot viitorul, ceea ce biblia nu sutine, tot nu ar insemna ca liberul arbitru nu exista.

Răspuns utilizator avertizat