|

Exista,,Raiul"?

39 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Da, dar daca vrei acolo... in locul de dupa norisorii rozalii-albi, locul pe unde urci pe scarile albe si frumoase, parca necalcate pana acum, acel loc cu o poarta de aur in fata ta, iar ingerii canat la harpe, fa fapte bune, tata!

38 răspunsuri:
| a răspuns:

Sigur ca da.Lui Apostolul Pavel i s-a acordat favoarea de a arunca o privire pana in al treilea cer.,, Ceea ce ochiul nu a vazut, si urechea nu a auzit, si la inima omului nu s-a suit, este ceea ce a pregatit Dumnezeu celor ce-L iubesc.,,

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Va fi pe pamant, dupa ce Dumnezeu va interveni pentru a pune capat rautatii.Psalmi37:9-11,Isaia65:20-25

| a răspuns:

Nu exista, raiul, iadul, religiile sunt niste erectii ale mintilor umane bolnave.

| a răspuns (pentru Thunderstruck):

,,niste erectii ale mintilor umane bolnave" esti asa sigur? Cum poti sa spui asa ceva fara a aduce niste argumente clare, sti macar de unde provine religia, din ce an, pentru ce a fost facuta si cum a evoluat? Daca nu sti aceste lucruri si vorbesti doar din auzite sau din aroganta atunci esti doar un incult.

| a răspuns (pentru Silyca):

Raiul a fost inventat pentru a da oamenilor o speranta sa nu traiasca de geaba. Religiile au fost inventate pentru a manipula lumea sau a da raspunsuri la intrebari.

Stii sa citesti? Am pus si intre ghilimele,, niste erectii ale mintilor umane bolnave" ca sa vezi eu nu ma refeream la rai.

| a răspuns:

Da,exista.

| a răspuns:

Normal, dar exista si iad. Nu ai cum sa crezi in Rai daca nu crezi in iad si invershappy.

| a răspuns (pentru AtateaConditii):

De ce e asa normal din moment ce nu exista nici o dovada concreta in favoarea lui?

Ai auzit de Biblie? Biblia este singura carte care nu a fost modificata de-a lungul anilor.

Ce vorbesti, biblia fost modificata de foarte multe ori

Răspuns utilizator avertizat
| a răspuns (pentru RAY):

Poti sa dovedesti?

Modificată sau nu, biblia nu este o dovadă a existenței lui dumnezeu.

Mai taie din ele......sunt carti mult mai vechi decat Biblia care au ramas neschimbate.

| a răspuns (pentru Indestructible):

CUm sa nu? Atunci ce vrea sa spuna Biblia?

| a răspuns (pentru bmarius19):

Ce fel de carti? Despre ce vorbesc cartile alea?

Nimic relevant. Și eu pot scrie o carte despre un anume zeu care există doar în mintea mea și care te poate trimite într-un loc numit „iad" dacă nu-i asculți poruncile. Dar el te iubește, nu uita.

Deci ce sa inteleg, esti ateu sau nu?

Contează?

Nu, dar sunt confuză, zici ca Biblia nu este o dovada a existentei lui Dumnezeu si apoi : dar el te iubeste, nu uita?

N-ai înțeles nimic din ce-am spus. Las-o baltă.

Am auzit de ea.Si ce-ai zis despre ea m-a socat complet...Mai documenteaza-te putin si zi-mi dupa daca a fost sau nu modificata. Apoi sa te uiti daca contine sau nu contradictii. Apoi dupa ce gasesti asta sa-mi zici daca ti se mai pare ca e scrisa de doamne doamne.

Carti cu scris de la stanga la dreapta..vedele de exemplu...cel mai vechi fragment din vede e de prin sec XI i.e.n

| a răspuns:

John 14:2 - In my Father's house are many mansions: if [it were] not [so], I would have told you. I go to prepare a place for you.

Revelation 22:1-5 - And he shewed me a pure river of water of life, clear as crystal, proceeding out of the throne of God and of the Lamb. (Read More...)

Revelation 21:4 - And God shall wipe away all tears from their eyes; and there shall be no more death, neither sorrow, nor crying, neither shall there be any more pain: for the former things are passed away.

Luke 23:43 - And Jesus said unto him, Verily I say unto thee, To day shalt thou be with me in paradise.

Hebrews 11:16 - But now they desire a better [country], that is, an heavenly: wherefore God is not ashamed to be called their God: for he hath prepared for them a city.

Revelation 21:1 - And I saw a new heaven and a new earth: for the first heaven and the first earth were passed away; and there was no more sea.

Revelation 21:22-27 - And I saw no temple therein: for the Lord God Almighty and the Lamb are the temple of it. (Read More...)

John 3:13 - And no man hath ascended up to heaven, but he that came down from heaven, [even] the Son of man which is in heaven.

Revelation 21:27 - And there shall in no wise enter into it any thing that defileth, neither [whatsoever] worketh abomination, or [maketh] a lie: but they which are written in the Lamb's book of life.

2 Peter 3:13 - Nevertheless we, according to his promise, look for new heavens and a new earth, wherein dwelleth righteousness.

Hebrews 13:14 - For here have we no continuing city, but we seek one to come.

Psalms 19:1 - (To the chief Musician, A Psalm of David.) The heavens declare the glory of God; and the firmament sheweth his handywork.

Hebrews 12:22-24 - But ye are come unto mount Sion, and unto the city of the living God, the heavenly Jerusalem, and to an innumerable company of angels, (Read More...)

John 3:16 - For God so loved the world, that he gave his only begotten Son, that...2005 - 2100 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

Pe o alta planeta sau intr-o alta dimensiune unde putem ajunge doar cu mintea si sufletul, ratiune si constiinta.Probabil ca exista.

| a răspuns:

Esti prost? cum sa existe dovezi, da daca ai avea putin creier ti-ai da seama ca exista.

| a răspuns:

Nu,in imaginatia omului exista asa ceva in realitate e doar inventia omului, nu exista a doua viata, e doar una si atat

| a răspuns:

Da! Tot la fel cum există suflet şi scop al existenţei lui veşnice...

| a răspuns:

Am eşuat de fiecare dată când am încercat să văd dacă pot ajunge în "Iad".
N-am reuşit să ajung pe acolo să văd, dar cu prima ocazie am să mă întorc să-ţi spun dacă există.

| a răspuns:

Raiul, fara dovezi cu adevarat bune este la fel de real precum Valhalla.

Foarte pe scurt, raspunsul la intrebarea ta e NU.

| a răspuns:

''Raiul''? Te referi la locul acela pe care crestinii il numesc ''paradis'', unde viata e vesnica si minunata? Nu, nu exista.

| a răspuns:

Eu cred ca toata povestea cu d-ze sa inventat pentru a fi pace in lume

| a răspuns:

Nu exista.Raiul si iadul au fost inventate de om pentru a-i face pe oameni sa se teama ca dupa moarte mai exista ceva, pentru a nu face toate tampeniile care le trec prin cap in timpul vietii.

| a răspuns:

Da

| a răspuns:

Cu siguranta exista!

Răspuns utilizator avertizat
| a răspuns:

Da