| Zazen a întrebat:

Exista un singur Dumnezeu sau mai multi?
Uitati ce raspuns contradictoriu ne da biblia iudeo-crestina!
-Exista doar un singur Dumnezeu
Deuteronom 6:4
Ascultă, Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn.
-Exista mai multi Dumnezei
Geneza 1:26
Apoi Dumnezeu a zis:,, Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpînească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pămîntul şi peste toate tîrîtoarele cari se mişcă pe pămînt.
Geneza 3:22
Domnul Dumnezeu a zis:,, Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscînd binele şi răul.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Degeaba pui asemenea intrebari sincer pentru ca credinta nu se baseaza pe nimic doar pe credinta de a crede atat

| Nitroblast a răspuns:

E un singur Dumnezeu, in 3 persoane - Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Asa-zisa contradictie se cheama Sf. Treime, si pentru a O intelege in totalitate iti trebuie o logica superioara, fiindca nu prea exista elemente de comparatie; poti sa incerci sa te gandesti ca Tatal este Soarele, lumina este Fiul iar caldura este Sf. Duh. Cum le interpretezi, iarasi e la latitudinea ta daca vrei sa il descoperi pe Dumnezeu cu Dumnezeu sau fara el, dar iti spun ca totul o sa se bata cap in cap in a doua varianta, si aceleasi lucruri prind sens in prima varianta.

Ti-am lasat si la cealalta intrebare a ta o explicatie, dar spun din nou, depinde prisma prin care privesti lucrurile.

Răspuns utilizator avertizat
| Nitroblast a răspuns (pentru Zazen):

Sf. Treime nu e o inventie, asa este de vrei sau de nu vrei. Stii care e logica? Ca nu vrei sa intelegi, mai mult de luat in caterinca Sf. Scriptura si de scos din context nu stii. Esti cumva platit de cineva sa iti lasi prostiile pe aici si sa umpli mintile celor de aici cu toate ereziile pe care le-am vazut ca le lasi pe site? Sau esti unu din ateii aia care mai mult de luat in #### tot ce nu inteleg ei (asta insemnand mai tot ce e sfant) fiindca mno, daca ei nu inteleg si altii inteleg, acei "altii" sunt indoctrinati, prosti, naivi, creduli si lista poate continua.

Răspuns utilizator avertizat
| Nitroblast a răspuns (pentru Zazen):

Da. Ce vrei mai mult, ti-am raspuns aceeasi chestie si la alta intrebare de a ta.

Răspuns utilizator avertizat
| Nitroblast a răspuns (pentru Zazen):

Chiar sper ca te faci ca esti asa "blocat". Fiul lui Dumnezeu e nascut din Tatal "mai inainte de toti vecii". Nu inseamna ca daca oamenilor nu li s-a aratat Iisus, Acesta nu exista. E absurd. E ca la un bebe caruia nu ii arati jucaria noua decat atunci cand va mai creste. Asta nu inseamna ca jucaria nu exista. Doar ca bebelusul nu stie de ea. Atata tot. Duhul Sfant a aparut abia la Botezul Domnului, asta nu insemna ca Acesta nu exista "care din Tata purcede".

Ca tu nu vrei sa crezi in Sf. Treime si ca nu vrei sa faci cercetari in privinta Acesteia, asta e partea a doua, nu e treaba mea.

Asadar, mai ai ceva de reclamat?

Răspuns utilizator avertizat
| Nitroblast a răspuns (pentru Zazen):

Zice in Crez. Zice in Geneza prin pronumele la persoana intai "Noastra". Profetii au zis de Mesia. Stie Dumnezeu mai bine decat tine si decat mine de ce nu s-a intrupat Iisus cu 100 de ani mai devreme. Ce mai vrei omule? Sa-l iau pe Iisus de mana si sa vin la tine sa ti-L arat si sa iti spuna chiar El ca e de mai inainte de veci?

Mai bine ti-ai face temele cum trebuie, ca dai pe aici a neinformat.

| garnier a răspuns (pentru Nitroblast):

Unul pe naiba.
Unul stii tu, ca esti ignorant sau crestin ( sunt sinonime).

| garnier a răspuns (pentru Nitroblast):

Treimea este pura inventie.
Dar esti prea prost ca sa-ti dai seama.

Răspuns utilizator avertizat
| Dacii2326 a răspuns:

Exista mai mulți, Dumnezeu e cel al galaxiei noastre