| Triana a întrebat:

Exista viata dupa moarte? Si daca da, cum va imaginati ca este? As vrea raspunsuri de la cei orientati in ateism, agnosticism etc. happy

22 răspunsuri:
| Qinz a răspuns:

Cum sa ceri pareri de la atei daca exista viata dupa moarte?
Mama tu crezi in Dumnezeu? Mama:Nu!
Mama crezi ca o sa ne pedepseasca Dumnezeu? Mama:...

| RAY a răspuns:

Parerea mea ca ateu este ca viata de dupa nu exista, o data mort numai existi sub nici o forma, e exact ca inainte sa te nasti, dar ramai in amintirea celor dragi,sau prin cea ce ai facut,desi nu dispari de tot undeva intr-o minte, intr-un gand existi metaforic desigur, tu ca persoana dispari pe vesnicie, chiar daca ai invia memoria se pierde pe veci, o data disparata acel eu dispare vezi amnezia

| M25M a răspuns:

Cred ca raspunsul ateilor este evident, nu crezi?
Ca sa iti fac pe plac, iti amintesti ceva inainte de nasterea ta? Daca nu, astfel va fi si dupa moarte.

| dragos9234 a răspuns:

Nu exista nimic dupa viata.

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

Ai murit de sti asta?

| dragos9234 a răspuns (pentru RAY):

Nu inca.

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

Atunci de unde sti?

| dragos9234 a răspuns (pentru RAY):

Este doar o parere, nu este ceva ce stiu.

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

Dar daca mori ne trimiti bere?

| dragos9234 a răspuns (pentru RAY):

DAca gasesc va trimit.
DAca nu gasesc bere ce sa trimit?

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

Mie nimic ca o sa fiu mort si eu, trimitel pe darwin pe pamant

| RainboyDash a răspuns:

Indiferent daca ajungi in rai sau in iad sufletul tau o sa continue sa existe si tu nu poti sa schimbi asta

| milan9 a răspuns:

Exista! Asta îţi poate spune credinţa şi intuiţia, dar şi necesitatea unei destinaţii, a unei împliniri a aspiraţiilor fiinţei umane!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric nu. Odata ce-ai murit, ''informatiile'' pe care le-ai acumulat se pierd si ele in ''abis'', la fel ca si tine. Ramai viu doar in constiinta celor care te-au cunoscut.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect asa e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot fi facute afirmatii categorice nici pro nici contra.Aceasta viata dupa moarte, cred eu, este mai mult o incercare a subconsientului de a ne convinge ca moartea nu este egala cu sfarsiul.Recent,la un post TV se spunea ca cercetatori americani au afirmat ca moartea nu insamna sfarsiul.Nu erau date amanunte, dar se facea referire la teoria cuantica si Universul Multiplu.
Referitor la cum si-l imagineaza cei convinsi, aici este problema de cata fantezie are fiecare, sau cat este influentat de parea altora.

| 3xfemeie a răspuns:

Cred ca trebuia sa ceri raspuns de la cei care cred in reincarnare, nu de la atei! laughing))
Daca te intereseaza subiectul gasesti suficiente carti pentru a-ti satisface curiozitatea (calatoria sufletelor -michael newton ar fi una din ele )

| unbaiatanonim a răspuns:

Nu s-a dovedit existenta vetii dupa moarte.

| Triana explică (pentru 3xfemeie):

Am citit carti, vreau sa vad oameni, nu doi trei poeti si scriitori morti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca exista asta...

| crestiniromani a răspuns:

Exista viata dupa moarte; acolo nu vor fi plansete, tristete, va fi doar bucurie