| PreaDulcePreaFin a întrebat:

Exista... viata inainte de moarte?

57 răspunsuri:
| AlexeHellsing a răspuns:

Viață înainte de moarte? Cred că glumești... De unde ai scos-o și pe asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filozofic vorbind, nu.fiindca viata este cea traita in Iisus Hristos, continuata in vesnicie cand prin credinta si inviere ai dreptul de a striga ava care inseamna tata.cei traitori in adam deci pacatosi, robi fiind ai patimilor si traitori pentru ele si in ele sant morti, robi cu trupul si morti cu sufletul.in religia ortodoxa.ne nastem morti, in pacatul primordial, si inviem in moarte prin rascumpararea mantuitorului din robia mortii la viata.EU sant calea, adevarul si viata, cine vine la mine va trai chiar de a murit.nu stiu daca intelegi, dar atat pot sa-ti explic.

| sublime89 a răspuns:

Exista, pentru ca altfel n-ar mai fi nici moarte.

| Classy a răspuns:

Da,exista.Documenteaza-te pe internet, sunt destule filozofii si articole de acest gen.Pa,pa!

| PreaDulcePreaFin explică (pentru Classy):

Nu vreau sa ma documentez, vreau sa aud doar opinii, subiective

| Lizzu a răspuns:

Pai...cred ca da. Asta numai daca suntem cu adevarat constienti ca traim.

| Rakanishuu a răspuns:

Nu exista... nu exista si gata.

| Dan10079 a răspuns:

Daca nu iti dai seama, chiar acum traieste in ea.

| Maxim96 a răspuns:

Pai Dumnezeu a randuit ca omul sa aiba 3 vieti:
1.Viata in pantecele maicii
2.Viata pe pamant
3.Viata dupa moarte(vesnica, nemurirea sufletului)
Dumnezeu a randuit sa ramanem in a 3-a viata, adica in viata vesnica.Pentru unii va fi o fericire vesnica, iar pentru altii o rusine si osanda vesnica.
Fiecare va culege ceea ce seamna!

Pot sa te intreb:de cat timp te ocupi cu fitnessul?(sunt curios cum de ai ajuns asabig grin )

| PreaDulcePreaFin explică (pentru Maxim96):

Cred ca sunt cam 5 ani... daca faci ceva din placere, nu mai conteaza timpul

| cristeaflaviurafael a răspuns:

Pai draga mea sigur ca exista.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Din groapa vorbesti mortule?

| NameoftheCentury a răspuns (pentru Maxim96):

Tu esti gay?

| Dan10079 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am fost rascumparati deja, chiar de mai bine de 2000 de ani.

| Maxim96 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Oau! E bine ce faci, apreciez asta)
Sincer intotdeauna am respectat astfel de oameni, seamana a barbati adevarati xD

| Maxim96 a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Nu!
De unde ai luat?

| Ironicnαme a răspuns:

Tu nu ai o viaţă acum? Nu?! Se vede.

| PreaDulcePreaFin explică (pentru Ironicnαme):

Nu, sunt vampir

| ErrorFound a răspuns:

Eu nu-mi amintesc.

| Ironicnαme a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Să îţi reamintesc că ai întrebat :,, Eista viata inainte e moarte?'', şi totuşi... tu ce trăieşti acum? Nu trăieşti VIAŢA? Moartea e după viaţă. -.-''''

| EmaS a răspuns:

Eista!

| Crissu3005 a răspuns:

Pai inainte sa mori esti viulaughingSau tu esti zombie?

| PreaDulcePreaFin explică (pentru Crissu3005):

Eu sunt isus.

| DarthNiger a răspuns:

Pai:Mai intai invata sa scrii, si poate exista nu stim numai Dumnezeu stie.

| DarthNiger a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Eu cred ca esti un prost si jumatate, iisus se scrie cu 2 de ii straight face boule.

| Maxim96 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Poti sa spui ca esti Isus, dar ca esti Hristos nu vei putea sa spui, caci unul este Hristos cel adevarat-viata cea fara de moarte care s-a pogorat la moarte pentru a ridica pacatele lumii.
Invierea Lui fiind incepatura noii veti vesnice si i-L lauda toata faptura cea vazuta si ea nevazuta:"Invierea Ta, Hristoase Mantuitorule, ingerii o lauda in ceruri si pe noi pe pamant ne invredniceste cu inima curata sa Te slavim. "
Mare este taina invierii Lui si necuprinsa de mintea omenesca:""În mormânt cu trupul, în iad cu sufletul, ca un Dumnezeu, în rai cu tâlharul şi pe scaun împreună cu Tatăl şi cu Duhul ai fost Hristoase, toate umplându-le Cel ce eşti necuprins".
Nu stiu alt Dumnezeu in afara de Dumnezeul Cel intreit in persoane si nedespartit!

| PreaDulcePreaFin explică (pentru DarthNiger):

Iisus se scrie cu doi de i, totusi numele lui a fost isus cu un singur i, pe mine sincer nu ma intereseaza faptul ca oamnii au decis sa ii schimbe numele, sa para mai interesant, eu ii voi folosi numele lui. Cat despre, prost si jumatate si boule... esti un crestin autentic... dragoste si iubire, nu?

| PreaDulcePreaFin explică (pentru Maxim96):

La fel a zis lumea si cand am venit prima data pe pamant, deci te iert fiule

| PreaDulcePreaFin explică (pentru DarthNiger):

Dar am o curiozitate? ai avea curaj sa imi zici astea in fata?

| faringosept a răspuns (pentru DarthNiger):

Adica cu 4 de i?