| Derkes a întrebat:

Există viață înainte de moarte?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce raspuns doresti? cu toti am vrea sa traim vesnic, dar asta e o minciuna, eu unu nu am credinta ca exista ceva dupa viata de asta, sunt convins in procente de 99% ca nu e nimic acolo de ce? tot ce percem e rezultatul intre neuroni daca mor neuroni numai exista vreo perceptie a vieti, vad ca prorumbel rodica e asa convinsa de zici ca a murit deja si a inviat, in realitate nimeni stie daca exista sau nu, nu inseamna ca exista afterlife daca nu pot dovedi ca nu exista, cine poate dovedi ca nu exista zana maseluta sau zeus? bucurate de viata ca asta e ultima

| T0T a răspuns:

Ce întrebare cretină.

| VelaJohnny a răspuns:

Tocmai te bucuri de ea. Sau la ce te referi?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pai bine inteles ca exista viata inainte de moarte, ca daca nu, cine murea? Dar viata a existat inainte ca Dumnezeu sa condamne păcatul cu moartea. A EXISTAT SI EXISTA viata in Cer dar a existat si pe pamant. Dumnezeu a creat pe panant tot felul de animale, apoi a creiat omul. Nu stim ce varsta aveau Adam si Eva cand au pacatuit si au fost condamnati la moarte, iar din cauza neascultarii lor a intrat pacatul si moartea in lume si s-a extins la toti oamenii si la animale si la tot ce are viata Romani 5:12. Geneza3:15-17;*

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Este logic ca Acea Forta Care se afla in spatele dimensiunilor care pe toate le supun (spatiu si timp, caci nimic nu exista fara timp), supune de fapt dimensiunile care in mod obisnuit le supun pe toate.
In concluzie, Acea Forta (Dumnezeu) supune ceea ce supune totul (Dumnezeu supune pana si timpul).

Dumnezeu exista, dar este complet gresit sa te intrebi cine L-a facut pe Dumnezeu. De ce?
In primul rand, Dumnezeu daca este atotputernic el este superior fata de toate dimensiunile cunoscute (spatiu si timp) => deci Dumnezeu este superior timpului, de aceea nu are sens sa intrebi cand a fost facut Dumnezeu. Se stie ca nimic din ce exista nu poate influenta aceste dimensiuni (spatiul si timpul), deci daca Dumnezeu este atotputernic => el este superior fata de aceste dimensiuni (este mai puternic decat timpul).
Tu te intrebi daca exista Dumnezeu (adica vrei dovezi care sa te faca sa stii ca exista Dumnezeu)? O dovada este chiar gravitatia din punctul meu de vedere. Gravitatia reprezinta o curbare in spatiu-timp (dupa cum se mentioneaza in teoria relativitatii lui Einstein). Eu am observat ca o curbare in spatiu-timp este de fapt imposibila in mod obisnuit. De ce? Deoarece Spatiul si timpul nu reprezinta ceva material, deci logic vorbind, ele nu exista (si cand spunem noi ca exista, de fapt noi ne generam decat o senzatie in mintea noastra; deci noi spunem ca acea senzatie reprezinta timpul (de ex) - dar, daca timpul reprezinta senzatia creierului meu inseamna ca atunci cand va disparea creierul meu, va disparea si timpul. Suna logic? Nu! Deci, timpul este o dimensiune (un grad de libertate) care de fapt nu exista, si fiindca exista o curbare in ceva ce nu exista (ceea ce e imposibil) aceasta este considerate chiar o minune.
Daca exista aceasta minune in domeniul fizicii (gravitatia = curbare in spatiu-timp) cum iti dai seama ca exista Dumnezeu? Iti dai seama ca exista Dumnezeu, deoarece stii ca nimic din ce exista nu poate curba de fapt spatiul-timp (ceva ce nu reprezinta nimic/ce nu exista) -> deci singura explicatie rationala este ca vine din "Exteriorul dimensiunilor, adica din exteriorul timpului = este ceva mai presus de timp". Si, deoarece stim ca timpul pe toate le supune, si ca este "o Forta" mai presus de timp, putem spune ca aceasta "Forta" supune absolut tot (adica este Atotputernica).
Evolutia este adevarata, insa multi oameni spun ca religia contrazice stiinta, dar aceasta afirmatie este falsa. Religia se impleteste perfect cu stiinta oamenilor, dar religia este foarte gresit interpretata (ea a fost interpretata gresit de toti oamenii de-a lungul istoriei pentru a castiga bogatii - ex: preotii catolici ardeau pe rug pe oameni de multe ori pe nedrept... etc., desi Dumnezeu a zis "sa nu ucizi", "sa nu te razbuni, adica sa ierti", "sa fi calm" si acestia (preotii) faceau exact opusul. Cum poti spune tu ca acestia sunt neprihaniti, daca ei tot pacatuiesc de fapt?)
Deci, si Big bangul si evolutia (si toata stiinta) este adevarata. Geneza, potopul lui Noe si minunile lui Iisus, pana si invierea Lui - sunt niste metafore (niste secvente din biblie care trebuie interpretate metaphoric => toata biblia este o carte de metafore).
Iti dau niste citate sa vezi:
"15. Si mi-a zis: Apele pe care le-ai vazut si deasupra carora sade desfranata, sunt popoare si gloate si neamuri si limbi." - apocalipsa lui ioan, cap. 17: vers: 15 - link:
"6. Iar Iisus le-a zis: Luati aminte si feriti-va de aluatul fariseilor si al saducheilor.
7. Iar ei cugetau in sinea lor, zicand: Aceasta, pentru ca n-am luat paine.
8. Dar Iisus, cunoscandu-le gandul, a zis: Ce cugetati in voi insiva, putin credinciosilor, ca n-ati luat paine?
9. Tot nu intelegeti, nici nu va aduceti aminte de cele cinci paini, la cei cinci mii de oameni, si cate cosuri ati luat?
10. Nici de cele sapte paini, la cei patru mii de oameni, si cate cosuri ati luat?
11. Cum nu intelegeti ca nu despre paini v-am zis? Ci feriti-va de aluatul fariseilor si al saducheilor.
12. Atunci au inteles ca nu le-a spus sa se fereasca de aluatul painii, ci de invatatura fariseilor si a saducheilor."
Deci, apele din biblie = neamuri (adica apa ii reprezinta pe oameni)
painea = invatura cea buna
neghina = (din alte pilde se spune de ea) reprezinta acea planta care impiedica graul sa creasca, iar omul care a semanat-o este de fapt diavolul.
Deci, in biblie cand se mentioneaza de aceste: ape, Soare facut dupa pamant, stele se refera de fapt la un sens metaphoric.
Soarele - este Iisus Hristos (reprezinta sufletul lui Iisus Hristos. ("16. Eu, Iisus, am trimis pe ingerul Meu ca sa marturiseasca voua acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt radacina si odrasla lui David, steaua care straluceste dimineata." - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/22/) Se stie ca majoritatea stelelor sunt compuse din H si He. Hidrogenul reprezinta o senzatie (lauda), si cam la fel este si heliul (reprezinta "ranva").
Se mai spune de Iisus ca avea picioare de arama (arama din punct de vedere religios [Cu, adica cuprul = arama] reprezinta gelozia, invidia => deoarece, este scris in Vechiul Testament ca Dumnezeu (adica Iisus) este un Dumnezeu Gelos, iar picioarele reprezinta perioada vechiului testament.

Iti dau o lista de metafore:
-din punct de vedere biblic:
>hidrogenul = reprezinta bucuria, veselia (e cel mai simplu element, de aceea se aseamana hidrogenul cu bucuria)
>oxigenul = este adevarul ]> inseamna ca apa inseamna (H2O) o senzatie de bucurie - adevarata => si dupa cum am mai zis Dumnezeu ii considera pe oameni "ape" - deci, inaintea lui Dumnezeu oamenii sunt dragoste in ochii lui.
>borul = senzatie ca in mijlocul tau se intampla prostii.
>carbonul = sminteala, minciuna, "ca ceva nu este in regula"
>azot = senzatia de importanta, "ceva important"
>fluor = senzatia ca "te simti bine". - ca este bine.
-protonul (care reprezinta cea mai mare parte din masa H, reprezinta bucuria)
-electronul (tristetea)
-neutronul (frica)
>Li (litiu) = mania
>He (heliul) = ranva (pentru a face un lucru)
>Be (beriliul) = senzatia ca ti-este bine in sensul in care te simti vessel (esti bucuros).
>Mg (magneziu) = mustrare blanda (senzatia aceea pe care o simti atunci cand esti certat, dar cu blandete).
>Ne (neonul) = senzatia de smerenie, sufletul smerit.
> etc. (o sa mai scriu in alt comentariu continuarea)
In concluzie, daca te gandesti extreme de bine ajungi la concluzia ca Dumnezeu exista, iar religia de-a lungul timpului a fost interpretata complet gresit = ea trebuie sa se inteleaga perfect cu stiinta.

Nimeni nu stie cine (sau mai bine zis ce reprezinta diavolul).
Diavolul reprezinta omul rau (rautatea).
Diavolul reprezinta mania, gelozia, gandirea proasta.
Diavolul reprezinta toata prostia lumii: uciderea, minciunea etc.
Tu crezi ca daca te infuri, daca esti gelos, daca gandesti prost, daca ucizi, daca minti (adica daca devi precum diavolul iti va fi bine)?

Cum am ajuns la concluzia ce reprezinta aceste elemente, desi nu se mentioneaza chiar toate semnificatiile in biblie? Am credinta ca Dumnezeu ma va ajuta sa le inteleg pe toate prin tot ce este in natura, deoarece este scris: "cere si ti se va da."
Ce am facut eu? Pai am asociat fiecare litera cu ceva din viata mea (a - reprezinta dragostea, b - reprezinta altceva..., c - uciderea, li (vine de la "to lie = a minti" si se stie ca doar persoanele manioase mint, de aceea am ajuns la concluzia ca Litiul reprezinta mania. Cum mi-am dat seama ca oxigenul reprezinta adevarul? Deoarece, oxigenul reprezinta cel mai important element cu care convietuieste omul in viata lui (si de aceea oxigenul este la fel de important precum adevarul pentru viata unui om) => asa am ajuns la concluzia ca oxigenul = reprezinta in ochii lui Dumnezeu notiunea de Adevar. (etc...)

De ce cred in spusa asta "Cere si ti se va da"? Deoarece, eu stiu ca daca omul vrea sa afle adevarul, Dumnezeu il ajuta intru toate.
Dar, multi se intreaba de ce Dumnezeu nu le-a dat o viata perfecta oamenilor (Adica toti sa fie cu masini, fara boli, fara stress etc.)? Deoarece, in ochii lui Dumnezeu viata omului este o desertaciune, insa (dupa cum am mai spus) el este de acord sa il informeze cu adevar (cu stiinta) pe om, caci Dumnezeu este Adevar.

De multe ori "crestinii" (fanaticii) ii judeca pe oameni ca sunt pacatosi. Este gresit, inaintea lui Dumnezeu toti sunt sfinti:
Biblia este o carte de metafore care a fost de secole intregi interpretata gresit de oamenii din trecut... Acestia ardeau pe nedrept femei care erau acuzate ca erau vrajitoare etc... desi, in biblie scrie clar ca toti oamenii sunt sfinti inaintea lui Dumnezeu dupa cum scrie in biblie (deoarece Dumnezeu pe toti ii iubeste). Uite versetele care mentioneaza faptul ca toti oamenii sunt sfinti inaintea lui Dumnezeu chiar daca noi gresim de multe ori.
"31. Iarasi au luat pietre iudeii ca sa arunce asupra Lui.
32. Iisus le-a raspuns: Multe lucruri bune v-am aratat voua de la Tatal Meu. Pentru care din ele, aruncati cu pietre asupra Mea?
33. I-au raspuns iudeii: Nu pentru lucru bun aruncam cu pietre asupra Ta, ci pentru hula si pentru ca Tu, om fiind, Te faci pe Tine Dumnezeu.
34. Iisus le-a raspuns: Nu e scris in Legea voastra ca "Eu am zis: dumnezei sunteti?"
35. Daca i-a numit dumnezei pe aceia catre care a fost cuvantul lui Dumnezeu - si Scriptura nu poate sa fie desfiintata -"
Oamenii au interpretat biblia in favoarea lor de multe ori, dar o interpretau gresit pentru a castiga ei avutii (erau lacomi).

Vreau sa mentionez faptul ca apele din Geneza si Apocalipsa ii reprezinta de fapt pe oameni:
"Si mi-a zis: Apele pe care le-ai vazut si deasupra carora sade desfranata, sunt popoare si gloate si neamuri si limbi. (Apoc.17:15)" - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/17/15/#15
In concluzie, de aici se intelege faptul ca biblia trebuie interpretata metaphoric, dar toti oamenii au interpretat-o gresit, in sensul in care ea reprezenta adevarul pur, nemetaforic.

Sa stii ca si Apocalipsa lui Ioan se implineste chiar in zilele noastre, iar primele 4 trambite au si sunat deja cu siguranta. Ingerii au inceput sa cante din trambita dupa WW2 (dupa al doilea razboi mondial) din punct de vedere religios. De unde stiu asta? Stiu asta deoarece chiar in biblie se mentioneaza ca apocalipsa va incepe chiar atunci cand oamenii vor spune: pace si liniste:
"1. Iar despre ani si despre vremuri, fratilor, nu aveti nevoie sa va scriem,
2. Caci voi insiva stiti bine ca ziua Domnului vine asa, ca un fur noaptea.
3. Atunci cand vor zice: pace si liniste, atunci, fara de veste, va veni peste ei pieirea, ca si durerile peste cea insarcinata, si scapare nu vor avea." ( Tesaloniceni 1 5) - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/tesaloniceni-1/5/3/#3
Intr-adevar, toti oamenii au spus "liniste si pace" dupa al doilea razboi mondial.
Prima trambita: defaimarea razboiului [faptul ca din cer cade o grindina amestecata cu sange si foc - care "a ars din pamant a treia parte, si a ars din copaci a treia parte, iar iarba verde a ars de tot." reprezinta de fapt ca Dumnezeu a blestemat mentalitatea acelor oameni care adora razboiul. Copacii Ii reprezinta pe oameni, iar sangele este un simbol al blestemului. Grindina (apa inghetata) reprezinta o dragoste rece fata de credinta [inseamna ca in vremea aceea dragostea pentru credinta va fi precum gheata].
A doua trambita: defaimarea mentalitatii comuniste.
"8. A trambitat, apoi, al doilea inger, si ca un munte mare arzand in flacari s-a prabusit in mare si a treia parte din mare s-a prefacut in sange;
9. Si a pierit a treia parte din fapturile cu viata in ele, care sunt in mare, si a treia parte din corabii s-a sfaramat."
Muntele cel mare [in biblie se mentioneaza ca un munte reprezinta un conducator] este URSS-ul de atunci. Acestea au fost blestemate inaintea lui Dumnezeu [a fost considerat ca fiind rele] si impreuna cu URSS au fost blestemate si celelalte tari comuniste, deoarece se mentioneaza ca a treia parte din ape s-a prefacut in sange [iar apele reprezinta neamurile: "Si mi-a zis: Apele pe care le-ai vazut si deasupra carora sade desfranata, sunt popoare si gloate si neamuri si limbi." (apoc 17:15) - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/17/15/#15
A treia si a patra trambita reprezinta faptul ca religia nu va mai fi asa de mult iubita cum a fost in era medievala.
A treia trambita: "10. Si a trambitat al treilea inger, si a cazut din cer o stea uriasa, arzand ca o faclie, si a cazut peste izvoarele apelor.
11. Si numele stelei se cheama Absintos. Si a treia parte din ape s-a facut ca pelinul si multi dintre oameni au murit din pricina apelor, pentru ca se facusera amare." - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/8
Acele ape reprezinta stiinta, adevarul, motivele de credinta in ochii lui Dumnezeu. Acestea devin amare [adica oamenii incep sa dispretuiasca adevarul divin, si chiar asta este in zilele noastre, religia crestina este ceva mai dispretuita din cauza ca din pricina ei s-au facut foarte multe probleme].
A patra trambita: "12. Si a trambitat al patrulea inger; si a fost lovita a treia parte din soare, si a treia parte din luna, si a treia parte din stele, ca sa fie intunecata a treia parte a lor si ziua sa-si piarda din lumina a treia parte, si noaptea tot asa." - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/8/
Soarele il reprezinta pe Iisus: "16. Eu, Iisus, am trimis pe ingerul Meu ca sa marturiseasca voua acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt radacina si odrasla lui David, steaua care straluceste dimineata." Faptul ca luminozitatea Soarelui scade = inseamna ca Iisus (adica invatatura Lui) va fi dispretuita mai mult/nu va mai fi atat de importanta in ochii oamenilor. Luna il reprezinta pe Moise - si el va fi ceva mai nebagat in seama cu invatatura lui, iar stelele ii reprezinta pe ceilalti oameni (pe sfinti etc...)
Celelalte trambite semnifica si ele actiunile lui Dumnezeu de a corecta lumea.
*Chiar biblia mentioneaza despre ea insasi ca se interpreteaza metaphoric: [TREBUIE MENTIONAT IN: https://www.tpu.ro/......u-cea-cu/]
-apele ii reprezinta si pe oameni comform Apocalipsei:
" Si mi-a zis: Apele pe care le-ai vazut si deasupra carora sade desfranata, sunt popoare si gloate si neamuri si limbi." - Apocalipsa lui Ioan 17:15 - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/17/15/#15

2. "6. Iar Iisus le-a zis: Luati aminte si feriti-va de aluatul fariseilor si al saducheilor.
7. Iar ei cugetau in sinea lor, zicand: Aceasta, pentru ca n-am luat paine.
8. Dar Iisus, cunoscandu-le gandul, a zis: Ce cugetati in voi insiva, putin credinciosilor, ca n-ati luat paine?
9. Tot nu intelegeti, nici nu va aduceti aminte de cele cinci paini, la cei cinci mii de oameni, si cate cosuri ati luat?
10. Nici de cele sapte paini, la cei patru mii de oameni, si cate cosuri ati luat?
11. Cum nu intelegeti ca nu despre paini v-am zis? Ci feriti-va de aluatul fariseilor si al saducheilor.
12. Atunci au inteles ca nu le-a spus sa se fereasca de aluatul painii, ci de invatatura fariseilor si a saducheilor." Matei 16 - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/matei/16/6/#6
In concluzie, chiar Iisus mentioneaza faptul ca aluatul (painea) in biblie reprezinta o invatatura, si nu aluat/paine reala.

3. Sufletul lui Iisus Hristos este reprezentat metaforic de Soare. Acest lucru se mentioneaza in Apocalipsa lui Ioan, cap. 22:16: "Eu, Iisus, am trimis pe ingerul Meu ca sa marturiseasca voua acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt radacina si odrasla lui David, steaua care straluceste dimineata."
In concluzie, Soarele il reprezinta pe Iisus Hristos.

4. Mai vreau sa mentionez de faptul ca in era medieval oamenii au interpretat biblia foarte gresit, de multe ori in folosul lor. Acesti "crestini" (prefacuti/fanatici) ardeau pe rug desfranatele si vrajitoarele, desi nu era crezand ca prin ardere vor purifica sufletul pacatos al omului. Dar, chiar biblia mentioneaza faptul ca toti oamenii sunt neprihaniti inaintea lui Dumnezeu: "31. Iarasi au luat pietre iudeii ca sa arunce asupra Lui.
32. Iisus le-a raspuns: Multe lucruri bune v-am aratat voua de la Tatal Meu. Pentru care din ele, aruncati cu pietre asupra Mea?
33. I-au raspuns iudeii: Nu pentru lucru bun aruncam cu pietre asupra Ta, ci pentru hula si pentru ca Tu, om fiind, Te faci pe Tine Dumnezeu.
34. Iisus le-a raspuns: Nu e scris in Legea voastra ca "Eu am zis: dumnezei sunteti?"
35. Daca i-a numit dumnezei pe aceia catre care a fost cuvantul lui Dumnezeu - si Scriptura nu poate sa fie desfiintata -" - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/ioan/10/34/#34
In al doilea rand, Dumnezeu a numit poporul evreilor: "Fiul meu", ceea ce inseamna ca, desi toti oamenii sunt pacatosi, Dumnezeu tot I-a numit pe evrei sfinti pentru ca erau cel mai sarac popor din lume. Dar, daca Dumnezeu ii numeste pe toti evreii sfinti pentru ca sunt saraci, inseamna ca pe toti oamenii ii va numi sfinti, deoarece starea materiala in ochii lui Dumnezeu nu reprezinta nimic important (fiindca o persoana poate sa fie si bogata si saraca si sa aiba credinta in Dumnezeu/ sa fie o persoana cu gandire santoasa).

5.Tot Biserica din era medievala a mentionat faptul ca pamantul este plat, fiindca asa "scrie in biblie" (desi ei nici biblia nu au interpretat-o corect). Chiar biblia marturiseste printr-o coincidenta ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui si nu Soarele in jurul Pamantului:
"6. Si inaintea tronului, ca o mare de sticla, asemenea cu cristalul. Iar in mijlocul tronului si imprejurul tronului patru fiinte, pline de ochi, dinainte si dinapoi.
7. Si fiinta cea dintai era asemenea leului, a doua fiinta asemenea vitelului, a treia fiinta avea fata de om, iar a patra fiinta era asemenea vulturului care zboara." Apocalipsa 4:6-7 - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/4/
-prima fiinta: are infatisare de leu
-a doua fiinta: are infatisare de taur
-a treia fiinta: are infatisare de OM [aici este o coincidenta: tot planeta oamenilor este a treia planeta de la Soare - care este dupa cum este scris in Apocalipsa lui Ioan 22:16 ca Soarele este insusi Iisus].
-a patra fiinta: are infatisare de vulture
In concluzie, chiar aceasta coincidenta arata ca biblia (deci Dumnezeu spune) mentioneaza ca pamantul se roteste in jurul Soarelui.

6.Dar, oamenii din trecut puteau sa isi dea seama si de faptul ca Soarele se invarte in jurul Pamantului, deoarece Soarele este Iisus, iar Pamantul este planeta oamenilor - Dar cine este mai mare: Iisus sau oamenii?
Evident, ei daca s-ar fi gandit la asta, ar fi spus Iisus si astfel stiau dinainte ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui.

| Derkes explică (pentru AnonimSuprem1):

Cine crezi că citeşte toate astea? laughing

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Multe persoane ii judeca pe multi ca sunt pacatosi.
Din punctul meu de vedere, nu stiu acele persoane cum sa interpreteze biblia.
Biblia este o carte de metafore care a fost de secole intregi interpretata gresit de oamenii din trecut... Acestia ardeau pe nedrept femei care erau acuzate ca erau vrajitoare etc... desi, in biblie scrie clar ca toti oamenii sunt sfinti inaintea lui Dumnezeu dupa cum scrie in biblie (deoarece Dumnezeu pe toti ii iubeste). Uite versetele care mentioneaza faptul ca toti oamenii sunt sfinti inaintea lui Dumnezeu chiar daca noi gresim de multe ori.
"31. Iarasi au luat pietre iudeii ca sa arunce asupra Lui.
32. Iisus le-a raspuns: Multe lucruri bune v-am aratat voua de la Tatal Meu. Pentru care din ele, aruncati cu pietre asupra Mea?
33. I-au raspuns iudeii: Nu pentru lucru bun aruncam cu pietre asupra Ta, ci pentru hula si pentru ca Tu, om fiind, Te faci pe Tine Dumnezeu.
34. Iisus le-a raspuns: Nu e scris in Legea voastra ca "Eu am zis: dumnezei sunteti?"
35. Daca i-a numit dumnezei pe aceia catre care a fost cuvantul lui Dumnezeu - si Scriptura nu poate sa fie desfiintata -"
Oamenii au interpretat biblia in favoarea lor de multe ori, dar o interpretau gresit pentru a castiga ei avutii (erau lacomi).

Vreau sa mentionez faptul ca apele din Geneza si Apocalipsa ii reprezinta de fapt pe oameni:
"Si mi-a zis: Apele pe care le-ai vazut si deasupra carora sade desfranata, sunt popoare si gloate si neamuri si limbi. (Apoc.17:15)" - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/17/15/#15

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Intr-adevar, Dumnezeu nu are de ce sa fi creat tot ceea ce exista, ca el nu se simte deloc prost daca nu exista cineva pe langa El. Adevarul este ca tot ce exista vine de undeva de la infinit (Teoria M confirma existenta unui multivers si spune ca Big Banguri s-au intamplat mereu si nu a existat niciun inceput). Este clar ca Dumnezeu nu a avut de ce sa creeze toate acestea, ele existau deja.

Teoria M mentioneaza ca nu exista doar 3 dimensiuni spatiale si 1 temporala. Ea spune ca universul nostru (ba chiar toate universurile din acest multivers) au 11 dimensiuni ( 6 spatiale, 1 temporala, si inca una care le cuprinde pe cele 10 - in total: 11).
Aceasta explica cum a luat nastere Big Bangul:
"Articol principal: Big Bang.
Cercetatorii au ajuns iar? i la încercarea de a explica singularitatea ce a precedat Big Bangul, de data aceasta cu ajutorul teoriei M. În anul 2001 aceasta a suferit o transformare din partea lui Burt Ovrut. De? i pâna atunci se credea ca a 11-a dimensiune este un loc pa? nic în care universurile-membrana plutesc lini? tit, Burt Ovrut spune ca de fapt „Universurile se mi? ca prin dimensiunea 11 ca ni? te valuri imense puternice." El mai spune ca nu este atât de mult loc pentru toate universurile, a? a ca daca ele se mi? ca, atunci exista posibilitatea ca ele sa se loveasca unele de celelalte. De fapt, ele ori se departeaza unul de celalalt, ori se lovesc. Urmatoarea întrebare logica este ce se întâmpla când universurile paralele se ciocnesc? Raspunsul este dat de astronomul Neil Turok: consecin? a întâlnirii a doua universuri paralele este un Big Bang. Universul nostru are însa în unele locuri concentrari de materie: stele, galaxii, quasari? i alte aglomerari. Acestea se explica tot prin universurile paralele. Neil Turok afirma ca acestea se mi? ca precum valurile? i, tot ca valurile, suprafa? a lor nu este plana, ci se unduie? te. Astfel, când universurile paralele se lovesc, ele nu se lovesc uniform pe toata suprafa? a? i concomitent, ci în puncte diferite? i la momente diferite în timp. A? a se explica na? terea universului în forma pe care o cunoa? tem noi, cu ajutorul teoriei M." - sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Teoria_M
In concluzie, Big Bangul a fost rezultatul ciocnirii dintre doua universuri (care reprezinta 2 membrane in 11 dimensiuni, a 11-a dimensiune este cea unde se produc aceste ciocniri).

Videoclipuri cu Teoria M:
1. https://www.youtube.com/watch?v=vnwP3cT0b4g
2. https://www.youtube.com/watch?v=3uatFAQIUoM
Uite aicea niste videoclipuri interesante despre teoria corzilor, teoria M etc. (ultimele teorii ale oamenilor de stiinte foarte educative):
1. Universul elegant - partea 1: https://www.youtube.com/watch?v=wSCqXP3ZHec
2. Universul elegant - partea 2: https://www.youtube.com/watch?v=cS5Ozm4lwdU
3. Universul elegant - partea 3: https://www.youtube.com/watch?v=w-rSNqT-apE

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Dumnezeu nu I-a blestemat pe Adam si Eva sa li se intample rau. Adam si Eva simbolizau ascultarea fata de pacat mai mult fata de Dumnezeu. Dumnezeu de fapt a blestemat pacatul lor, nu propria lor persoana.
Din punctul meu de vedere, eu cred ca diavolul reprezinta acele persoane care traiau pe vremea triburilor care I-au facut pe oameni sa se bate unii pe ceilalti pentru bogatii, fapt ce a declansat viitoarele razboaie. Se spune ca pe vremea triburilor atunci cand oamenii traiau inca in pace, triburile s-au apucat sa se razboiasca intre ele si asa a inceput in lume uciderea dintre oameni.
Deci:
-diavolul = acele triburi care au pornit primele razboaie impotriva altor triburi
-Adam si Eva = acele persoane din preistorie care s-au supus diavolului acceptandu-i ideea ca oamenii trebuie sa se razboiasca intre ei pentru bogatii (hrana, minerale etc.)

Observatii:
1. De aici se intelege ca acceptarea mentalitatii de razboi intre oameni (nu intre animale, caci se spune ca pacatul este in rau impotriva altor oameni, iar relele impotriva oamenilor au inceput pe vremea triburilor) este pentru oameni dulci precum merele. De aici se intelege ca oamenilor de atunci li se parea dulce razboiul fiindca le aducea castig.
2. Nu s-ar fi intamplat toate aceste "daca aceste persoane bagacioase" s-ar fi gandit ca este mai bine daca toti oamenii coopereaza, decat sa se razboiasca. Oamenii si-au dat seama de asta prea tarziu, de abia dupa al doilea razboi mondial.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Da, exista viata dupa moarte, si iti este foarte usor sa observ acest lucru.
In primul rand, multi oameni observa in viata lor ca se infurie degeaba de multe ori. Aceasta este o dovada a existentei duhurilor, deoarece noi nu ne putem enerva degeaba, dar multi marturisesc: "Ca eu ma enervez inutil de multe ori si mi se pare ciudat."
In al doilea rand, multe persoane marturisesc ca ele sunt constiente de faptul ca nu trebuie sa se enerveze fiindca nu au niciun motiv ca sa fie maniosi, dar acestia zic sa in jurul lor simt manie. Acesta este in alt argument care dovedeste ca exista duhuri.
In plus, mania este un instinct de supravietuire (care din punct de vedere religios se aseamana cu elemental chimic Li - litiu; de la L - lord [cel mai mare] si I [drept - adica normal]; adica aceste persoane marturisesc ca lor li se pare NORMAL daca sunt CEI MAI TARI, ca altfel simt ca nu le e bine). Acesta noi l-am mostenit de la maimute. Ele (maimutele) fiindca au observat ca in colectivul lor de maimute este cel mai bine sa fie ei cei mai apreciati ca asa devin sefi, si-au dezvoltat acest sentiment numit manie. Ea se dezlantuia atunci cand acei "sefi" simteau ca cineva vrea sa ii injoseasca.
Deasemenea, Toate sentimentele rele: gelozia (din punct de vedere religios este reprezentat de elemental Cu - cupru; chiar in biblie se mentioneaza de faptul ca Iisus Hristos are picioare de arama (adica de cupru): "15. Picioarele Lui erau asemenea aramei arse in cuptor" [Apocalipsa lui Ioan 1:15 - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/1/], iar picioarele lui reprezinta inceputul - adica Vechiul Testament. Este clar faptul ca Cuprul reprezinta gelozia, invidia, deoarece in vechiul testament se mentioneaza ca Dumnezeu este gelos: "Sa nu te inchini lor, nici sa le slujesti, ca Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina parintilor ce Ma urasc pe Mine, pana la al treilea si al patrulea neam, (Ies.20:5)" - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/iesirea/20/5/#5
Noi cand suntem gelozi? Noi suntem gelosi atunci cand suntem constienti in creierul nostru ca daca cuiva din jurul nostru I se intampla bine, noua ni se intampla rau. Si acesta este un instinct de supravietuire.
Deci, cuprul reprezinta gelozia, iar litiul [lye, tie (persoanei tale), u - de la cele doua coarne ale fiarei a doua] reprezinta mania.
In concluzie, este adevarat ca exista duhuri argumentele care dovedesc asta fiind prezentate mai sus.

| Ivy86 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Bai iar vi tu cu copy-paste... E deja al 3-lea subiect și tu tot cu asta o dai. Crezi ca citește cineva? Te obosește doar privind toate paragrafele astea înșirate de tine.
Tu nu ai minte proprie?

| Derkes explică (pentru Ivy86):

O fii făcând parte dintr-o sectă

| Ivy86 a răspuns (pentru Derkes):

Da, secta copy-paste versete din Biblie.

| RoxanaY a răspuns:

Exista. Nu traiesti inainte de a muri? Si dupa moarte exista viata.

| Derkes explică (pentru RoxanaY):

Mulțumesc, Nu știam că există viață înainte de moarte, bine că m-ai lămurit tu.

| OverYourMind a răspuns:

Pentru unii nu cred, nu cred ca exista nici dupa.
Tu unde te incadrezi? Iti tin un loc in iad?