| user_5208 a întrebat:

Exista vreo diferenta reala intre sionisti si evrei?
Care sunt diferentele?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diferenta de numar, toti sionistii sunt evrei, dar nu toti evreii sunt sionisti. Numai bine!

10 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Șiiii prima întrebare de la Religie.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Majoritatea evreilor sunt sionisti. Dar exista doua tipuri de sionisti. Sionistii ortodocsi si sionistii liberali. AIPAC si J Street. Asta in America. Rabbi Richard Jacobs, Seful Union for Reform Judaism, a vorbit despre sine ca despre un tip aparte de sionist si de evreu. Evreii liberali sunt sionisti, dar nu cred in natura divina a Thorei/Bibliei. Eu ma numar cu mandrie printre evreii sionisti liberali.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de evrei si mai multe tipuri de sionisti. Le-am descris pe toate in romanele mele.
Exista sionistii liberali si sionistii ortodocsi de dreapta si de stanga. Sionistii liberali sunt aproape toti de stanga. Exista evreii anti-sionisti cum este George Soros. Nu trebuie generalizat niciodata atunci cand vine vorba despre evreii sionisti. Evreii sionisti liberali (ca mine) sunt in favoarea crearii statului Palestina si nu cred in natura divina a Bibliei.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Aceeasi ca dintre romani si romanism. Evreii sunt un grup etnic, sionistii sunt promotorii unei miscari nationaliste.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@Apo

Intrebarea e putin fortata, raspunsul meu incerca sa fie cat mai succint. Nu detaliile erau importante (ca romanii nu au trait in diaspora etc.), ci exemplul care facea, pe scurt, o diferentiere terminologica intre un popor (oarecare) si o ideologie nationalista aparuta in interiorul acelui popor.

"Esti sigur ca sionismul este separat (ca miscare) de orice influenta etnico-religioasa?"

Nu, sunt sigur ca sionismul este construit pe fundamente etnice si religioase. Cum ar putea fi sionismul separat de orice influenta etnico-religioasa atata timp cat printre cele mai importante valori comunitare evreiesti sunt etnicitatea si religia proprie? Si nationalismul romanesc de la sfarsitul secolul 18 si sec. 19 promova, printre valorile poporului, originile si religia comuna.

Sfat prietenesc: data viitoare cand vrei sa mai inviti la discutii pe un subiect pe care il stapanesti, incearca sa dezvolti putin intrebarile. No offense, dar mi-ai lasat initial impresia ca intrebarea e pusa de un elev care nu a inteles la ora de istorie ce sunt aia evrei si ce sunt aia sionisti, de-aici si raspunsul meu transant. Toate cele bune.

| dafna a răspuns:

Sionistii sunt in marea lor majoritate evrei, evreii nu sunt in marea lor majoritate sionisti.

Răspuns utilizator avertizat