| roby223 a întrebat:

Exista vreun verset în Biblie unde Dumnezeu spună ca nu își va lăsa copiii sa moara de foame?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

IOAN 6,35. Isus le-a zis: "Eu sunt Pâinea vietii. Cine vine la Mine, nu va flãmânzi niciodatã; si cine crede în Mine nu va înseta niciodatã.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Rugăciunea tatăl nostru.
Dumnezeu îți dă o pâine dar nu ți-o bagă el în straiță.

| roby223 explică (pentru sadrian46):

Aha, sigur ca da

| anonimg a răspuns:

"Am fost tânăr, şi am îmbătrânit, dar n-am văzut pe cel neprihănit părăsit, nici pe urmaşii lui cerşindu-şi pâinea." (Psalm.37:25) (versiunea Cornilescu).

"Cel ce umblă în neprihănire şi vorbeşte fără vicleşug, cel ce nesocoteşte un câştig scos prin stoarcere, cel ce îşi trage mâinile înapoi ca să nu primească mită, cel ce îşi astupă urechea să n-audă cuvinte setoase de sânge şi îşi leagă ochii ca să nu vadă răul,
acela va locui în locurile înalte; stânci întărite vor fi locul lui de scăpare; i se va da pâine, şi apa nu-i va lipsi." (Isaia.33:15,16)
Dar noi nu trebuie să-L urmăm pe Domnul Hristos doar pentru pâine și apă, pentru că vom fi dezamăgiți. "Dacă numai pentru viaţa aceasta ne-am pus nădejdea în Hristos, atunci suntem cei mai nenorociţi dintre toţi oamenii!" (1Corinteni.15:19)

| LoveSleep a răspuns:

Da. Există un verset pentru orice. Și un alt verset care contrazice fiecare "orice".
Dumnezeu a zis că nu-și va lăsa copiii să moară de foame. Dar a zis și că nu trebuie să aștepți să-ți bage în gură (sau ceva de genul), dar trebuie să ceri și-ți va da orice, dar nu-ți va da ceva doar pentru că ai cerut și alte sute de genul. Practic omul are "alibi-uri" pentru orice. S-a gândit la tot.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

De ce nu vedeți ca in Biblie Dumnezeu promite atât binecuvântări cat si blesteme? In funcție de ascultarea de Dumnezeu. Copiii Sai sunt cei care asculta si împlinesc toată voia Sa. Lor le promite ca pâinea si apa nu li se va termina. Si cu toate astea Dumnezeu da ploaie si peste cei buni, si peste cei rai.

| roby223 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Eu sunt Ateu, dar am pus întrebarea asta din cauza unei persoane foarte religioase

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru roby223):

Mai adaug ceva. Tot in Biblie Dumnezeu spune :" Cine nu VREA sa muncească, nici sa nu manance". Cred ca se înțelege!

| Saveluc a răspuns:

Nu cred ca exista. și asta era și înainte de vechiul testament cu copii care nu aveau ce manca

| AG777 a răspuns:

Sunet ogramada de oameni cu credinta care fac foamea la propriu

| roby223 explică (pentru AG777):

Da știu. Din acest motiv am devenjt Ateu

| Celcestietot a răspuns (pentru roby223):

Când nu o să mai văd și eu mâncare în magazine, o să devin ateu rolling on the floor!