| Superior a întrebat:

Existenta extraterestriilor si a altor planete care pot sustine viata,asemanatoare Terrei (am vazut la TV, cica s-au descoperit inca 10 planeta FOARTE asemanatoare ca Terra) contrazice existenta lui Dumnezeu?

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Biblia CONFIRMA existenta altor fiinte pe alte planete, multor, foarte multor fiinte extraterestre.

| RAY a răspuns:

Omul va crede si daca vom bea cafea cu ei, dumnezeu este o speranta

| SG1995 a răspuns:

Nu.

| VelaJohnny a răspuns:

Nu neapărat... Faza e că dovezi solide în afară de credință oarbă în niște presupuneri si exagerări pentru existența vieții extraterestre nu există. Ce dacă își n galaxii cu x planete pe ele, nu e un argument, e o presupune. Sunt religii gen Raelismul, dar și useri care cred că extratereștrii au adus viața pe Pământ și chestii de genul... După ce o să citești cartea Mankind's searching for God o să te lămurești de unde înclinația oamenilor din diferite culturi, limbi și națiuni pentru divinizarea unor zei de domeniul cerului.

| sir sanjei a răspuns (pentru VelaJohnny):

Citez: "... Faza e că dovezi solide în afară de credință oarbă în niște presupuneri si exagerări pentru existența..."
Daca continui fraza ta si la final pun cuvantul dumnezeu e exact acelasi lucru pe care ai vrut tu sa il punctezi. Ca existenta a orice, fara nici o dovada, e doar o presupunere!
Inclusiv a criminalului la care va inchinati si pe care il slaviti!

| reihiuke a răspuns:

Nu, de ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există zeul evreilor și numai un îndoctrinat ar crede că în tot universul ăsta cât e de mare Terra să fie singura planetă care să susțină viața.

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

" îndoctrinații cred" deoarece asta fac ei, dar tu mare om de știința ar trebui sa te pregătești pentru o plecare pe acele planete, sau pe Marte ca-i mai aproape, sau pe Luna ca "s-a mai fost"... nici in ziua de azi nu se știe cum a funcționat costumul astronauților de au rezistat la 180 de grade C, dar el a existat si a fost si folosit, ca se vede-n filme ( făcute-n studiouri)
Ca exista sau nu planete care sa susțină viața nu are nicio importantă câta vreme tu nu poți ajunge acolo, sau mai rău, câta vreme tu nu poți trece viu nici de centurile Van Allen.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NGheorghe):

Stai linistit, n-o sa migreze nimeni pe nicio planeta, chiar si daca ar fi posibil.

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

"chiar si dacă ar fi posibil"? - Ei, pe bune? Asta este ultima ta părere?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NGheorghe):

Ma, omul trebuie sa se gandeasca cum sa opreasca corporatiile globale sa nu mai distruga planeta, nu cum sa plece pe alta pleneta. Tu constientizezi ce inseamna migrarea a miliarde de oameni pe o alta planeta? Lucrul asta nu va fi niciodata posibil. Asa zisa "posibilitate" nu este decat un subiect SF.

| danut a răspuns (pentru NGheorghe):

Nimeni nu poate ajunge cu resurse umane pe alte planete (Luna e doar un satelit), motivul e simplu, radiatile gamma din cosmos sunt atat de puternice incat ar trebui o nava cosmica cu pereti de plumb de 3 metri grosime. pe luna s-a putut ajunge deoarece este in zona de protectie a pamantului dar mai departe e SF.

| NGheorghe a răspuns (pentru danut):

Zona de protecție (magnetica) a centurilor Van Allen este de cât? 7000 km?
Si luna se afla unde?
Mai cunoști si alte zone de protecție pe care încă nimeni nu le știe?

| danut a răspuns (pentru NGheorghe):

Nu stiu, dar intre cele doua se pare ca radiatia gamma este mai scazuta, oricum toti cosmonautii au fost afectati dar indepartandu-se de pamant radiatia devine mortala pentru om, in rest nu mai conteza, inca nimic nu poate inlocui plumbul pentru protectie, si ala consistent, ca la bomba atomica, cca 3 metri grosime. Ai tu o alta solutie pentru radiatia gamma?

| NGheorghe a răspuns (pentru danut):

Nu știi? ce ar fi dacă ai răspunde doar după ce ai afla? Nu de alta dar este diferența mare între 7.000 de km, 100.000 si 1.000.000 de km!
Pe luna s-a putut ajungă si încă se poate ajunge, dar niciodată cu echipaj uman. Oricum, cei care sunt declarați ajunși pe luna au trăit foarte mult si bine, si nu au fost afectați de nicio radiație, nici prima data, nici a doua, nici următoarele...

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

In Biblie spune ca Pamantul a fost singurul care a primit pacatul, deci mai existau si alte planete pe care erau extraterestrii.

Răspuns utilizator avertizat
| m1dn1gh7 a răspuns:

Nu-mi vine să cred că existența extratereștrilor e mai credibilă decât existența lui Dumnezeu. Dar da, Einstein avea dreptate "Nu ştiu cu ce arme va fi luptat cel de-al treilea război mondial, dar cu siguranţă cel de-al patrulea va fi luptat cu beţe şi pietre."
Existența lui Dumnezeu nu poate fi contrazisă, nu e o afirmație uitată in aer, A FOST SI VA FI, e alfa si omega, începutul si sfarșitul, e veșnic.

| doctorandus a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Existenta lui Dumnezeu nu poate fi contrazisa pentru ca e credinta, nu stiinta. Poti sa demonstrezi ca eu nu cred in Dumnezeu? Nu.

Răspuns utilizator avertizat
| KronstadtResurrection a răspuns:

Tehnic vorbind, insusi Dumnezeu este extraterestru. Deci, este o confirmare a existentei lui, nu o negare. Este imposibil sa fim "singurii de pe ulita".
Chiar si Papa a spus ca este posibil sa existe si alte civilizatii in vastitatea universului.

| Distroionf90 a răspuns:

Poate depinde din ce ungi privesti