| anonim_4396 a întrebat:

Exosta slujba pentru logodna sau e doar pentru casatorie si atat?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Slujba de logodna, care in ceva vechime se savarsea separat, acum se savarseste odata cu slujba de cununie, ca un preambul al acesteia.
Cine a fost la o casatorie religioasa cred ca a observat ca la inceput preotul zice: se logodeste... cu..., de trei ori, apoi de trei ori spune ca se cununa.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am auzit sa existe o slujba speciala pentru logodna, doar pentru casatorie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Preotul poate face ceva rugaciuni pentru voi dar nu este o slujba cum este taina casatoriei. Casatoria este o taina si nu doar o rugaciune scurta cum se mai face pentru cuplurile care inca nu s-au casatorit religios.