| Narfundo a întrebat:

Explicatia invatatoarei mele in copilarie, 1-8,cand eram posedat,era ca eram prea distrat".Sa fie copii din ziua de azi posedati brutal de catre demoni? Caci eu vad multa negativitate,mizerie, fatarnicie si blocaje interioare in acesti micuti.Suntem noi de vina? Ce sa facem ca micutii nostri sa devina mai puternici si sa depaseasca stadiul posesiei? Avem copii prea distrati? Au ajuns copii sa fie atat de distrati incat sa se plictiseasca acum de orice?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Narfundo? o patima, pune stapanire incet pe om.e ca un copacel, care creste.cand e mic.il smulgi usor. daca creste il smulgi mai greu dar reusesti. daca ajunge copac mare,te umbreste cu totul nu il mai poti smulge si ramai rob posedat de patima si pacatul tau. poti scapa cu vointa, multa, cu ajutor daca nu reusesti, la preot spovedanie, impartasanie etc.ori prin credinta in cel ce te-a rascumparat cu sangele lui din orice robie. Iisus Hristos.dar astea nu anuleaza propria vointa.

23 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa le dam foc pe rug ca sa ii purificam, macar le ajunge sufletul in rai si nu ii lasam pe demoni sa ii ia cu ei. DAFUQ
Nu-i nimeni posedat, sunt doar parinti prosti si copii prosti care sunt clonele parintilor lor.

| BlackSulphur a răspuns:

Narfundo, nu stiu cum sa-ti zic, dar mai rau decat orice demon existent ar fi omul in sine. Mai exact, PROSTIA DIN OM... Si la tine cred ca da pe afara, la ce posturi retarde faci.

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

"sunt doar parinti prosti si copii prosti" laughing

Asa e. Cei 7 ani de acasa au o contributie importanta cu privire la caracterul omului si la viitorul sau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

Pai da, esti rezultatul societatii in care traiesti si daca ai fi african te-ai speria de tastatura acum. In orice caz in iad cu tine pentru ca nu il cunosti pe Iisus si nu ai o relatie cu Dumnezeu. Muahahah.
Nu inteleg oamenii astia, au copii normali numai ca le este rusine sa le vorbeasca despre lucrurile esentiale in viata. Il lasi in voia sortii ca asa ai crescut si tu, numai ca pe tine de obicei te vezi altfel decat te vede restul lumii si tu esti un gunoi de om pentru ca ai tai te-au lasat sa te dezvolti la intamplare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai vazut chestia cu cel caruia i-a cazut netul? scria in jurnal; ieri mi-a cazut netul.mi-am petrecut timpul cu familia.par oameni de treaba.comic,dar triiiist.si adevarat.

| LordBolton a răspuns:

" Ce sa facem ca micutii nostri sa devina mai puternici si sa depaseasca stadiul posesiei? "

mergi la un doctor frate, nu exista demoni, sau posedari.

| Narfundo explică (pentru anonim_4396):

Prostia se trage din rautate si rautatea se trage din pacat.toate acestea indica posesie.ne invartim in juru cozii synnad2k?

| Narfundo explică (pentru BlackSulphur):

Prostia vine din rautate si rautatea din pacat.toatea astea indica semnele posesiunii demonice. ne invartim in jurul cozii blacksulphur? asta da exemplu de prostie.cred ca esti posedat.du-te la un preot bun

| Alphawolf a răspuns:

Esti un fenomen, fixist si dus cu pluta(sincer). Tu chiar de copii te iei, nici macar pe copii nu-i poti intelege? Esti stricat de cap, gandesti ingust si mai mult pe langa realitate. Ai numai demoni in cap, dar daca te vei duce la un psihiatru, probabil(doar probabil, nu e sigur ca mai esti cu sanse...) vei fi ajutat sa intelegi ca demonul esti tu.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Narfundo):

Nu, crede-ma, prostia nu vine din rautate, deoarece tu sigur nu esti o persoana rea. Din potriva, sigur este o persoana buna, deoarece daca crezi in basme si crezi ca lumea-i roz, atunci da, esti un prost. Nu trebuie sa te posede un demon ca sa fi prost, pur si simplu, vad ca tu esti asa fara probleme!

Si nu, daca esti prost, preotul nu te va ajuta. Va profita de prostia ta si te va "jefui". Pentru asta este facuta credinta: Sa te prosteasca astfel incat cei de rang inalt sa te fure.

| RaduMD a răspuns:

Cele de mai sus sunt probleme psihice. Uneori, suferinte spirituale. Dar nu trebuie sa ne inchipuim ca orice suferinta spirituala este posesie demonica. Nu oricine bataie din picior inseamna ca are draci. S-ar putea sa fie ceva mult mai simplu, ca de exemplu o supraexpunere la televizor sau la jocuri video.

| ErrorFound a răspuns:

Tu habar n-ai ce inseamna sa fi posedat. laughing
Toti copiii sunt distrati/prea distrati.

| anonimg a răspuns:

"Copii sunt oglinda parintilor" - http://ca-la-psiholog.blogspot.ro/......ei-fi.html

Cum sunteti voi astazi, asa vor fi si copii vostrii.
Stiu ca sunt unii din voi care isi spun ca daca vor avea copii neascultatori ii vor bate sau ii vor da afara din acasa, sau... cine stie ce ii asteapta pe bietii copii cand ii veti naste. Dar voi nu stiti ca adn-ul vostru -caracterul vostru- necioplit se va transfera copilului.
Deci daca voi n-ati invatat pana acum sa-i iubiti pe oameni -si chiar pe cei care va urasc-, daca n-ati invatat sa-i iertati chiar si pe aceia care nu vin sa va ceara iertare, daca n-ati invatat ce este altruismul, daca n-ati invatat ce este infranarea poftelor de care vorbeste Scriptura, daca n-ati invatat sa-L iubiti pe Dumnezeu, daca n-ati invatat sa iubit mila, daca n-ati invatat sa faceti dreptate si sa fugiti de mita, daca n-ati invatat ca nu trebuie sa batjocoriti pe oameni, daca n-ati invatat ca nu trebuie sa va certati cu oamenii... -deci daca voi n-ati invatat toate acestea, atunci sa nu spuneti ca macar cum sunteti voi sa fie si copii vostrii, ca nu va fi asa. Copii vostrii sa stiti ca vor fi mult mai rai decat sunteti voi acum. Nu or sa fie ca voi; ci mai rai. Aduceti-va aminte ce va spun acum: toate defectele enumerate mai sus se vor rasfrange asupra voastra. Si stiti cand? Cand veti imbatrani. Deoarece daca copii nu traiesc lucrurile de mai sus, ei nici nu vor respecta pe batrani. Este ca cei mai multi dintre voi va urati parintii? Cu cat mai mult copii vostrii va vor ura pe voi. Si nu veti avea ce sa le faceti... Si asta pentru ca pana azi nu ati facut nimic ca sa va indreptati purtarea voastra inaintea lui Dumnezeu si inaintea oamenilor...

| M600 a răspuns:

"Explicatia invatatoarei mele in copilarie, 1-8"
Probabil ca ai frecventat o scoala mai speciala.
Eu am avut invatatoare doar clasele 1-4.

NOname
| NOname a răspuns:

Uneori mă sperii, Mental.
Bine că nu te-ai făcut vreun pastor...
http://youtu.be/TYp9imWL_l4

| Narfundo explică (pentru RaduMD):

Atunci cum iti explici cand un copil are talente" un batran se gaseste sa spuna " ce draci are copilu asta-n el"?!

| Narfundo explică (pentru NOname):

Recunoaste si nu te ascunde ca multi copii sunt dati dracului

NOname
| NOname a răspuns (pentru Narfundo):

Copiii de fel sunt neastâmpăraţi şi curioşi, vârsta e de aşa natură, iar tu, în ignoranţa ta, îi faci posedaţi..."brutal de către demoni". Îţi dai seama cât de ridicol sună?

Măcar copiii lasă în pace! Nu mi se pare corect să fie veşnic victimele fanatismului religios.

| Biggiesan a răspuns:

Copiii trebuie să primească atenție potrivită și educație pe măsură. Mintea lor nu are experiență întipărită de timp, de aceea ei nu pot face multe asocieri, nu au conștiința actelor lor, decât foarte restrânsă. Părinții, educatorii, profesorii trebuie să le cultive disciplina, copilul trebuie pus la treabă în permanență( fără a neglija jocul, în care și acolo trebuie să -și asume niște răspunderi, să se deprindă cu ele) altminteri o ia randeaua, pot face chiar lucruri rele. Demonii sunt doar în filmele proaste americănești.

| LivingLouder a răspuns:

Nu sunt posedati. Doar ca unii sunt prosti

| sempreinvolo30 a răspuns:

Actionam in functie de gandurile noastre iar gandurile sant influentate de ceea ce verdem:in casa la rudele noastre cum se comporta, cum vorbesc, la televizor sau pe net numai violenta destrabalare si prostie.Toate lucrurile astea ne influenteaza. Apoi depinde mult si de parinti, ce fac ei pentru a-si modela copilul

| milan9 a răspuns:

Rolul părinţilor în educaţie este esenţial.
Este cu atât mai necesară cu cât condiţiile societăţii o cer chiar şi în mod tacit. Relevante în acest sens sunt tarele morale care se cer remediate: influenţele non-educative ale mass-mediei, avalanşa de provocări ale imoralităţii, viciilor în general, ale pierderii diferitelor valori spirituale şi general umane, ale pierderii interesului pentru asumarea responsabilităţilor multiple ale vieţii, etc...

| AlexeHellsing a răspuns:

Secolul 21 a venit cu multe patimi, acestea nevăzute, ascunse fiind în procesul de secularizare. Într-adevăr, un copil trebuie să fie liber, dar timpurile astea fac copii să fie prea liberi, mult prea liberi. Sunt pro democrației, dar în același timp sunt pro legii...