| Steregoi a întrebat:

Explozia din Cambrian apare si in Biblie. Plantele sunt organisme mai simple decat animalele. In cartea biblica Geneza capitolul 1 se spune ca au aparut mai intai plantele si apoi animalele adica au aparut mai intai organsimele simple si apoi cele complexe pentru ca organismele mai complexe isi bazeaza existenta pe organismele mai simple. Geneza capitolul 2 este o completare la capitolul 1. Ce puteti spune?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Explozia din Cambrian apare si in Biblie.
Nu apare.

| Steregoi explică (pentru sadrian46):

11. Apoi a zis Dumnezeu: "Să dea pământul din sine verdeaţă: iarbă, cu sămânţă într-însa, după felul şi asemănarea ei, şi pomi roditori, care să dea rod cu sămânţă în sine, după fel, pe pământ!" Şi a fost aşa.
12. Pământul a dat din sine verdeaţă: iarbă, care face sămânţă, după felul şi după asemănarea ei, şi pomi roditori, cu sămânţă, după fel, pe pământ. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
20. Apoi a zis Dumnezeu: "Să mişune apele de vietăţi, fiinţe cu viaţă în ele şi păsări să zboare pe pământ, pe întinsul tăriei cerului!" Şi a fost aşa.
21. A făcut Dumnezeu animalele cele mari din ape şi toate fiinţele vii, care mişună în ape, unde ele se prăsesc după felul lor, şi toate păsările înaripate după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
22. Şi le-a binecuvântat Dumnezeu şi a zis: "Prăsiţi-vă şi vă înmulţiţi şi umpleţi apele mărilor şi păsările să se înmulţească pe pământ!
23. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a cincea.
24. Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul fiinţe vii, după felul lor: animale, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor". Şi a fost aşa.
25. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, şi animalele domestice după felul lor, şi toate târâtoarele pământului după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.

| sadrian46 a răspuns (pentru Steregoi):

Vă mulțumesc dle Steregoi, știu și eu să citesc Biblia, o chiar citesc.

| Steregoi explică (pentru sadrian46):

Ai zis ca nu scrie.

| sadrian46 a răspuns (pentru Steregoi):

Nu scrie de Cambrian. Aceea este interpretarea dtale. Nu este bine să înterpretăm Biblia cum ne vine nouă bine. Aceasta ar fi o modalitate de a lua numele Domnului și Cuvântul lui în deșert.

| relian a răspuns:

Geneza nu spune nimic ce spui tu laughing adica ca au aparut mai intai planetele si dupa bla bla.
Geneza spune ca toate nau aparut, toate au fost facute de dzeu, tu despre ce vorbesti aici?laughing