| Vernusio a întrebat:

Ezoterism sau exoterism? Ce alegeti?

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nici una nici alta. Un creștin spune și altora învățăturile biblice, nu doar parțial, ci în totalitate, asa cum e arătat în Biblie.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danay72):

Stai linistita ca la voi nu exista ezoterism, ci materialism total.

| danay72 a răspuns (pentru Mclaren12):

Cred ca încurci religiile.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danay72):

Absolut deloc. Crestinismul cu toate sectele sale nu are nimic spiritual in el, exact ca ateismul. Daca voi va rugati la lemne si pupati moaste nu inseamna ca religia voastra este spirituala. Spiritualitatea nu are nimic de-a face cu niciun ritual crestin.

| danay72 a răspuns (pentru Mclaren12):

Dar noi nu ne închinăm la lemne și nici nu pupăm moaște, iar Biblia condamnă o asemenea închinare. De aceea, repet, încurci religiile.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danay72):

N-are importanta daca faci parte dintr-o secta care nu practica pupatul moastelor si rugatul la lemne. Provii dintr-o secta diferita, nu o religie diferita, slavesti acelasi zeu biblic care condamna spiritualitatea.

| danay72 a răspuns (pentru Mclaren12):

E bine sa te informezi corect.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danay72):

Asta-i scuza ca sa inchei discutia?

| RAY a răspuns:

Aiureli ambele, repet inca o data, nu exista nici o dovada care sa sutina Ezoterism sau exoterism ca fiind reale, ele sunt doar false credinte bazate PE NIMIC, pe Zero dovezii

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Esoterismul si exoterismul sunt cai de propagare a religie, nu o credinta in sine.

| SG1995 a răspuns:

Pe fiecare cum il duce capul, exoterismul e calea adeptului clasic, esoterismul e un nivel de intelegere mai profund al unei doctrine, e calea initiatului cum ar veni, nu e ceva ce alegi, e ceva ce obti, prin gnoza. Eu nu sunt un esoterist inca, dar nici exoterist "pur" sunt undeva la mijloc.

| oprescudorin11 a răspuns:

Intrebarea e cel putin 'ciudata"/ Caci ezoterismul si exoterismul pot coexista(fara sa mai le definim precum concepte, considerand ca le intelegi-ceea ce nu prea cred dupa intrebare!).
La Socrate, primul flozof european, din cate stiu, scoala trebuia sa fie organizata in 3 categorii de 'scolari'. Unii aveau dreptul doar sa asculte, altii aveau dreptul sa puna intrebari(si), altii aveau dreptul sa DISCUTE(accesul la exoterism).
Deci nu alegi! Daca 'corespunzi' ai acces la exoterism. Daca esti un om simplu, sau prea tanar sau batran dar prea prost sau nici unul din astea, NU AI ACCES!
DECI NU SE ALEGE! Nu e ca la jocurile voastre de noroc!
La ezoterism au acces doar Alesii!
Ca sa fii ales, inseamna sa poti si pricepe, apoi sa ai o moralitate absolut FARA PRIHANA.
Poti cunoaste anumite ezoterisme formal, dar daca nu corespunzi, nu le vei aplica sau cunoaste vreodata!