| Panamax a întrebat:

Falsificatorii de vin urmeaza exemplul lui Iisus?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Isus a lucrat pe creiere.
Falsificatorii de vin lucrează pe burtă.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu.Domnul Isus nu a transformat apa in vin pentru a avea un câștig, ci pentru a-si arata puterea, ca Fiu de Dumnezeu, ca natura i se supune la cuvantul Sau, numai Omul este cel care nu alege sa se supună, in schimb se bucura de tot ce a creat Dumnezeu prin Fiul Sau.

| Panamax explică (pentru TamplaruAnisoara):

A transformat apa in vin ca era la nunta si nu mai aveau aia ce sa bea.
Ca sa-si arate puterea putea sa o faca prin targuri sau prin piete cand avea chef.

| sadrian46 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Da, că așa face Dumnezeu, ca să își arate puterea, trimite un șarlatan ilizionist și hipnotizator la o nuntă cu oameni pe jumătate beți, care mai voiau să bage la maț până pică sub masă și o minune ici, o vindecare colo, ba niște răstălmăciri de evenimente, în care se întâmplă lucruri imposibile ca nașterea virginală, învierea din morți și gata religia care îmbrobodește apoi miliarde de oameni, care lasă apoi pe alții să le decidă soarta și să îi aburească duminecă de duminecă, că e mai comod așa decât să gândești pe cont propriu.

| Iisus2002 a răspuns:

Da,exact exemplul lui Iisus