| 2k a întrebat:

Fanaticii crestini, promotori ai pacii si iubirii, au navalit asupra unui teatru unde se desfasura o piesa de teatru, Corpus Christi, au devastat teatrul si au reusit sa ucida in bataie un om:
http://www.keeptalkinggreece.com/......s-christi/
Cu adevarat un gest crestinesc!
Pareri/comentarii?

18 răspunsuri:
| IMINENT a răspuns:

Stirile de genu is la ordinea zilei.
Si tu ai fost suspendat laughing

| dragos9234 a răspuns:

Scuze ca te intreb, dar ce vrei sa demonstrezi cu asta?

| fllu07 a răspuns:

Nu mai sari de c*r in sus ca is "crestini de-ai tai. nu vezi ca au crucea?
ca si tine. ce-ti mai place sa dai cu piatra, si sa arunci cu noroi.
aa si o mica corectare: crucea nu ii simbol crestin, a aparut ca obiect de veneratie numa in 325 dupa Cristos cand Imparatul constantin, la consiliul de la niceea a declarat crestinismul religie de stat, si cum erau mai multe religii a laut de la fiecare ceva si a facut o religie, si a luat si crucea de la pagani!

| Mădă0611 a răspuns:

"A shame for the democracy"
http://i.imgur.com/dU0GS.jpg
Eu, totusi, nu inteleg de ce sunt asa agresivi cand se pot ruga lui dumnezeu sa darame teatrul, sa moara actorii, sa li se opreasca masina in drum spre teatru, sa dispara scenariul piesei respective si a altor cateva mii s.a.m.d?
Adica, daca papa si-a blindat tit-tit-ul... se vede cata credinta in ajutorul divin exista :-j

| 2k explică (pentru IMINENT):

De suspendarea aia nu mai pot eu... iti dai seama laughing... Am fost suspendat ca am facut pe cineva idiot laughing si i-am zis mananca rahat laughingNu-i stres big grin

| EmaS a răspuns:

Pai ce crezi ca daca ai o cruce in mana devii instant crestin?! Daca locuiesti in garaj esti masina?

| 2k explică (pentru fllu07):

1 la mana nu am sarit de "c*r in sus" cum zici tu... eu am prezentat un articol si am cerut pareri si comentarii nu am acuzat pe nimeni. Scuza-ma ca am uitat sa pun si nota de subsol ca poate iti dadeai seama mai usor.
2 la mana eu sunt ateu... asa ca nu sunt crestini de-ai mei.
Ceea ce ai comentat tu nu are nici cea mai mica legatura cu ceea ce am postat eu. Nu are nici cea mai mica legatura cu articolul. Data viitoare cand o sa iti mai treaca prin cap sa comentezi o sa te rog sa te limitezi si sa adunci un comentariu strict pe tema despre care se discuta nu concluzii fara sens.

| fllu07 a răspuns (pentru 2k):

Degeaba te afirmi acum ateu ca esti botezat la ortodocsi. prin urmare esti in evidentele bisericii, si esti ortodox, ca esti dintre aia nepracticanti, ca esti scrbit de ce se face in biserica majoritara in Romania, aia ii alta mancare de peste.

si cu afirmatia asta: "Cu adevarat un gest crestinesc!" ce ii daca tu ai cerut numai pareri?

| Zenicide a răspuns (pentru 2k):

Aha, cred ca te stiu laughing

| 2k explică (pentru fllu07):

Am fost botezat de mic copil fara sa am inca discernamant. Si ce daca is in evidentele bisericii? tu stii ce inseamna sa fii un crestin? sau vorbesti din auzite?

| M25M a răspuns:

Orice este permis in numele unui zeu.

| fllu07 a răspuns (pentru 2k):

Mai tatic, esti in evidente, esti mebru nepracticat. esti ateu cand mergi sa te stergi din evidentele bisericii.
pentru ca tu figurezi acolo, biserica ia bani pentru tine.
si pentru faptul ca ai fost botezat mic cand nu ai avut discernamant, reproseaza-le parintilor, nu te declara ateu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

laughing Ateismul nu are treaba cu vreun act, tine de credinta, poti sa nu fi botezat si sa crezi in dumnezeu, de exemplu, tocmai asta e treaba, din moment ce nu crezi in acel botez, de ce sa mergi sa te dezbotezi, sa te stearga popa de nu stiu unde?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iaca de ciuda baga-ti destiul in cur.e bine ma? ma bucur pentru tine.

| ania a răspuns:

Foarte trist.

| fllu07 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu stiu pe nimeni sa nu fie botezat si sa creada in Dumnezeu.
ideea ii clara: acei cresti in care autorul aceste-i intrebari o aruncat cu noroi, sunt de fapt ortodocsii care numai crestini nu is, in rest de toate, incepand de la afaceristi, mai ales afaceristi (ma refer aici la capii religiosi)
si cum am zis, prin botezul lui, el figureaza ca membru al bisericii, ca nu este un memru practicant, ii altceva.

| 2k explică (pentru fllu07):

Daca nu stii tu, aia nu inseamna ca nu exista. Am un prieten foarte bun. Parintii lui is Iehovisti. La ei, in cazul in care nu stii, botezul nu se face de mic copil ci undeva dupa 14 ani... Tipul asta o refuzat sa fie botezat. El nu ii botezat in nici o religie si totusi crede in Dumnezeu. Exact aceeasi poveste la a fi ateu. Botezul ala care l-am primit cand am fost mic nu are nici o valoare. Nu titulatura aceea de "Ortodox" reprezinta credinta unui om. Am liber arbitru asa ca am dreptul sa cred in ce vreau eu si cum vreau eu.
Ti-am mai zis tot ce am postat e dintr-un articol. Eu pur si simplu am cerut niste pareri comentarii strict la subiect nu povesti (ceea ce faci tu)... Oricum tu nu intelegi si nu are nici un rost cobor la nivelul tau sa mai incerc sa iti mai explic. Tu ai niste idei preconcepute in cap si nu esti dispus sa stai sa incerci sa analizezi si alte pareri.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Tu esti crestin? daca da nu judeca, in ce masura ai judecat vei fi judecat, daca ei se cred crestini asta nu inseamna ca sunt cu adevarat.