| anonim_4396 a întrebat:

Faptul că mă îngrijorez,înseamnă că nu am comis păcatul de neiertat? Și faptul că sunt deznădăjduit, înseamnă că am fost abandonat de Dumnezeu?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Faptul că mă îngrijorez, înseamnă că nu am comis păcatul de neiertat?
Nu.
Și faptul că sunt deznădăjduit, înseamnă că am fost abandonat de Dumnezeu?
Nu.

| Celcestietot a răspuns:

Dumnezeu nu te abandoneaza, ci tot timpul este cu tine. Citesti in Biblie si vezi ce pacate sunt, iar apoi te uiti la tine si analizezi daca faci asa ceva, iar dupa incerci sa le indepartezi (pacatele).

| Irinel15123532 a răspuns:

Ioan 16:8 '' Şi când va veni El, va dovedi lumea vinovată în ce priveşte păcatul, neprihănirea şi judecata.''
Duhul Sfant te convinge de pacat si doreste indreptare. Daca simti inca o apasare, rezolva aceasta problema, inseamna ca Dumnezeu este cu tine.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Păi da dar, cu excepția unuia :Blasfemia împotriva Duhului Sfânt. Știu ce înseamnă (sper că așa înseamnă ), înseamnă atribuirea lucrării Duhului lui Dumnezeu Satanei, ceea ce am făcut eu (fără voie )

| Helper07 a răspuns:

Sentimentele sunt campul de joaca a lui Satan, de aceea trebuie sa inveti sa le controlezi. Evident ca daca iti pare rau nu ai comis acel pacat.