| anonim_4396 a întrebat:

Felul in care este redactata FACEREA (prima carte a lui Moise),este ca cea pe care o face cineva care asista,din afara,la activitatile desfasurate de Dumnezeu,ii citeste inclusiv gandurile (vezi redactari de genul:"Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun..."), stand chiar la taifas cu El asupra actvitatilor ce urma sa le intreprinda(vezi redactari de genulbig grinumnezeu a zis:"sa fie...". Cred ca nu se presupune ca D-zeu vorbea singur?)
INTREBARE: Daca nu aveti obiectiuni asupra celor de mai sus,, pe ce baza si-a scris Moise prima carte?

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este format din Sfanta treime Dumnezeu -Tatal, Dumnezeu-Fiul si Dumnezeu-Duhul SFant. Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ." - Geneza 1:26

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Dar atunci de ce in Facerea 1-27 se spune:"Dumnezeu a facut pe om dupa chipul SAU..."?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Chipul lui Dumnezeu face referire la partea imaterială din oameni. Îl face pe om diferit de lumea animală, îl aşează pe om ca administrator pentru celelalte creaturi ale lui Dumnezeu (Geneza 1:28), şi îi permite să comunice cu Creatorul său. Este vorba despre o asemănare în sens mental, moral şi social.

Mental, omul a fost creat ca o fiinţă raţională, cu voinţă, cu alte cuvinte omul fiind capabil să gândească şi să aleagă. Aceasta este o reflectare a libertăţii şi inteligenţei lui Dumnezeu. Ori de câte ori cineva face o invenţie, scrie o carte, pictează un peisaj, compune o melodie, calculează o sumă sau dă nume unui animal, aceste lucruri arată faptul că noi am fost făcuţi după asemănarea lui Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

De dragul unor explicatii, cu orice chip, nu distorsiona intelesul si sensul cuvintelor.In avantul tau faci si greseli capitaletongueai daca ne-am asemana cu D-zeu in sens mental, moral si social, cum afirmi tu, am fi niste D-zei.

| 4b a răspuns:

Aci afli raspunsul...citeste tot ca nu-ti strica:D seara buna...http://intercer.net/......eneza.html

| anonim_4396 explică (pentru 4b):

Tot ce scrie confirma ca Geneza este de fapt o incercare de a prezenta originea poporului evreu, cautand sa sugereze originea sa divina si rolul sau in acea epoca. Dar eu prin intrebarea mea nu am abordat adevarul celor relatate in Geneza, ci modul in care este redactata, care denota ca respectivul (Moise cum se zice), trebuie sa fi fost intr-o relatie foarte amicala cu D-zeu.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Noi suntem copiii nascuti din Dumnezeu.Deci un copil se aseamana cu Tatal si poarta genetic din caracterul si atributele Tatalui.,, Voi nu mai sunteti firesti ci duhovnicesti.,,

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Iarta-mi intarzierea, insa abia acum am citit postarea ta.Nu m-am putut abtine insa sa nu-ti raspund. Spui tu ca noi suntem copii nascuti din D-zeu, deci ne asemanam GENETIC Lui. Apoi dai un citat in care spui:"Voi nu mai sunteti FIRESTI ci duhovnicesti."Pai daca nu mai suntem firesti, este un nonsens sa spui ca ne asemanam genetic cu D-zeu.Recunosti acest lucru, sau iar imi dai un citat aberant?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei care L-au primit pe Duhul Sfant in inima lor sunt transformati in copii de Dumnezeu. Iubesc voia lui Dumnezeu, fac fapte duhovnicesti. Si-au innoit mintea cu Cuvantul lui Dumnezeu.Ioan3:6-8,, Ce este născut din carne este carne, şi ce este născut din Duh este duh.
7 Nu te mira că ţi-am zis: „Trebuie să vă naşteţi din nou."
8 Vântul suflă încotro vrea şi-i auzi vuietul; dar nu ştii de unde vine, nici încotro merge. Tot aşa este cu oricine este născut din Duhul."

| DyNo a răspuns:

Biblia spune ca zei elohim ( tradusi prin Dumnezeu ) au creat lumea in anul 3750 i.e.n si se stie sigur ca Terra are cateva miliarde de ani. Elohim este un plural, inseamna ''zei'', deci erau mai multi si cum au fost tradusi prin ''Dumnezeu'' rezulta ca acei zei elohim ( Eli, Iahve, El etc. ) vorbeau intre ei.

| anonim_4396 explică (pentru DyNo):

In afara de faptul ca din redactarea respectiva nu rezulta cele afirmate de tine, chiar daca o consideram ca exacta, trebuia sa apara un dialog si nu un monolog.

| DyNo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca o sa asesti in Biblia pe care o ai tu acasa ( daca ai vre una ) cuvantul ''elohim'', deoarece a fost tradus prin cuvantul ''Dumnezeu''.

| unbaiatanonim a răspuns:

Nu se stie exact, un studiu recent a aratat ca Moise avea o boala numita Schizofrenie, e des intalnita la cei care sunt foarte religiosi. Pe baza Schizofreniei si pe a halucinatiilor pe care le avea Moise la vremea aceea a fost scrisa cartea Facerea, care s-a constatat ca avand erori de logica in ea, dar ea fiind inca activa in biblie si inca crezuta de cei cu aceeasi problema ca si Moise (nu la fel de grava).

| doctorandus a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Lol. Moise n-a existat, deoarece Exodul n-a avut loc in realitate sau a avut loc la o scara foarte redusa. Iar un Moise fara Exod e ca mireasa fara cununie.

| RaduMD a răspuns:

Autorul Facerii (Genezei) este Dumnezeu. Moise este doar autorul vizibil.

Deci, Moise a scris prima carte în baza revelaţiei. Adevăratul autor fiind Dumnezeu, este de presupus că El îşi cunoştea gândurile.

| anonim_4396 explică (pentru RaduMD):

Eu m-am referit nu la adevarul datelor,care nu face obiectul intrebarii mele,ci la modul de redactare. Daca tu susti ca redactarea reprezinta exact Cuvantul lui D-zeu,se pun intrebarile:
-in ce scop I-a spus lui Moise activitatea depusa in fiecare zi? Cu ce ajuta asta pe oameni,care la data la care i s-a comunicat lui Moise,erau deja plini de pacate?
-comunicarea chiar si a ce gandea,anterior activitatii, nu este chiar fara sens, tinand cont de relatia Dumnezeu - Om?
-nu era mult mai folositor sa-i dea indicatii exacte asupra felului in care trebuia sa se comporte oamenii pentru a pacatuii mai putin si a se feri de satan?
-tinand cont de data cand i-a fost comunicat lui Moise cele din Facerea, de ce datele astronomice privind relatia Pamant-Luminatori, nu a fost data asa cum era in realitate, lasandu-l astfel pe Om mai mult de 2000 de ani sa creada ca este in centrul Universului? Daca a dorit ca omul sa afle singur, de ce a lasat ca cei care au aflat primii sa fie omorati?
Ar mai fi multe alte intrebari, dar cred ca deocamdata e de ajuns

| RaduMD a răspuns (pentru anonim_4396):

-"Geneza" îi ajută pe oameni, fiind o carte cheie a Vechiului Testament. Numai ea revelează oamenilor păcatul ancestral şi numai ea le revelează Potopul. Înţelegând de unde vin, oamenii înţeleg mai uşor ce foaie de parcurs au.
-nu, fiindcă primele versete din Biblie, care ne arată ce gândea Dumnezeu, ne arată modul în care creează El: prin simpla voinţă.
-Biblia în general, iar Geneza în mod deosebit, este plină de indicaţii exacte asupra felului în care trebuie să se comporte oamenii pentru a păcătui mai puţin şi a se feri de Satan. Astfel, orice păcat este cumva reductibil la păcatul primordial. Şi nouă, azi, ca şi atunci, Satan ne sugerează "oare a spus Dumnezeu că"...şi ne şopteşte "nu, nu veţi muri!". Ca şi Adam, care a dat vina pe Eva, iar Eva a dat vina pe şarpe, şi noi dăm vina unii pe alţii pentru păcatele noastre. Studiind anatomia păcatului primordial, înţelegem mai bine mecanismul tuturor păcatelor şi creştem în şansa de a ne feri de ele.
-omul este în centrul Universului: toate din Univers au fost create în vederea omului. Omul este încununarea creaţiei vizibilelor şi cu el, ea se încheie.
Nu este clar ce înţelegeţi prin "de ce a lăsat ca primii care au aflat să fie omorâţi". Cine a fost omorât?

| adnana_8488 a răspuns:

Moise nu a existat cum n-a existat Isus, cele 10 porunci ale lui Moise sunt copiate din Cartea egipteana a mortilor, care la randul ei este o chintesenta.
Religia Egipteană este, foarte probabil, baza primară pe care s-a fondat teologia Iudeo-Creştină

| anonim_4396 explică (pentru adnana_8488):

Adnana,eu nu sunt un credincios,dar nici nu pot proceda ca ei, adica sa fac afirmatii fara dovezi.Ce dovezi, cat de cat plauzibile cunosti, ca nici Moise nici Iisus nu au existat ca persoane fizice, chiar daca rolul lor istoric este exagerat? Privind "inspiratia" celor 10 porunci din Cartea egipteana a mortilor sunt de acord cu tine, insa numai ca inspiratie.Nu spui nimic nou pentru cineva care judeca cu mintea si nu cu sufletul.Totul,dar absolut toul, s-a dezvoltat din aproape in aproape.Nimic nu a aparut spontan in forma pe care o cunoastem.Am un sfat:nu te grabi sa absolutizezi,intrucat totul este relativ. Uneori, creierul nostru, construit pentru a fi eficient pentru duata vietii, infima in comparatie cu durata unor fenomene pe care incercam sa le intelegem, ne induce in eroare.Nu crezi ca am dreptate?

| adnana_8488 a răspuns (pentru anonim_4396):

Viata ca si cartea se judeca cu mintea nu cu sufletul, altfel te indepartezi de realitate.

| anonim_4396 explică (pentru adnana_8488):

Cand faci afirmatii categorice (Moise nu a existat, cum n-a existat nici Isus), fara sa ai niste argumente irefutabile, nu sunt convins ca judecata te apropie de realitate.

| adnana_8488 a răspuns (pentru adnana_8488):

Si pentru ca mai toate popoarele au pornit din spatiul danubiano pontic este foarte posibil ca cele 10 porunci sa fi fost carte de capatai pentru inaintasii getilor.

| adnana_8488 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca cele 10 porunci au fost plasmuite pe teritoriul Romaniei de azi, sunt descoperite multe vestigii si suntem inaintea tuturor popoarelor, pe acest teritoriu al Romaniei de azi s-au petrecut evenimente si s-a solidificat o cultura care a fost inceput pentru foarte foarte multe popoare care au plecat de aici, cititi si voi ultele descoperiri, cititi-l pe d-l Chelaru expert in materie de istorie universala.