| anonim_4396 a întrebat:

Femeile care sunt in acea perioada alunii pot saruta crucea cand vine preotul sa sfinteasca casele?

24 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Cat misoginism, exact ca la religiile din care s-a inspirat crestinismul.

| SamSon a răspuns:

Problemele personale n-au legatura cu religia. bineinteles ca pot.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da nu poate refuza.

| M25M a răspuns:

Nu cred ca au voie fiindca atunci cand femeile sunt in acea perioada stiam ca nu au voie sa intre in biserica.

| Moncherie a răspuns (pentru M25M):

Asa era, pe vremuri... Am vorbit cu un preot, unde merg eu la biserica si mi-a spus ca nu e problema sa te duci cand esti in acea perioada la biserica. Pe vremuri era problema pentru ca femeile aveau scurgeri, nu existau absorbante si daca acel sange care curgea atingea podeaua, sau altele, bisericile trebuiau arse.
Insa mi-a explicat ca acum femeile pot veni la biserica cand sunt bolnave (acum sunt absorbante, iar femeile pot purta pantaloni), dar exista unele restrictii: sa nu sarute evanghelia, sa nu mearga sa ia dar, etc.

| M25M a răspuns (pentru Moncherie):

Ma scuzi atunci, nu stiam ca s-a reglementat protocolul, plus ca sunt doua tabere in aceasta chestiune, aceasta nefiind prima intrebare de acest ge.

| Moncherie a răspuns (pentru M25M):

Inca nu stiu sigur daca pot sau nu pot sa sarut crucea cand vine preotul sa sfinteasca casa, dar am sa aflu azi, am sa-l intreb happy

Răspuns utilizator avertizat
| dragos9234 a răspuns:

Fetito,este greu sa spui menstruatie?
Iti cad degetele daca scrii ciclu?

| Zenit313 a răspuns:

Nu,pentru ca sunt niste frustrati sexuali cei care au inventat aceste reguli stupide, penibile si imorale.
Biserica este cea mai misogina institutie, trateaza femeile ca pe niste gunoaie inferioare.

| Qzert a răspuns (pentru Zenit313):

Ia spune-mi si mie cum trateaza biserica femeile? Da-mi niste argumente sa nu mor prost. Voi sunteti dilimache rau de tot toti ii mai aud pe unii nu ma duc la biserica ca imi cere popa bani. Eu merg duminica la biserica si nu-mi cere nimeni niciun ban. Ba chair imi da pastita( paine bucatele-trupul Domnului) la o biserica unde am fost la copii dadea bomboane si banii donati acolo ii dadeau unui domn pentru cei sarmani. Pentru mine biserica este cea mai importanta institutie.

| Zenit313 a răspuns (pentru Qzert):

"Atata timp cat femeile vor privi Biblia ca pe cartea drepturilor lor, ele vor fi sclavele barbatilor" – Robert G. Ingersoll

"Iti voi inzecii durerile nasterii; in durere vei da nastere la copii. Sotul tau va fi dorinta ta si el va domni asupra ta" (Genesis 3:16)

"Daca totusi, acuzatia nu este adevarata si nici o dovada a virginitatii fetei nu poate fi gasita, ea va fi adusa in fata portii tatalui ei si acolo barbatii din satul ei o vor omora cu pietre. (Deut. 22:20-21)

Dumnezeu i-a spus lui Moise,"Acum ucide toti baietii. Si ucide fiecare femeie care s-a culcat cu vreun barbat, dar pastreaza pentru tine toate fetele care nu s-au culcat niciodata cu un barbat."(Num. 31:17)

"Nevestelor supuneti-va barbatilor vostrii, ca si Domnului…Asadar, la fel cum bisericile apartin lui Hristos, asa femeile sa apartina barbatilor lor intru totul." (Eph. 5:22-24)

"Femeile trebuie sa taca in biserici. Lor nu le este permis sa vorbeasca, dar trebuie sa se supuna precum spune legea."(I Corin. 14:34-35)

"O femeie trebuie sa invete in tacere si in supunere totala. Nu permit vreunei femei sa invete sau sa aiba vreo autoritate asupra unui barbat; ea trebuie sa taca. Deoarece Adam a fost creat primul, si apoi Eva. Si nu Adam a fost cel inselat; femeia a fost cea inselata si a pacatuit." (I. Tim. 2:11 – 14)

"Stapanul fiecarui barbat este Hristos, si stapanul fiecarei femei este barbatul."(I Corin. 11:3)

"Deoarece nu barbatul s-a tras din femeie, ci femeia din barbat. Iar barbatul nu a fost creat pentru femeie, ci femeia pentru barbat."(I Corin. 11:8-9)

Mai adaugam si noi cateva:

"Nevasta trebuie să fie supusă bărbatului şi bărbatul trebuie să se poarte cu nevasta cu iubire, înţelepciune, acordând cinste femeii ca şi unui vas mai slab.( 1 Petru 3:1 şi 7; Efes. 5:22-25. )

"Bărbatul este capul şi stăpânul femeii chiar dacă aceste cuvinte irită, ele trebuiesc acceptate pentru că aceste cuvinte sunt scrise în Cuvântul lui Dumnezeu. (Gen. 2:18; Gen. 3:16;
1 Cor. 11:3; 1 Petru 3:1; Efes. 5:23.)

"Dumnezeu porunceşte celor căsătoriţi ca să nu se despartă. Dacă totuşi divorţul a fost pronunţat, femeia trebuie să rămână nemăritată sau să se întoarcă la fostul ei bărbat.
(1 Cor. 7:10, 11. )

"In vremea razboiului desfranarii de un real ajutor este: sacul, cenusa, starea in picioare de toata noaptea, foamea, limba arsa de sete, asezarea in cosciug si inainte de toate umilinta. De neaparata trebuinta este ajutorul unui parinte sau a unui frate sarguincios caci ar fi o minune sa se poata mantui din ocean o corabie singura."

"Să nu preacurveşti", dar Eu vă spun că ori şi cine se uită la o femeie, ca s-o poftească, a şi preacurvit cu ea în inima lui. Dacă deci ochiul tău cel drept te face să cazi în păcat, scoate-l şi leapădă-l de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale, şi să nu-ţi fie aruncat tot trupul în gheenă." (Matei 5:27-29)

"Femeia care traieste cu un barbat preacurvar si ea este preacurva in toata vremea" (Sf. Vasile 39. )

Citeste Biblia mai bine... femeile nu au voie in biserica si in altar si timpul menstruatiei...cat de retardat poti sa fii sa stabilesti o asemenea regula?!

| Qzert a răspuns (pentru Zenit313):

E din vechiul testament sau din cel nou? Pai bine si in zilele noastre sunt sclavite cu ceva? Nu-mi da citate vreau parerea ta. Nu sunt foarte bine documentat in legatura cu Biblia dar pot spune ca Dumnezeu nu a cerut niciodata omorarea femeilor care nu sunt virgine. Nu trebuie data vina pe Dumnezeu pentru prostia omului. Cei care omorau in numele crucii cum s-a intamplat si la Cruciade nu a fost voia Domnului asta facea melteanul crezand ca e bine. In ziua de astazi exact ca si stiinta, religia a evoluat si si-a indreptat greselile ei. Poate imi scapa ceva nu sunt foarte documentat in aceasta privinta.

| Zenit313 a răspuns (pentru Qzert):

Este in vechiul si noul testament.
Da,femeile noastre inca sunt considerate inferioare din cauza religiei.
Mi-am spus deaja parerea, prin citate, nu mai ai scuza acum, trebuie sa recunosti ca femeile sunt considerate inferioare in crestinism, pentru ca vechiul testament este in valabil.
Cum poti fii asa de sadic incat sa fii de acord cu suferinta semenilor tai?! Rusine tie...nu ai dreptul sa vorbesti de iubire, respect, iertare.
Daca toate se intampla cu voia LUI, atunci el este vinovat.
Dumnezeu daca exista, trebuie executat pentru crime produse impotriva umanitatii!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Si tu ce esti? Gay? Unul care le **** in disperare. Sau le resfeti cu lapte si miere, cu frisca. Vrei sa inveti ce insemna crima la adres sanatatii femeii? "Pornografia.Maladia secolului 21" de Virgiliu Gheorghe.Sau poate ca esti deja atotstiutor.Societate de astazi distruge femeia,i distruge dreptul de a avea grija si de asi da toata dragostea pentru copilul ei,i se spune ca nu mai e la moda sa nasti copii, i se spune ca e bine sa alergi dupa bani,dupa faima profitand de trupul tau si zicand-i ca nu trebuie sa fie prea inteligenta,i se inclaca dreptul de a fi fericita caci desi vestitele "femei de la cratite" sunt atat de hulite, ele erau fericie ca au reusit sa-si creasca copii demni de aceasta tara. Macar, mama ta s-a ocupat vreodata serios de tine? Ti-a cantat cantece de leagan, sau tia vorbit de Dumnezeu? Sau tu la varsta aia deja erai Ateu convins, erai un fel de mic geniu.

| Qzert a răspuns (pentru Zenit313):

Din cate stiu eu Dumezeu iti ia viata cand vrea cand a "sosit ceasul" Chestia ca oamenii se omoara intre ei e treaba lor pacatul lor chiar daca o fac in numele crucii sunt prosti si nu-si dau seama ca nu asta e voia Domnului. Foarte multi IL insultati pe Dumnezeupentru ca s-a omorat foarte mult pentru El dar asta e greseala umana nu a Lui.Gandeste-te ca poate exista o viata vesnica si atunci sufletul acelor oameni nu a murit deci ei inca exista. Si cum vrei tu sa-l executi pe Dumnezeu? Pune-ti in minte ca poate exista si te aude si atunci e vai de tine. Nu a coborat Dumnezeu pe pamant sa omoare niciodata. Cand un psihopat intra cu o arma in scoala si ii omoara pe toti dai vina pe Dumnezeu? Biserica te invata ce e bine sa nu injuri sa nu furi etc etc nu te pune sa omori. Si faza cu crime impotriva umanitatii... oricum Dumnezeu iti ia sufletul odata pentru ca toti murim deci daca e sa o luam dupa tine da "face crime" in fiecare zi, e si logic daca am trai vesnic aici pe pamant nu am avea loc. Totul e un sistem bine pus la punct.

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Schimbi subiectul constant,esre normal cand nu ai argumente.
Nu sunt gay,sunt Homofob.
Nu cred in povesti pentru copii,deci sunt Ateu.
Daca vrei sa stii despre religie,intreaba un Ateu,cunosc mult mai bine ca tine crestinismul si nu numai.
Daca vrei putem vorbi despre islam, confucianism, hinduism, zalmoxianism, shintoism..etc.
Femeia in crestinism este considerata un gunoi inferior.
"Atata timp cat femeile vor privi Biblia ca pe cartea drepturilor lor, ele vor fi sclavele barbatilor" – Robert G. Ingersoll

"Iti voi inzecii durerile nasterii; in durere vei da nastere la copii. Sotul tau va fi dorinta ta si el va domni asupra ta" (Genesis 3:16)

"Daca totusi, acuzatia nu este adevarata si nici o dovada a virginitatii fetei nu poate fi gasita, ea va fi adusa in fata portii tatalui ei si acolo barbatii din satul ei o vor omora cu pietre. (Deut. 22:20-21)

Dumnezeu i-a spus lui Moise,"Acum ucide toti baietii. Si ucide fiecare femeie care s-a culcat cu vreun barbat, dar pastreaza pentru tine toate fetele care nu s-au culcat niciodata cu un barbat."(Num. 31:17)

"Nevestelor supuneti-va barbatilor vostrii, ca si Domnului…Asadar, la fel cum bisericile apartin lui Hristos, asa femeile sa apartina barbatilor lor intru totul." (Eph. 5:22-24)

"Femeile trebuie sa taca in biserici. Lor nu le este permis sa vorbeasca, dar trebuie sa se supuna precum spune legea."(I Corin. 14:34-35)

"O femeie trebuie sa invete in tacere si in supunere totala. Nu permit vreunei femei sa invete sau sa aiba vreo autoritate asupra unui barbat; ea trebuie sa taca. Deoarece Adam a fost creat primul, si apoi Eva. Si nu Adam a fost cel inselat; femeia a fost cea inselata si a pacatuit." (I. Tim. 2:11 – 14)

"Stapanul fiecarui barbat este Hristos, si stapanul fiecarei femei este barbatul."(I Corin. 11:3)

"Deoarece nu barbatul s-a tras din femeie, ci femeia din barbat. Iar barbatul nu a fost creat pentru femeie, ci femeia pentru barbat."(I Corin. 11:8-9)

NO COMMENT!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Ti-am raspuns la intrbaea aceast afoarte grea pentru tine, la alt subiect. Apropo, nu cumca Iisus a spus ca barbatul trebuie sa-si iubeasca femeia asa cum... stii tu mai multe.

| Zenit313 a răspuns (pentru Qzert):

Sunt impotriva suferintei semenilor mei.
Nu accept violul.
Nu accept tirania divina.
Nu accept sa fie crimele justificate cu "voia domunlui".
Nu stim sigur daca exista sau nu viata dupa moarte.

Daca omori un om, esti criminal!
Daca ii omori pe toti esti Dumnezeu!

| Qzert a răspuns (pentru Zenit313):

Bine nu accepti violul ce legatura are Dumnezeu cu violul? Nu stim sigur daca exista viata dupa moarte. gandeste-te ca poate exista si tu toata viata ai fost impotriva si ai pacatuit pune-ti in minte si planul 2. In cazul asta conform Bibliei daca "esti gasit vinovat" ajungi in iad si nu cred ca ti-ai dori. Sa nu o iei ca pe o amenintare. Eu nu am cum sa te fac sa te razgandesti si nici tu pe mine si nici nu cred ca ar trebui sa ne chinuim asa ca hai sa punem punct discutiei. Multa sanatate!

| Zenit313 a răspuns (pentru Qzert):

Suntem obligati sa il iubim pe Dumnezeu, nu avem alta optiune.
Iti pun pistotul la cap si iti spun ca esti liber sa alegi:ori ma iubesti, ori te omor!
Dragostea cu forta se numeste VIOL.
Numai un psihopat-gelos te tortureaza pentru eternitate daca nu il iubesti.

| LegionarulRoman a răspuns:

Normal.

| FastAndFurious a răspuns:

Am vazut cum preotul a facut un pas in spate cand i s-a spus despre ce e vorba, cu tot cu cruce.
Asa cum nu se intra in biserica atunci, probabil ca se respecta regula.

| tasmania a răspuns:

Sigur ca pot. E un pic mai delicat in privinta Sfintei Impartasanii, dar asta trebuie sa o discuti cu duhovnicul.