| ShutUp01 a întrebat:

Femeile sunt considerate ca fiind mai prejos decat barbatii de catre biserica?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu dau voie femeie sa invete pe cineva, femeile sa taca in adunare, da biblia e misogina, biserica ortodoxa a ramas in evul mediu, alte religi lasa si femei sa fie pastorite

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns:

Nu consider ca barbatul sa fie mai presus decat femeia, asa cum noi avem dreptul la multe, asa si femeile ar trebui sa aiba.

| florinflorescu a răspuns:

Da, pentru ca barbatul e stalpul, ea e facuta din barbat si trebuie sa se supuna acestuia. desi dumnezeu ne-a lasat pe toti liberi si egali. religia doreste sa puna grade de comparatie, unul mai destept ca altul, cine e mai tare etc.

| ShutUp01 explică (pentru florinflorescu):

Este o prostie.Asa cum barbatul e bun la ceva, femeia e buna la altceva.Forta fizica nu te face superior celuilalt din toate privintele.Degeaba ai forta daca inteligenta ta e egala cu 0.
Femeia nu e facuta din barbat, femeia poate trai singura si independenta.Barbatii sunt facuti din femeie, ea le da nastere, nu barbatul.
Nu te poti supune cuiva doar pentru ca asa zice religia.Singurul lucru care ne diferentiaza e organul dintre picioare.In schimb, toti suntem oameni.Toti simtim la fel, toti vorbim aceeasi limba(vorbesc de romani), toti putem face aceleasi lucruri si avem aceleasi posibilitati.Sunt femei care prin munca pot ajunge mai puternice si fizic decat un barbat, dar si mult mai inteligente.
Nu poti desconsidera pe cineva luandu-te doar dupa forta.Caracterul conteaza.

| florinflorescu a răspuns (pentru ShutUp01):

Eu stiu, ai dreptate, dar spune-le asta preotilor

| ShutUp01 explică (pentru florinflorescu):

Preotii sunt prea incuiati pentru a accepta asta.

Răspuns utilizator avertizat