| RAY a întrebat:

Fiecare sa creada in ce vrea,traim in democratie si e dreptul fiecaruia dintre noi sa avem o convingere sau nu in ceva, nu-mi place ca unele persoane te desconsidera in functie de religia,credinta sau non religia,credinta ta, nu-mi place ca uni vor sasi bage in cap convingeriile lor, nu are importanta ce convingere ai, sunt de acord o dezbatere civilizitata dar ambele persoane sa nu porneasca din start cu o idee sa porneasca de la zero fiecare sasi spuna ideiile si spoi sa se traga concluzii rationale bazate pe dovezii nu vorbe, am observat ca multe persoane de aici sunt foarte incapatanate si pun intrebarii retorice, practic in intrebare e si raspunsul, cu asta ei vor sasi impuna convingeriile religioase, daca nu esti de acord primesti vot eronat asemenea atitudine este foarte copilareasca si imatura, trebuie sa realizam ca traim in democratie si fiecare are dreptul sa creada in ce vrea, si ca nu trebuie judecatii ca nu sunt de acord cu convingerile tale

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns:

Iisus ii invata pe crestini sa vesteasca evanghelia din casa in casa si sa-i chieme la ''salvare'' asa ca daca vine un crestin si ne cheama la Dumnezeu este doar prin faptul ca ne iubieste.

Dar Iisus mai invata ca daca intre timp ce vestesti evanghelia cineva nu te primeste si iti ''inchide usa in fata'' atunci sa ne scuturam de praf si sa nu ne mai intoarcem.

Acuma este vina crestinului daca insinsta si iar insista prin faptul ca Dumnezeu exista, el ar trebui sa se ''scuture de praf si sa-si vada de drum'' nu sa caute putere si sa dovedeasca ca are dreptate.

Scopul ar fi sa chemam nu sa afirmam ca avem dreptate.

NOname
| NOname a răspuns:

De acord, Ray.
http://www.tpu.ro/......-o-femeie/

Love Is My Religion...
http://www.youtube.com/watch?v=r-eXYJnV3V4

| Anonima264 a răspuns:

Ai dreptate!

| 1Mihai1 a răspuns:

"Scopul ar fi sa chemam nu sa afirmam ca avem dreptate." Total de acord cu OOOLEOOO.

| AlexeHellsing a răspuns:

Briliantă idee!
Deci, când încep să o practici că nu mai am răbdare.
Și nici nu mai știu ce exemple să-ți mai dau.

| AlexeHellsing a răspuns:

Apropo, se vede ce bine o ducem cu toată democrația noastră. Nu zic că este ceva rău, zic că e prea accentuată.

| OKMaui a răspuns:

Adevarat grait-ai Ray!

| Vărsătoarea a răspuns:

Bună!
Ei bine,există şi fanatici religioşi,care încearcă să-ţi bage în cap ideile şi concepţiile lor.
Dar mai sunt unele care se roagă în linişte şi nu vorbesc despre zeitatea lor, când cunosc faptul că este inutil să poarte o conversaţie cu citate din cartea lor,cu un ateu,de exemplu.
Deasemenea, şi ateii încearcă să demonstreze că nu există nicio zeitate,ceea ce mi se pare total greşit.
O persoană dacă doreşte să facă nişte cercetări,pe internet, evident, că le va face, fară îndrumarea nimănui, ci doar începând să-şi pună întrebări logice.
E bine că trebuie, dar ar fi mai bine chiar să fie.

| Alexxxutzaaa a răspuns:

Ai scris un poemlaughing

| RAY explică (pentru Alexxxutzaaa):

Aia i putin, pot mult mai mult alexa draga