| Steregoi a întrebat:

Filmele sf fac parte din propaganda ateista. Eu ma uit la filme sf ca sa inteleg mai bine subtilitatile acestei propagande. Ce credeti?

6 răspunsuri:
| Steregoi explică:

Mai urmareste filme sf si ai sa vezi. Viitorul pe care filmele sf il prevad ignora scopul Lui Dumnezeu si chiar pe Dumnezeu. Filmele sf nu-L infatiseaza pe Dumnezeu ca o persoana reala. In plus expeditiile pe Marte si restul ale NASA sunt impulsionate si de filme sf. La fel si cautarea vietii biologice pe alte planete si incercarea de a intra in contact cu extraterestrii. De exemplu sonda Voyager contine un mesaj omenesc in speranta ca va fi receptionat de catre niste extraterestrii inchipuiti. Deci filmele sf nu sunt doar niste glume ci ceva mai mult decat atat adica o gluma extinsa pana in cercetarile pretins stiintifice.

| Steregoi explică:

Da, glumele au un miez de adevar insa adevarul amestecat cu neadevar devine neadevar la fel cum 1x0=0 unde unu e adevarul si zero e neadevarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai uitat cam putin, ca nu prea pari sa intelegi. mai uita-te, mai uita-te!

| Demidol a răspuns:

Te inseli.
Unele carti/filme SF sunt mai mult stiintifice si incearca sa deschida mintea omului spre stiinta.
Altele insa, sunt pura fantezie, din cele care va plac voua cu filme de groaza, cu violenta, cu mizerii.
Apropo, daca tu crezi doar in zeitate si deloc in stiinta, de ce folosesti robinetul cu apa din casa in loc sa o cari cu galeata de la izvor? De ce folosesti aragazul cu "gaz la teava" in loc sa faci un foc in curte? De ce folosesti masina in loc sa mergi pe jos oricat de lung ar fi drumul? De ce folosesti electricitatea, telefonul, pc-ul si asa mai departe.

| Steregoi explică (pentru Demidol):

Ce legatura are ateismul cu stiinta? Eu nu am zis ca resping tehnologia si stiinta din tehnologie.