| unprietenaproape a întrebat:

Fiul meu esti Tu Eu aSTAZI TE AM NASCUT. Cand a zis Tatal asta? lui Iisus banuiesc imi puteti spune mai multe?

Răspuns Câştigător
| iurii75 a răspuns:

Slăbuț. De fapt s-a referit la faptele 13:33 că Dumnezeu a împlinit-o în întregime pentru noi, copiii lor, înviindu-l pe Isus, după cum este scris în psalmul al doilea: «Tu eşti fiul meu, eu ţi-am devenit Tată astăzi».
Alte referințe - (Psalmul 2:7) Voi anunţa hotărârea lui Iehova! El mi-a spus: „Tu eşti fiul meu. Eu ţi-am devenit astăzi tată.
(Evrei 1:5) De pildă, căruia dintre îngeri i-a zis el vreodată: „Tu eşti fiul meu. Eu ţi-am devenit astăzi tată"? Şi din nou: „Eu îi voi fi tată, iar el îmi va fi fiu"?
(Evrei 5:5) Tot aşa, Cristos nu s-a glorificat el însuşi, ca să devină mare preot, ci a fost glorificat de cel care a spus cu privire la el: „Tu eşti fiul meu. Eu ţi-am devenit astăzi tată".

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In Biblia Cornilescu nu exista asemenea propozitie, text sau cum vrei tu sa-i spui si banuiesc ca nici in editia Sinodal ortodoxa nu este.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Din ce Biblie modificata faci citire la :"Alte referințe - (Psalmul 2:7) Voi anunţa hotărârea lui Iehova! El mi-a spus: „Tu eşti fiul meu. Eu ţi-am devenit astăzi tată."?
Cele scriese aici sunt relatari de la FACEREA Universului. Faptul ca Tatal l-a facut pe Fiul arata EVIDENT catre DUMNEZIREA lui Hristos
Psalmi 2, 7. "Eu voi vesti hotãrârea Lui", zice Unsul; "Domnul Mi-a zis: "Tu esti Fiul Meu! Astãzi Te-am nãscut.
Poate mai revizuiti biblia aia mistificata a voastra. Iehova este un nume SFANT dar voi i-ati dat un cu totul alt sens, nu mai spurcati numele lui Dumnezeu cu alaturarea voastra.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Nu faci altceva decât să confirmi că ești un om cu proastă educație, lipsit de logică și bun simț și de asemenea și de logică!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Corect, ai perfecta dreptate, fugi la "Regat" si lasa-ne pe noi in pace.

| BotezanDaniel a răspuns (pentru iurii75):

Frate,nu uita, ce e consemnat, și ce a făcut Domnul Isus, într-un caz asemăntor! happy

happy "Să aveți o conștiință bună, pentru ca aceia care vorbesc disprețuitor despre purtarea voastră bună în Cristos să rămână de rușine tocmai în ceea ce se vorbește împotriva voastră." (1 Petru 3:16) big grin

big grin "Nu mai judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi, căci cu judecata cu care judecaţi veţi fi judecaţi şi cu măsura cu care măsuraţi vi se va măsura." (Matei 7:1, 2) happy

happy "El n-a comis păcat, iar în gura lui nu s-a găsit înşelătorie. Când era insultat, nu răspundea cu insulte. Când suferea, nu ameninţa, ci întotdeauna se lăsa în grija celui care judecă drept." (1 Petru 2:22, 23) happy

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Ce legatura are educatia, bunul simt si 2x logica cu modificarea textului Biblic?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Slăbuț. De fapt s-a referit la faptele 13:33 că Dumnezeu a împlinit-o în întregime pentru noi, copiii lor, înviindu-l pe Isus, după cum este scris în psalmul al doilea: «Tu eşti fiul meu, eu ţi-am devenit Tată astăzi».
Alte referințe - (Psalmul 2:7) Voi anunţa hotărârea lui Iehova! El mi-a spus: „Tu eşti fiul meu. Eu ţi-am devenit astăzi tată.
(Evrei 1:5) De pildă, căruia dintre îngeri i-a zis el vreodată: „Tu eşti fiul meu. Eu ţi-am devenit astăzi tată"? Şi din nou: „Eu îi voi fi tată, iar el îmi va fi fiu"?
(Evrei 5:5) Tot aşa, Cristos nu s-a glorificat el însuşi, ca să devină mare preot, ci a fost glorificat de cel care a spus cu privire la el: „Tu eşti fiul meu. Eu ţi-am devenit astăzi tată".

| mentholinks a răspuns:

De fapt s-a referit la poporul lui Israel.

| xerxes1 a răspuns:

Fiul meu eu sunt mama ta, tatal tau este clopotarul.
A zis-o un preot parca.

| Mclaren12 a răspuns:

N-am auzit niciun tata sa zica asta. Si ce treaba are Cristos? Nici macar n-a fost o persoana reala.

| Romanul86 a răspuns:

E o antinomie religioasă creștină! Adică Fiul veșnic se naște din Tatăl chiar în momentul acesta.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Depinde in ce context - ia zi-mi si mie versetul

| Golyat18 a răspuns:

Ar trebuii sa iti spuna bolovanul ala de steregoi dar normal ca el numai cu prostii se ocupa.
Auzi ce a intrebat "dzeu se odihneste sau creaza in continuu" raspunsul e evident cum vrei tu e tot una orice ai raspunde.
In imparati citim ca domnul l-a starnit pe David sa faca numaratoarea poporului iar in cronici citim ca Satana, care dra#u e adevarul?
raspunsul: amandoua is adevarate dzeu il lasa pe Satana sa isi bata joc de noi trezeste-te la relitate nu e nasol sa te simti un pion in mana cuiva?
si acum raspunsul:
originalul: psalmi 2:7

fapte:13:33
evrei:1:5; 5:5

| doctorandus a răspuns (pentru Golyat18):

De fapt, la evrei Satana e instrumentul lui Dumnezeu, e un fel de procuror pus sa prinda pacatosii-n flagrant.