| Mircea08 a întrebat:

Foarte pe scurt Biblia spune urmatoarele lucruri :
- La inceput nu exista Legea, deci nici pacatul
- Prin moise Dumnezeu a dat o lege care sa fie indrumator evreilor pana la venirea lui Iisus. Calcarea Legii = pacat = moarte
- Prin Iisus, Dumnezeu a scos de sub Lege pe toti cei care vor crede in Fiul Sau Iisus Hristos si in invatatura Lui. Cei care cred si traiesc in conformitate cu invatatura lui Iisus sunt crestinii

Cum se face ca nici o religie nu a inteles de ce a venit Iisus? De ce in aceste religii se propovaduieste Legea atata timp cat asta inseamna sa te pozitionezi impotriva lui Iisus, asa cum au facut preotii din timpul Lui?

19 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"Cum se face ca nici o religie nu a inteles de ce a venit Iisus?"
Nicio religie nu a înţeles, în schimb ai înţeles tu. Interesant!

| Mircea08 explică (pentru sabin89):

Nu numai eu am inteles, iar eu am inteles deoarece am citit Evanghelia. NICI UNULdintre cei care apartin unei religii nu sa straduit sa inteleaga Biblia - ei s-au multumit cu ce au auzit de la mai marii bisericii din care fac parte, iar acestia le-a explicat dogma lor religioasa nu Biblia. Tu nu stii ce scrie in Biblie dar iti dai cu parerea - asta nu e interesant?

| sabin89 a răspuns (pentru Mircea08):

Vezi cum e si la o partidă de sah, unul de pe margine, chiar dacă e mai slab pregătit decât cei care joacă, poate observa unele mutări importante, pe care cei doi să nu le observe. Cam asa e si aici. Chiar dacă eu nu stiu asa de multe din Biblie câte stii tu, nu înseamnă că nu pot observa unele lucruri care ţie îţi scapă. Dar dacă tu ţii paleta (de pink-pong) în mână, gata să trimiţi orice minge care vine înapoi peste plasă, este problema ta, însă este spre dezavantajul tău, pentru că poţi respinge si observaţiile care sunt juste si care ţi-ar putea fi de folos.
Referitor la discuţia de acum, ai putea să recunosti că te-ai hazardat să exprimi o afirmaţie mult prea riscantă, cum că nicio religie nu stie...nu stiu ce, orice, si că doar tu si câţiva alţii stiţi. Nu te gândesti că au si ăia scolile lor, unde se discută si se analizează pe toate feţele în special chestiunile de bază? Ai mai spus că niciun membru din religie nu se străduieste să înţeleagă Biblia. Chiar asa? Păi îţi dau exemplu numai pe martori. Nu se străduiesc ei, ei care o studiază de dimineaţa de când se scoală până seara târziu? si asta zi după zi.
Zic că puţină prudenţă, când faci niste afirmaţii, nu strică. Dacă ai spune că unii dintre ei, sau mulţi dintre ei nu stiu, ar suna cu totul altfel decât să spui că niciunul nu stie sau că niciunul nu se străduieste.

| Mircea08 explică (pentru sabin89):

Sa-ti spun pe ce m-am bazat cand am facut afirmatia aia. Am spus ca nimeni nu stie de ce a venit Iisus deoarece El a venit (printre altele )sa ne scoata de sub Lege si prin asta sa ne daruiasca viata vesnica. Toate religiile spun ca nu este om fara de pacat, iar asta NU ESTE ADEVARAT. Crestinii sunt fara pacat deoarece la botez i-au fost sterse toate pacatele, iar dupa botez A FOST SCOS DE SUB LEGE si unde nu este Lege nu este nici calcare de lege si nici pacat. Sunt multe versete in Evanghelie care explica acest lucru, si totusi cei care studiaza nu au observat asta. Asta este numai un exemplu de intelegere eronata a Evangheliei, dar sunt mai multe si daca vrei ti le spun.
Daca eu nu am dreptate, si totusi eu am inteles gresit Biblia, de ce atunci religiile CRESTINE existente au invataturi diferite? intreb deoarece TOATE AU STUDIAT ACEEASI CARTE - BIBLIA
Nu pot sa nu spun si faptul ca am fost incantat de felul explicit in care ai scris. De regula, cred eu, scrii din ceva documentatii ale bisericii din care faci parte, iar aia suna ca o abureala deoarece mai marii bisericilor nu au interes ca sa spuna adevarul din Biblie deoarece daca il spun le scad veniturile la 0, adio taxe, adio zeciuiala, adio salar

| anonimg a răspuns:

Legea a existat dintotdeauna; ea nu a avut nici inceput si nici sfarsit. Cum s-ar fi dovedit pacatul lui Lucifer; deci era mai dinainte de Moise.
Satana a avut grija ca neamul omenesc sa vada ALegea lui Dumnezeu ca fiind ceva rau, dizgratios, ca o corvoada. Si a reusit.
Dar Legea lui Dumnezeu exprima dragostea Sa pentru intreaga omenire, si pentru toate fiintele create de El -pentru ingeri si oameni. Cat de departe suntem de ceea ce Dumnezeu doreste sa fim!
Chiar Mantuitorul a pazit Legea. Dar era impotriva invatatorilor Legii pentru ca au facut din ea tinta neprihanirii lor. Caci nu Legea ne mantuieste, nu ascultarea de ea; ci jertfa de pe Golgota.
Dar daca iubim pe Dumnezeu vom pazi Legea Sa. Duhul Sfant in noi asta va face: "Voi pune Legea Mea inauntrul lor, o voi scrie in inima lor". (Ieremia.31:33) O pune in inima -adica o vom iubi si vom gasi placere in ea.
Cum am spus si in alta parte: din natere suntem impotrivitori fata de Dumnezeu si Legea Sa. Dar cand Dumnezeu va schimba viata noastra, atunc totul se va schimba: si mintea, si inima. Convertirea este deplina. Numai in felul acesta vom ajunge sa iubim lucrurile pe care inainte le uram (cele privitoare la Dumnezeu si ascultarea de El), si vom ura lucrurile pe care acum le iubim (lucrurile care sunt pacatoase).
Schimbarea aceasta numai Dumnezeu o va face; prin puterea noastra nu putem sa facem nimic. De aceea totul se datoreaza lui Dumnezeu.

| Mircea08 explică (pentru anonimg):

Da-mi te rog un citat din biblie in care sa fie numele "Lucifer"

| anonimg a răspuns (pentru Mircea08):

Este singurul pe care l-am găsit apropiat de cel cerut de tine:
"Cum ai căzut din cer, Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborît la pămînt, tu, biruitorul neamurilor!" Isaia 14:12
Vezi dacă și în Biblia ta este scris cu literă mare.

| Mircea08 explică (pentru anonimg):

"Luceafar stralucitor " ar putea fi un epitet atribuit cuiva caruia a vrut sa-i scoata in evidenta o trasatura. Faptul ca e scris cu litera mare poate insemna ca e nume propriu, iar in acest caz pe acel inger de lumina il chema Luceafar nu Lucifer. Din text nu se intelege foare bine iar eu nu mi-am batut capul sa inteleg ceva ce nu imi este de nici un folos

| temporarPE5minute a răspuns (pentru anonimg):

"Legea a existat dintotdeauna; ea nu a avut nici inceput si nici sfarsit" - Nu, LEGI au existat de la începutul creației, dar legea mozaică care include și cele 10 porunci și la care te referi- au fost date mult mai târziu.

cat privește lucifer -
Numele Lucifer apare o singură dată în Scripturi, dar numai în anumite versiuni. De exemplu, Sânta Scriptură a Vechiului şi a noului Testamentu, 1874, redă Isaia 14:12 astfel: „Cum ai căzut din cer, Lucifere, fiu al aurorei!" (conform grafiei actuale).
Termenul ebraic tradus prin „Lucifer" înseamnă „cel ce străluceşte". Septuaginta foloseşte un cuvânt grecesc care înseamnă „cel ce aduce zorile". De aceea, unele traduceri redau termenul ebraic din original prin „steaua dimineţii" sau „Luceafăr". Dar Vulgata latină tradusă de Ieronim foloseşte cuvântul „Lucifer" (adică aducător de lumină), iar unele versiuni ale Bibliei s-au inspirat din această traducere, împrumutând şi ele termenul.
Însă cine este acest Lucifer? Expresia „cel ce străluceşte", sau „Lucifer", se găseşte în cuvintele profetice prin care Isaia le porunceşte israeliţilor să rostească un „proverb împotriva împăratului Babilonului". Astfel, această denumire apare în cuvintele proverbiale adresate în principal dinastiei babiloniene. Faptul că epitetul „stea strălucitoare" îi este atribuit unui om, nu unei creaturi spirituale, reiese în continuare şi din afirmaţia: „Ai fost aruncat în Locuinţa Morţilor". Locuinţa morţilor, sau Şeolul, este mormântul comun al omenirii, nu un domeniu al Diavolului. În plus, cei ce-l văd pe Lucifer adus în această stare întreabă: „Acesta este omul care făcea să se cutremure pământul?" Evident, „Lucifer" se referă la un om, nu la o creatură spirituală. — Isaia 14:4, 15, 16, sublinierea noastră.
Dar de ce este descrisă dinastia babiloniană în aceşti termeni preţioşi? Trebuie să înţelegem că regele Babilonului a fost numit „stea strălucitoare" numai după căderea sa, deci în sens ironic (Isaia 14:3). Plini de mândrie, regii babilonieni se considerau superiori semenilor lor. Această dinastie era atât de arogantă, încât se spune că regii ei se lăudau: „Mă voi sui până la ceruri, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de scaunul lui Dumnezeu [de stelele lui Dumnezeu, NW]; voi şedea pe muntele adunării, în adâncimile miazănoaptei;. . . voi fi ca Cel Prea Înalt". — Isaia 14:13, 14.
„Stelele lui Dumnezeu" sunt regii din linia regală a lui David (Numeri 24:17). Începând cu David, aceste ‘stele’ au domnit de pe muntele Sion. După ce Solomon a construit templul de la Ierusalim, cetatea a ajuns să fie numită Sion. Legământul Legii prevedea ca toţi bărbaţii israeliţi să călătorească la Sion de trei ori pe an. Astfel, Sionul a devenit „muntele adunării". Fiind hotărât să-i subjuge pe regii iudei şi să-i înlăture de pe muntele Sion, Nebucadneţar şi-a declarat intenţia de a se aşeza deasupra acestor ‘stele’. În loc să recunoască faptul că a obţinut victoria asupra acestor regi cu ajutorul lui Iehova, Nebucadneţar şi-a arogat cu îngâmfare meritul ce i se cuvenea lui Iehova. Aşadar, doar după ce dinastia babiloniană este doborâtă se vorbeşte în mod ironic despre ea ca despre o „stea strălucitoare".
Aroganţa conducătorilor babilonieni a reflectat cu certitudine atitudinea ‘dumnezeului acestui sistem de lucruri’, Satan Diavolul (2 Corinteni 4:4). Şi el tânjeşte după putere şi doreşte să fie mai presus de Iehova Dumnezeu. Dar în Biblie Satan nu este numit Lucifer.

| 6684464 a răspuns:

Nu toata lumea crede ca a venit deja Mantuitorul si nu toata lumea stie ce e Legea.

| BlackOldSun a răspuns:

Cei cu parerile de mai sus, va rog sa va duceti si sa spuneti asta "salbaticilor" de pe insula North Sentinel unde a fost omorat jurnalistul ala sa vedeti si voi ce raspuns primiti!winking

| Kron5tadt a răspuns:

Nu cauta raspuns. Urmeaza doar calea. Raspunsul il vei afla doar atunci cand nu vei mai confunda credinta cu religia.

| Mircea08 explică (pentru Kron5tadt):

Nu confund religia cu credinta. Raspunsul il stiu, eu nu intreb ca sa invat, adevarul nu trebuie cautat acolo unde nu este. Eu am invatat DIN EVANGHELIE nu de la dogmele religioase.
Ai spus sa urmez calea, si este un sfat bun, numai ca exista niste citate in care se spune sa punem lumina in sfasnic nu sa o ascundem sub pat. Am pus intrebarile de mai sus pentru a declansa o dezbatere reala in ce priveste adevarul versus doctrinele religioase. Ar fi strigator la cer sa vezi atata lume care sustin ca sunt crestini si ca au ca invatatura invatatura lui Iisus si care de fapt sunt dezbinati pentru ca au citit aceeasi carte si au inteles in multe feluri. Am spus "ar fi" deoarece nu este asa. Nimeni dintre acestia nu a studiat Evanghelia, ei s-au multumit sa asculte pe mai marele bisericii din care face parte, iar acesta i-a spus o poveste in functie de interesele lui financiare, iar enoriasul a invatat povestea si injura la greu pe cei care spun o alta poveste spusa de un alt "mai mare" al unei alte biserici.
Iisus nu a avut interes sa-si dezbine biserica si sa faca din ea mai multe religii care sa se certe intre ele. Cine a inventat atunci aceste religii? Cei care apartin unei religii, indiferent care, nu ii ia cu frica atunci cand se gandesc ca religia lor e facuta de altcineva si nu de Iisus? Nu! Nu pentru ca nu stie, si nu stiu ca a nu sti nu e o scuza

| temporarPE5minute a răspuns:

Nici nu mă gîndeam să mai intru pe acest cont, dar la așa întrebare - n-am rezistat! laughing
"- La inceput nu exista Legea, deci nici pacatul " - "legea" nu se referă neapărat la "legea mozaică" ce a fost dată prin Moise. Există și legi fizice. Lui Adam tot o lege i s-a dat, deși o putem numi și poruncă era totuși o lege - că nu are dreptul să mănînce...
Păcatul nu înseamnă numai încălcarea legii mozaice ci a oricării legi date de Dumnezeu.
Romani 5:12 De aceea, așa cum printr-un singur om a intrat păcatul în lume și prin păcat moartea (legea mozaică încă nu era)...13  Căci până la Lege păcatul era în lume
14 Totuși, moartea a domnit de la Adam până la Moise, chiar și peste cei ce nu comiseseră un păcat cum a fost încălcarea de lege a lui Adam
"- Prin moise Dumnezeu a dat o lege care sa fie indrumator evreilor pana la venirea lui Iisus. Calcarea Legii = pacat = moarte" - tocmai ți-am arătat că moartea a intrat în lume nu ca urmare a călcării legii date prin Moise.
"- Prin Iisus, Dumnezeu a scos de sub Lege pe toti cei care vor crede in Fiul Sau Iisus Hristos si in invatatura Lui." "Cum se face ca nici o religie nu a inteles de ce a venit Iisus?" - Isus este sfîrșitul legii, da, odată cu moartea lui legea mozaică nu mai e în vigoare, dar Isus nu pentru aceasta a venit. Știi ce este o răscumpărare? Prețul corespunzător pentru a primi înapoi sau a răscumpăra ceva. Isus a renunţat la viaţa sa umană perfectă, care corespundea celei pe care o pierduse Adam. Această jertfă a corespuns normelor lui Iehova deoarece o viaţă perfectă a fost dată în schimbul altei vieţi perfecte. Astfel, Iehova a putut s-o accepte ca preţ de răscumpărare pentru urmaşii lui Adam şi să le dea perspectiva pe care Adam o pierduse. Într-un anumit sens, Isus a luat locul lui Adam. Pavel a explicat: „Chiar aşa este scris: «Primul om Adam a devenit un suflet viu». Ultimul Adam a devenit un spirit dătător de viaţă" (1 Cor. 15:45).

| Mircea08 explică (pentru temporarPE5minute):

Ai spus lucruri interesante, dar unele sunt cam greu de crezut si era bine daca intareai spusele cu citate din Biblie.
Stiu ca Iisus a venit pentru mai multe lucruri, obtinerea titlului (daca ma pot exprima asa ) de "mare preot", pentru a aduce un alt testament dat de Dumnezeu prin El (Iisus) si pentru a scoate pe cei care cred in Iisus de sub Lege
Nu inteleg de ce ai spus ca Iisus a renuntat la viata lui UMANA PERFECTA. Inainte de a fi trimis pe pamant, iisus nu a avut o viata umana, iar pe pamant a avut o viata umana (cu un comportament perfect )dar nu chiar demna de invidiat.
Care este perspectiva pe care Adam o pierduse? Vreau sa inteleg ce au castigat urmasii lui Adam.
Categoric Iisus nu a luat locul lui Adam - Iisus a avut de la inceput locul Lui si Adam un cu totul alt loc (Cred ca aceasta afirmatie ar trebui intarita de citate)

| temporarPE5minute a răspuns (pentru Mircea08):

Iar trebuie să intru pe acest cont care a fost doar pentru ați răspunde când mi-ai dat ignor nu știu din ce cauză. Mă mir că nu l-au blocat încă.
"de ce ai spus ca Iisus a renuntat la viata lui UMANA PERFECTA. Inainte de a fi trimis pe pamant, iisus nu a avut o viata umana" - Isus s-a născut ca om, om perfect așa cum era și Adam la început, deci putea trăi veșnic ca om perfect dar și-a jertfit viața care era un echivalent a ceea ce a pierdut Adam.
"Care este perspectiva pe care Adam o pierduse? " - ea reiese clar din geneza. Ea arată clar că Edenul era pe pământ, oamenii aveau perspectiva de a umple pămîntul cu urmași la fel ca ei perfecți, să extindă paradisul pe tot pământul și să stăpânească peste animale, păsări... În mod iubitor desigur să stăpânească. Geneza 1:28 Apoi Dumnezeu i-a binecuvântat și Dumnezeu le-a zis: „Fiți roditori, înmulțiți-vă și umpleți pământul, supuneți-l și stăpâniți peste peștii mării, peste creaturile zburătoare ale cerurilor și peste orice creatură vie care se mișcă pe pământ".
Am pierdut această perspectivă din cauza lui Adam dar o vom obține datorită jertfei lui Isus.
"Categoric Iisus nu a luat locul lui Adam " A luat locul lui în sensul că a plătit cu viața sa răul făcut de Adam. Dacă simplu, Adam a pierdut o viață perfectă - Isus a dat acea viață. Aceasta și este răscumpărarea. Iar un citat deja îl dasem - „Chiar aşa este scris: «Primul om Adam a devenit un suflet viu». Ultimul Adam a devenit un spirit dătător de viaţă" (1 Cor. 15:45).
„Fiul omului n-a venit ca să i se slujească, ci să slujească şi să-şi dea sufletul ca răscumpărare pentru mulţi" (Mar. 10:45)

| Mircea08 explică (pentru temporarPE5minute):

Nici eu nu stiu de ce ti-am dat "ignor ", dar dau la toti cei care in loc sa vorbeasca despre Biblie vorbesc despre mine, si mai vorbesc si urat
Am spus ca a renuntat la viata Lui umana, si m-am referit la viata pe care a avut-o ca om pe pamant. Deci Iisus A MURIT, si a inviat int-un alt corp, unul ceresc nu pamantesc. Despre restul nu mai comentez pentru ca sunt multe de zis. Poate vom atinge aceste subiecte pe parcurs atunci cand ele apar punctual si nu toate odata

| temporarPE5minute a răspuns (pentru Mircea08):

Interesant, cînd am vorbit despre tine și urît.

| temporarPE5minute a răspuns (pentru Mircea08):

"Deci Iisus A MURIT, si a inviat int-un alt corp, unul ceresc nu pamantesc" - corect.
" Poate vom atinge aceste subiecte pe parcurs atunci cand ele apar punctual si nu toate odata" - ar fi bine, doar că nu de pa acest cont. Dacă dorești să discutăm scoate ignorul la contul normal.
Succes.
Iurii.75