| anonim_4396 a întrebat:

Foarte pe scurt, dumnezeu este ATOTORICE. In comparatie cu el, satana este un nimic. De ce ar incerca sa se impotriveasca unei fiinte atotputernice? Unde-i logica? Singurul motiv pentru care satana s-ar "lupta" cu o fiinta atotputernica ar fi daca ar avea sanse sa faca fie egal, fie sa-l distruga pe dumnezeu. Deci unde-i logica? De ce ar incerca sa se impotriveasca unui zeu atotputernic stiind ca nu poate nici sa faca egal, nici sa castige? Ba mai mult, dumnezeu mai este omniprezent si atotstiutor. Deci, el a fost langa lucifer cand a "planuit" sa faca lucrurile "rele" si a stiut tot ce va face inainte de a-l crea.

27 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tocmai pentru ca Dumnezeu l-a imbracat cu stralucire, in inima lui s-a nascut gandul ca sa fie mai mare decat Dumnezeu.,,„Fiul omului, fă un cântec de jale asupra împăratului Tirului şi spune-i: „Aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu: „Ajunseseşi la cea mai înaltă desăvârşire, erai plin de înţelepciune şi desăvârşit în frumuseţe.
Ezec 27.2; Ezec 27.3; Ezec 28.3;
13 Stăteai în Eden, grădina lui Dumnezeu, şi erai acoperit cu tot felul de pietre scumpe: cu sardonix, cu topaz, cu diamant, cu crisolit, cu onix, cu jasp, cu safir, cu rubin, cu smarald şi cu aur; timpanele şi flautele erau în slujba ta, pregătite pentru ziua când ai fost făcut.
Ezec 31.8-9; Ezec 26.13;
14 Erai un heruvim ocrotitor cu aripile întinse; te pusesem pe muntele cel sfânt al lui Dumnezeu, şi umblai prin mijlocul pietrelor scânteietoare.
Ex 25.20; Ezec 28.16; Ezec 20.40;
15 Ai fost fără prihană în căile tale, din ziua când ai fost făcut până în ziua când s-a găsit nelegiuirea în tine.
16 Prin mărimea negoţului tău te-ai umplut de silnicie şi ai păcătuit; de aceea te-am aruncat de pe muntele lui Dumnezeu şi te nimicesc, heruvim ocrotitor, din mijlocul pietrelor scânteietoare.
Ezec 28.14;
17 Ţi s-a îngâmfat inima din pricina frumuseţii tale, ţi-ai stricat înţelepciunea cu strălucirea ta. De aceea te arunc la pământ, te dau privelişte împăraţilor.,,

Tu ziceai în inima ta: „Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu, voi şedea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miazănoaptei,
Mat 11.23; Dan 8.10;
14 mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Preaînalt."

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Sa consideram ca tu esti satana, iar dumnezeu este un boxeur profesionist, sa zicem Roy Jones Jr. (nu stiu daca ai auzit de el). Intrebarea este : ai boxa cu el pana la moarte? Cam cat de logic ar fi sa faci asta?

| dariusbocos a răspuns (pentru EmaS):

EmaS God Bless you! imi place foarte mult cum explici si cu ce dovezi biblice puternice

| RAY a răspuns:

Gaia nu exista crestinii si doar cu numele mau raportat crestinii da iubire crestina ce oamenii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand cel care posteaza ceva care denota ca manifesta tendinte de om "dus cu pluta", sau de rezident la "marcuta", exista 2 posibilitati:sa nu-i dai atentie(in fapt, sau din condescendenta), sau sa-i raspunzi, tratandu-l totusi ca normal.La prima posibilitate, varianta 1 este cea mai indicata intrucat il faci sa taca.In varianta 2, daca-si da seama ca-i canti in struna intrucat il consideri "sarac cu duhul", poate devenii agresiv in exprimare.In cazul celei de a-2-a posibilitati, faci o mare greseala (cum am facu eu).El si-o ia in cap crezandu-se "buricul pamantului" si tratandu-i pe toti ca un atotstiutor, multilateral dezvoltat. Faceti-l sa ajunga la conditia lui reala.
Voi posta cele de mai sus, pana nu vei mai pune ntrebari idioate.Nu ma deranjaz sa-ti explic lipsa de logica in intrebarea ta, decat daca te obligi sa nu mai posezi intrebari de acest gen.Nu vei scapa, chiar daca, de frica, vei inceca sa ma ignori.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine pa.

| 1Mihai1 a răspuns:

1.Poate nu există logica.
2. Poate nu suntem în măsura să "vedem" logica.

| anonim_4396 explică (pentru 1Mihai1):

Cei care zic chestii de genul "poate nu suntem in masura sa "vedem" logica", renunta la a cauta raspunsuri, renunta la a "vedea" logica.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi că am scris şi "poate", citeşte fără "poate" şi după înţelege ca lumea...

| anonim_4396 explică (pentru 1Mihai1):

Daca intentionai ca raspunsul tau sa fie citit fara "poate" de ce ai mai pus acel cuvant? Si cu acel cuvant si fara, o persoana care zice asa ceva renunta la a mai cauta logica multumindu-se cu "nu pot". Daca toti marii savanti din lume s-ar fi multumit cu "nu pot", cam cat de bine crezi ca ar fi acum?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din contră, n-am intenţionat să se înţeleagă aşa, da' văd că s-a înţeles...
O zi bună!

| Kaleo a răspuns:

"Unde-i logica?" La tine. Si tu procedezi la fel.

| ThePathWalker a răspuns:

Da, asa e, totul a fost planuit. Vezi tu Satana este un inchizator de inimi si deschizator de cai. Dumnezeu vrea decat sa vedem. Cam asa ar fi.

| SergiuOsan a răspuns:

Daca citesti Iov o sa vezi ca satana ii cere permisiunea lui Dumnezeu ca sa faca ceea ce vrea. Nu exista nici o lupta dintre Satan si Dumnezeu. Dupa parera mea el are doar ca sarcina pedepsirea si ispitirea oamenilor.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Cand Dumnezeu a creat tot ce exista, atat ingerilor cat si oamenilor le-a dat libertatea de a alege.Fie il asculta fie se razvratesc si au de suferit.Cand Satan a vazut ca Dumnezeu a creat omul si i-a zis sa supuna pamantul si sa se inmulteasca a dorit ca oamenii sa asculte de el, asa ca in geneza 3:1-5 se explica cum a ajuns omul sa fie inselat de Satan.Lunad din pomul cunostintei binelui si raului omul a ales sa nu ma iasculte de Dumnezeu pentru ca pomul reprezenta dreptul lui Dumnezeu de a guverna peste oameni.Lasand liberul arbitru al oamenilor(lege caruia insusi este supus)se vad efectele neascultarii in prezent.Suferinta,boala,crime,violuri,moarte in final. Dumneszeu insa a promis ca il va distruge pe Diavol. Oamneii vor fi readusi la perfectiune si cei care vor asculta de el vor trai vesnic din nou. Vrei sa aflii mai multe? Astept intrebari.

| anonim_4396 explică (pentru Dragos_Arapasu_1994):

1 - Si de unde stii ca tot ce se spune despre satana este adevarat? De unde stii ca satana a vrut sa fie mai presus de dumnezeu si sa controleze oamenii?
2 - De unde stii ca dumnezeu nu a mintit in legatura cu lucifer pentru a cauta o scuza, un tap ispasitor pentru a-si justifica faptele (crime, boli, sclavie, viol, incest, furt si multe altele)?
3 - Te-ai gandit ca poate lucifer l-a parasit pe dumnezeu deoarece nu vroia sa faca parte din planul lui malefic motiv pentru care zeul crestinilor a inventat toata povestea in care lucifer a vrut sa fie superior lui, vrea sa controleze oamenii si este personajul negativ?
4 - Daca tu ai fi satana, si dumnezeu ar fi Mike Tyson in perioada lui cea mai buna, ai boxa cu el pana la moarte? Cam cat de inteligent ar fi din partea ta sa faci asa ceva? Chiar ti se pare logica lupta asta dintre lucifer si dumnezeu?

Incearca sa raspunzi la toate cele 4 puncte.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru anonim_4396):

1.Biblia confirma( ar lua mult timp sa dau citate si sa explic ce se spune despre el, am mentionat pe scurt). Daca oamenii vor sa aiba supusi cu atat mai mult satan.nu crezi? e dorinta de a conduce, de a stapanii peste altii.
2.Biblia insasi declara ca Dumnezseu nu poate sa faca un singur lucru, si anume acela sa minta citat din (Tit 1:2.)Nu Dumnezeu cauzeaza crime, boli, sclavie, furt, etc.Acestea sunt consecinte ale neascultari si ale nesupunerii fata de el in mod voit, el ia lasat pe oameni sa se coonduca singuri, de ce crezi ca fiecare tara are conducatorul ei? De ce crezi ca oamenii nu i se supun lui Dumnezeu? pentru ca vor sa fie independenti de el, independenta de el duce in mod voit la problemele pe care le-ai mentionat.Nu sti poate ce legi perfecte le-a dat Dumnezeu oamenilor daca ai citi Biblia ai afla, legile nu ingradesc ci protejeaza.
3. E adevarat ca nu i sa supus lui Dumnezeu insa,Dumnezeu n uare nici un plan malefic, poate nu sti ca iadul nu e un loc al chinului vesnic in foc, poate nu sti ca Dumnezeu nu va distruge pamantul si ca,, sfarsitul lumii ''' inseamna distrugerea celor care i se impotrivesc. Daca ai intelege astea nu ia spune ca are plan,, malefic''pentru ca nu stiu despre ce e vorba.
4. Faptul ca i sa impotrivit lui Dumnezeu, ..lucifer'' -care inseamna inger de lumina insa diavolul asa cum e numit inseamna calomniator -pe buna dreptate pentru ca mereu il calomniaza pe Dumnezeu s-a razvratit in mod voit.E ca si cum cineva iti spune:nu te duce sa furi pentru ca pe proprietatea aceea vei fi inpuscat, dar riscand si avand scop egoist te duci si incerci.Nu e o lupta intre Dumnezeu si satan, Dumnezeu este superior lui Satan, si va fi distru, uite ce zice Biblia. Apoi am văzut un înger care cobora din cer cu cheia abisului şi cu un lanţ mare în mână. 2 El l-a prins pe balaur, şarpele cel vechi, care este Diavolul şi Satan, şi l-a legat pentru o mie de ani. 3 L-a aruncat în abis şi a închis şi a sigilat abisul deasupra lui ca el să nu mai inducă în eroare naţiunile până nu se vor sfârşi cei o mie de ani. După aceea va fi dezlegat pentru puţin timp. 4 Şi am văzut nişte tronuri şi pe cei ce stăteau pe ele. Şi lor li s-a dat putere să judece. Da, am văzut sufletele celor executaţi cu securea pentru mărturia pe care au depus-o despre Isus şi pentru că au vorbit despre Dumnezeu, da, sufletele celor care nu i se închinaseră nici fiarei, nici imaginii ei şi care nu primiseră semnul pe frunte şi pe mână. Ei au revenit la viaţă şi au domnit ca regi cu Cristos o mie de ani. 5 (Ceilalţi morţi n-au revenit la viaţă până nu s-au sfârşit cei o mie de ani.) Aceasta este prima înviere. 6 Fericit şi sfânt este cel ce are parte de prima înviere. Asupra lor moartea a doua nu are autoritate, ci ei vor fi preoţi ai lui Dumnezeu şi ai lui Cristos şi vor domni ca regi cu el în cei o mie de ani. 7 Când se vor sfârşi cei o mie de ani, Satan va fi dezlegat din închisoarea lui 8 şi va ieşi ca să inducă în eroare naţiunile din cele patru colţuri ale pământului, pe Gog şi pe Magog, ca să le adune pentru război. Numărul lor va fi ca nisipul mării. 9 Şi au înaintat pe întinderea pământului şi au înconjurat tabăra sfinţilor şi oraşul iubit. Dar a coborât foc din cer şi i-a mistuit. 10 Şi Diavolul, care-i inducea în eroare, a fost aruncat în lacul de foc şi de sulf, unde erau deja fiara şi profetul fals. Şi vor fi chinuiţi zi şi noapte, pentru totdeauna şi veşnic. 11 Şi am văzut un tron mare şi alb şi pe cel ce stătea pe el. Pământul şi cerul au fugit dinaintea lui şi nu s-a mai găsit loc pentru ele. 12 Şi am văzut morţii, mari şi mici, stând în picioare înaintea tronului şi au fost deschise nişte suluri. Dar a fost deschis şi un alt sul: sulul vieţii. Şi morţii au fost judecaţi după cele scrise în suluri, după faptele lor. 13 Marea i-a dat înapoi pe morţii din ea, moartea şi Hadesul i-au dat înapoi pe morţii din ele. Şi au fost judecaţi fiecare după faptele lui. 14 Iar moartea şi Hadesul au fost aruncate în lacul de foc. Aceasta înseamnă moartea a doua: lacul de foc. 15 Şi cine n-a fost găsit scris în cartea vieţii a fost aruncat în lacul de foc.
Diavolul nu va mai duce omenirea in eroare, va fi readus la tacere.Crezi ca mie personal imi place ca exista boala,saracie,crime violuri,prejudecati rasiale, boala, moarte? nicidecum, insa promisiunile lui Dumnezeu se vor implini, indiferent ca oamenii vor sau nu.Acest satan a fost un inger cu privilegii mari in cre, e o creatura spirituala PUTERNICA, Biblia zice ca el este conducatorul ei.Pot folosi 2 texte Biblice.Tu trebuie sa citesti, sa intelegi Biblia si sa primesti raspunsurile pe care le cauti.Te pot ajuta.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Intelegerea Biblie asa cum e ea, e un lucru extraordinar.Biblia e ca un cufar. Daca il deschizi e plin cu aur, la fel si Biblia.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper sa intelegi. Orice intrebare inteligenta are un raspuns, sursa intelepciunii este Dumnezeu.Iti pot raspunde cu argumente la orice.Si fiecare om trebuie sa primeasca raspunsurile la intrebarile importante pe care si le pun,poate ca din cauza unor ipocrit care pretind ca il cunosc si ii slujesc lui Dumnezeu unii isi pierd increderea in tot,atat in Biblie, cat si in Dumnezeu, oamenii sunt dusi in eroare de insusi sata, ncare nu vrea ca lumea sa il cunoasca pe Dumnezeu, el vrea ca Dumnezeu sa fie defaimat.Cum poate cineva sa contribuie la sfintirea numelui lui Dumnezeu? Cum arata ca are o credinta pura si adevarata? Ii invata pe ceilanti ceea ce el a invatat, si ceea ce Dumnezeu vrea ca sa facem.Sa nu fim in nestiinta ci sa ne bucuram de viata.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru anonim_4396):

AICI Diavolul contesta autoritatea lui Dumnezeu: (Geneza 3:1–5) Şarpele era cel mai prudent dintre toate animalele sălbatice ale câmpului pe care le făcuse Iehova Dumnezeu. El i-a zis femeii: „Este adevărat că Dumnezeu a spus să nu mâncaţi din toţi pomii din grădină?" 2 Femeia i-a răspuns şarpelui: „Putem să mâncăm din rodul pomilor din grădină. 3 Dar despre rodul pomului din mijlocul grădinii, Dumnezeu a spus: «Să nu mâncaţi din el, nici să nu vă atingeţi de el, ca să nu muriţi»". 4 Atunci şarpele i-a zis femeii: „În mod sigur nu veţi muri. 5 Căci Dumnezeu ştie că în ziua în care veţi mânca din el vi se vor deschide ochii şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele şi răul".

Pentru a rămâne în favoarea lui Dumnezeu, Adam şi Eva trebuiau să se reţină să mănânce din „pomul cunoştinţei binelui şi răului" (Geneza 2:16, 17). Dacă ar fi ascultat de legea lui Iehova, viaţa umană nu ar fi fost tulburată de nici o suferinţă. Dând ascultare poruncii lui Dumnezeu, ei şi-ar fi demonstrat iubirea pentru Iehova şi loialitatea faţă de el (1 Ioan 5:3). Însă, aşa cum am studiat în capitolul 6, nu aşa s-au desfăşurat lucrurile. Îndemnată de Satan, Eva a mâncat din acel pom. Mai târziu, şi Adam a luat din pomul interzis.
9 Înţelegi cât de grav a fost ceea ce s-a întâmplat? Satan a atacat poziţia lui Iehova de Cel Preaînalt. Spunând „hotărât că nu veţi muri", Diavolul a contrazis cuvintele lui Dumnezeu, care declarase: ‘Veţi muri negreşit’. Cuvintele spuse în continuare de Satan dădeau de înţeles că Adam şi Eva erau ţinuţi de Iehova în ignoranţă în ce priveşte posibilitatea de a deveni ca Dumnezeu şi că nu aveau nevoie de El pentru a decide ce era bine şi ce era rău. Provocarea lui Satan a pus la îndoială, aşadar, atât justeţea, cât şi legitimitatea poziţiei lui Iehova de Suveran al Universului. — Geneza 2:17; 3:1–6.
10 Satan Diavolul a mai insinuat că oamenii i-ar rămâne ascultători lui Iehova numai atât timp cât ascultarea de Dumnezeu ar fi în avantajul lor. Altfel spus, a fost pusă la îndoială integritatea oamenilor. Satan a insinuat că nici un om nu-i va rămâne loial lui Dumnezeu de bunăvoie. Această acuzaţie plină de răutate adusă de Satan este dezvăluită în mod clar în relatarea biblică despre Iov, un slujitor fidel al lui Iehova care a suportat o mare încercare cu puţin timp înainte de anul 1600 î.e.n. Dacă vei citi primele două capitole din cartea lui Iov, vei putea înţelege motivele suferinţei umane, precum şi motivul pentru care Dumnezeu o permite.
11 Iov, „un om integru şi drept", a ajuns sub atacul lui Satan. Prima dată, Satan i-a atribuit lui Iov motivaţii greşite, ridicând întrebarea: „Oare pentru nimic se teme Iov de Dumnezeu?" Apoi, Diavolul i-a calomniat cu viclenie atât pe Dumnezeu, cât şi pe Iov, insinuând că Dumnezeu a cumpărat loialitatea lui Iov acordându-i acestuia protecţie şi binecuvântare. „Dar ia întinde-Ţi mâna, l-a provocat Satan pe Iehova, şi atinge-Te de tot ce are, şi sunt încredinţat că Te va blestema în faţă." — Iov 1:8–11.
12 Oare Iov îi slujea lui Iehova numai pentru tot binele pe care-l primea de la el? Putea integritatea lui Iov să rămână neştirbită sub încercare? În ceea ce-l priveşte pe Iehova, avea el oare suficientă încredere în slujitorul său pentru a permite să fie testat? Aceste întrebări puteau primi răspuns numai dacă Iehova îi permitea lui Satan să aducă asupra lui Iov cele mai dificile încercări posibile. Conduita fidelă a lui Iov sub încercările permise de Dumnezeu, aşa cum se relatează în cartea lui Iov, s-a dovedit a fi o justificare temeinică a dreptăţii lui Iehova şi a integrităţii omului. — Iov 42:1, 2,  12.
13 Însă, cele întâmplate în grădina Edenului, precum şi cu Iov, au o semnificaţie profundă. Controversele ridicate de Satan implică întreaga omenire, inclusiv pe noi, cei de azi. Numele lui Dumnezeu a fost calomniat, iar suveranitatea sa a fost contestată. A fost pus la îndoială caracterul ireproşabil al creaţiei lui Dumnezeu — omul. Aceste controverse trebuiau soluţionate.
MODUL DE SOLUŢIONARE A CONTROVERSELOR
14 Pentru a ilustra, să zicem că eşti un părinte iubitor cu mai mulţi copii, alcătuind împreună o familie fericită. Să presupunem că unul dintre vecinii tăi răspândeşte minciuni, acuzându-te că eşti un părinte rău. Cum ai reacţiona dacă vecinul ar spune că copiii tăi nu te iubesc, că stau alături de tine numai fiindcă nu cunosc altceva mai bun şi că te-ar părăsi dacă cineva le-ar da posibilitatea să se mute la casa lor? ‘Este absurd!’, ai putea spune. Da, însă cum vei dovedi acest lucru? Unii părinţi ar putea reacţiona în mod furios. Pe lângă faptul că ar crea şi mai multe probleme, o astfel de reacţie violentă n-ar face decât să confirme minciunile. Un mod înţelept de a proceda într-o astfel de situaţie ar fi acela de a-i da posibilitatea acuzatorului tău să-şi dovedească afirmaţiile, iar copiilor tăi să dovedească faptul că te iubesc în mod sincer.
15 Iehova este asemenea unui părinte iubitor. Adam şi Eva ar putea fi comparaţi cu copiii, iar lui Satan i se potriveşte rolul vecinului mincinos. Acţionând cu înţelepciune, Dumnezeu nu i-a distrus imediat pe Satan, pe Adam şi pe Eva, ci le-a permis acestor răufăcători să continue să trăiască pentru un timp. Aceasta le-a permis primilor noştri părinţi să dea naştere la copii şi să întemeieze astfel familia umană, iar Diavolului i s-a dat o şansă să dovedească justeţea afirmaţiei sale, astfel încât să poată fi soluţionate controversele ridicate. Cu toate acestea, Dumnezeu a ştiut încă de la început că unii oameni îi vor fi loiali şi vor dovedi astfel că Satan este un mincinos. Cât de recunoscători suntem că Iehova a continuat să-i binecuvânteze şi să-i ajute pe cei care-l iubesc! — 2 Cronici 16:9; Proverbele 15:3.
CE ANUME S-A DEMONSTRAT?
16 Aproape pe tot parcursul istoriei umane, Satan a dispus de libertate deplină pentru a-şi urzi stratagemele prin care să stăpânească omenirea. Printre altele, el a exercitat influenţă asupra puterilor politice şi a promovat religii care, în mod subtil, direcţionează închinarea spre el, în loc să-i fie adusă lui Iehova. Astfel, Diavolul a devenit „dumnezeul veacului acestuia" şi este numit „stăpânitorul lumii acesteia" (2 Corinteni 4:4; Ioan 12:31). Într-adevăr, „toată lumea zace în Cel Rău" (1 Ioan 5:19). Înseamnă oare aceasta că Satan şi-a dovedit afirmaţia că ar putea să îndepărteze întreaga omenire de Iehova Dumnezeu? Cu certitudine, nu! Deşi i-a permis lui Satan să rămână în existenţă, Iehova a început să-şi ducă la îndeplinire scopul său. Aşadar, ce dezvăluie Biblia cu privire la faptul că Dumnezeu a permis răutatea?
17 Răutatea şi suferinţa nu sunt cauzate de Iehova. Întrucât Satan este stăpânitorul acestei lumi şi dumnezeul acestui sistem de lucruri, el şi cei care-l susţin sunt răspunzători de starea actuală a societăţii umane şi de toate nenorocirile pe care le-a suferit omenirea. Nimeni nu poate spune pe drept cuvânt că Dumnezeu este cauza unor astfel de dificultăţi. — Romani 9:14.
18 Permiţând răutatea şi suferinţa, Iehova a dovedit că independenţa de Dumnezeu nu a adus în existenţă o lume mai bună. În mod incontestabil, istoria a fost marcată de repetate dezastre. Motivul acestora îl constituie faptul că oamenii au ales să-şi urmeze linia lor de conduită independentă, fără să manifeste nici un interes real faţă de cuvântul sau voinţa lui Dumnezeu. Când poporul lui Iehova din antichitate şi conducătorii săi infideli au urmat „linia de conduită care se bucura de popularitate" şi au respins cuvântul său, rezultatele au fost dezastruoase. Prin profetul său Ieremia, Dumnezeu le-a spus: „Înţelepţii sunt daţi de ruşine, sunt uimiţi, sunt prinşi, căci au nesocotit Cuvântul DOMNULUI; şi ce înţelepciune este în ei?" (Ieremia 8:5, 6,  9). Din cauza nerespectării normelor lui Iehova, omenirea în general a devenit asemenea unei corăbii fără cârmă, aruncată în toate părţile pe o mare agitată.
19 Faptul că Dumnezeu a permis răutatea şi suferinţa a dovedit totodată că Satan nu a reuşit să înstrăineze toată omenirea de Iehova. Istoria demonstrează că întotdeauna au existat persoane care i-au rămas fidele lui Dumnezeu, indiferent de tentaţiile sau de adversităţile la care au fost supuse. Pe parcursul secolelor, puterea lui Iehova a fost exercitată în favoarea slujitorilor săi, iar numele său a fost declarat pe tot pământul (Exodul 9:16; 1 Samuel 12:22). Capitolul 11 din Evrei ne vorbeşte despre un lung şir de oameni fideli, printre care se numără Abel, Enoh, Noe, Avraam şi Moise. În Evrei 12:1 aceştia sunt numiţi ‘un nor mare de martori’. Ei au fost exemple de credinţă neclintită în Iehova. Şi în timpurile moderne, multe persoane şi-au dat viaţa pentru păstrarea unei integrităţi neştirbite faţă de Dumnezeu. Prin credinţa şi iubirea lor, aceste persoane au dovedit în mod concludent că Satan nu poate să-i întoarcă pe toţi oamenii împotriva lui Dumnezeu.
20 În fine, faptul că Iehova a permis ca răutatea şi suferinţa să continue a confirmat că numai Iehova, Creatorul, are capacitatea şi dreptul să guverneze omenirea, spre binecuvântarea şi fericirea eternă a acesteia. Timp de secole, omenirea a încercat multe forme de guvernare. Dar care a fost rezultatul? Problemele şi crizele complexe cu care se confruntă în prezent naţiunile sunt dovezi evidente ale faptului că, într-adevăr, aşa cum subliniază Biblia, „un om stăpâneşte peste alt om, ca să-l facă nenorocit" (Eclesiastul 8:9). Numai Iehova poate interveni pentru a ne elibera şi pentru a-şi îndeplini scopul său iniţial. Cum va face el acest lucru şi când?
21 Imediat după ce Adam şi Eva au căzut victime stratagemei lui Satan, Dumnezeu şi-a făcut cunoscut scopul cu privire la un mijloc de salvare. Iată ce sentinţă a proclamat Iehova referitor la Satan: „Vrăjmăşie voi pune între tine şi femeie, între sămânţa ta şi sămânţa ei. Aceasta îţi va zdrobi [strivi, NW] capul şi tu îi vei zdrobi călcâiul" (Geneza 3:15). Această sentinţă garanta faptul că Diavolului nu i se va permite să-şi facă faptele sale rele la nesfârşit. În calitate de Rege al Regatului mesianic, Sămânţa promisă, Isus Cristos, ‘va strivi capul lui Satan’. Da, „în curând", Isus îl va zdrobi pe răzvrătitul Satan! — Romani 16:20.
CE VEI FACE?
22 Cunoscând controversele aflate în discuţie, de partea cui vei sta? Vei dovedi prin acţiunile tale că eşti un susţinător loial al lui Iehova? Întrucât ştie că are puţin timp, Satan va face tot ce-i stă în putinţă pentru a-şi vărsa mânia împotriva celor care doresc să-şi păstreze integritatea faţă de Dumnezeu (Apocalipsa 12:12). Dar poţi să priveşti spre Dumnezeu pentru ajutor, deoarece „Domnul [Iehova, NW] ştie să scape din încercare pe oamenii temători de Dumnezeu" (2 Petru 2:9). El nu va permite să fii ispitit mai mult decât poţi suporta şi va pregăti calea de ieşire astfel încât să reuşeşti să suporţi tentaţiile. — 1 Corinteni 10:13.
23 Să privim cu toată încrederea spre timpul în care Regele Isus Cristos va trece la acţiune împotriva lui Satan şi a celor care îl urmează (Apocalipsa 20:1–3). Isus îi va înlătura pe toţi cei care poartă răspunderea pentru vaiurile şi tulburările pe care le-a suferit omenirea. Până atunci, o suferinţă deosebit de dureroasă este provocată de moartea celor dragi ai noştri. Citeşte capitolul care urmează pentru a afla ce se întâmplă cu aceştia.

| anonim_4396 explică (pentru Dragos_Arapasu_1994):

La fel ca si ema, tu folosesti biblia pentru a demonstra existenta lui dumnezeu si a altor lucruri. Daca eu te intreb "de unde stii ca biblia este corecta", mai mult ca sigur imi vei zice " pentru ca este cuvantul lui dumnezeu". Daca te intreb "de unde stii", vei zice " pentru ca asa zice biblia" (sau ceva asemanator). Chestia asta este o eroare de logica si se numeste argument circular. Unul din atributele acordate lui dumnezeu este "ATOTPUTERNIC", motiv pentru care el poate sa faca orice, chiar si sa minta. Fie el este atotputernic deci posibilitatea scenariului prezentat de mine poate fi real, fie cand vorbiti de dumnezeu renuntati la partea cu "atutputernic si ziceti "poate sa faca aproape orice". Argumentele tale in legatura cu lucifer sunt bazate pe biblie. Din moment ce este cuvantul lui dumnezeu, ea nu se poate considera ca fiind o dovada. De ce? Pentru ca, in cartea aia dumnezeu poate spune ce vrea el. Daca eu scriu despre cineva ca este rau si ca a facut anumite lucruri nu inseamna ca este adevarat.

Revin cu intrebarea asta :
"Daca tu ai fi satana, si dumnezeu ar fi Mike Tyson in perioada lui cea mai buna, ai boxa cu el pana la moarte? Cam cat de inteligent ar fi din partea ta sa faci asa ceva? Chiar ti se pare logica lupta asta dintre lucifer si dumnezeu?"

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum argumentezi ca in Biblie se vorbeste despre forma pamantului cu 3 mii de ani in urma ca oamenii sa descopere lucrul acesta? Cum argumentezi ca in Bilie gasesti profetii care au fost scrise la un moment-dat si ele s-au implinit cu sute de ani dupa scrierea lor(adica istorie anticipata).Cum argumentezi ca in Biblie gasim evenimente ce se intampla in prezent desi au fost scrise cu 2 mii de ani in urma? Nu Dumnezeu a inspirat oamenii? Scriitori ei afirma ca Dumnezeu i-a inspirat.Cum argumentezi ca au trecut 1600 de ani ca Biblia sa fie scrisa total? Cum explici ca scriitorii ei au trait perioade diferite de timp si au fost regi,pastori,medici, incasatori de impozite si totusi ceea ce au scris ei se armonizeaza cu exactitate? Adica nu exista contradictie nici in cele mai mici detalii? Ca sa raspund la intrebarea ta pot zice ca in prezent satan boxeaza pana la moarte, lucrul acesta nu e deloc inteligent, insa aceasta lupta cat de logica sau irationala poate parea, totusi e realitate.Cand argumentez ceva cu Biblia asta insemna ca am incredere in ea nu doar ca asa trebuie,ci pentru ca exista dovezi ca Biblia e o carte demna de incredere,are profetii demne de incredere care s-au implinit, intelepciunea din ea este superioara omului, aplicarea a ceea ce invati din ea da rezultate excelente intotdeauna, nu exista sa aplici ceva din Biblie si sa dai gres, e imposibil.Cand i-a zis lui Adam si Eva ca vor muri daca vor manca din pom, nu a mintit. Efectele le vezi azi.Moartea.Cand a promis ca il va distruge pe diavol,nu a mintit,se va implini, traim acele timpuri. Existenta lui Dumnezeu si a altor lucruri le demonstrezi si fara Biblie. Universul complex, omul, pasarile, animalele, tot ce te inconjoara e creatia lui Dumnezeu.Viata este un cadou pretios,libertatea de a alege este un drept de la Dumnezeu,sentimentele omenesti,personalitatile diferite,si acestea doar cateva motive,atesta ca Dumnezeu exista si ca este mult superiora oamenilor, fara sa ajungi la Biblie, se poate demonstra. Daca ai intrebari, astept, iti voi da cel mai bun raspuns posibil.

| anonim_4396 explică (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Stii ca in biblie scrie ca pamantul nu se misca si ca e plat nu? Stii ca in biblie apar foarte multe lucruri care s-au dovedit a fi false in timp nu? Cat despre profetiile implinite, sunt mult mai multe care nu s-au implinit si au trecut vremea lor. Cu alea ce faci? Le ignori? Evenimente care se intampla in prezent? Ia arata-mi unde scrie despre virusuri, bacterii, descoperirea altor planete, explorarea spatiului, gauri negre, descoperirea unor noi specii de animale si multe altele de genul acesta. Sa inteleg ca tie lupta dintre lucifer si dumnezeu ti se pare logica?

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din versetul urmator nu imi da de inteles ca pamantul este platsadIsaia 40:22) El este Cel care locuieşte deasupra cercului pământului şi locuitorii lui sunt ca nişte lăcuste, Cel care întinde cerurile ca un văl fin, care le desface ca pe un cort de locuit.
Cum e pamantul daca Dumnezeu sta deasupra cercului pamantului?
Exemple de evinimente care se intampla in prezent? Ia uite?(2 Timotei 3:1–5) Dar să ştii că în zilele din urmă vor fi timpuri critice, cărora cu greu li se va face faţă. 2 Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, aroganţi, trufaşi, blasfematori, neascultători de părinţi, nerecunoscători, neloiali, 3 fără afecţiune naturală, refractari la orice acord, calomniatori, fără stăpânire de sine, cruzi, neiubitori de bine, 4 trădători, încăpăţânaţi, umflaţi de mândrie, mai degrabă iubitori de plăceri decât iubitori de Dumnezeu, 5 având o formă de devoţiune sfântă, dar negându-i puterea; şi de aceştia depărtează-te.
NU TI SE PAR ASTEA LUCRURI PREZENTE? desi au fost scrise cu 2000 de ani in urma? (Eclesiastul 7:15) Am văzut tot felul de lucruri în zilele mele deşarte. Există oameni drepţi care pier în dreptatea lor şi există oameni răi care trăiesc mult timp în răutatea lor.
OARE ASA CEVA NU ARATA PREZENTUL?
Profetia din (Matei 24:14) Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul.
Biblia arata ca traim timpul sfarsitului! Crezi ca este prezentul ce urmeaza scris?) Isus a ieşit şi a plecat de la templu, dar discipolii săi s-au apropiat ca să-i arate clădirile templului. 2 Atunci el le-a zis: „Nu vedeţi voi toate acestea? Adevărat vă spun că nu va rămâne aici piatră pe piatră care să nu fie dărâmată". 3 În timp ce stătea pe Muntele Măslinilor, discipolii s-au dus la el, deoparte, şi i-au zis: „Spune-ne: Când vor avea loc aceste lucruri şi care va fi semnul prezenţei tale şi al încheierii acestui sistem?" 4 Răspunzând, Isus le-a zis: „Luaţi seama ca nimeni să nu vă inducă în eroare, 5 pentru că vor veni mulţi în numele meu, zicând: «Eu sunt Cristosul», şi îi vor induce pe mulţi în eroare. 6 Veţi auzi de războaie şi veşti despre războaie. Vedeţi să nu vă îngroziţi, fiindcă aceste lucruri trebuie să se întâmple, dar încă nu este sfârşitul. 7 Se va ridica naţiune contra naţiune şi regat contra regat, vor fi lipsuri de alimente şi cutremure de pământ dintr-un loc în altul. 8 Toate acestea sunt începutul durerilor. 9 Atunci vă vor da necazului, vă vor omorî şi veţi fi urâţi de toate naţiunile din cauza numelui meu. 10 Şi atunci mulţi se vor poticni, se vor trăda unii pe alţii şi se vor urî unii pe alţii. 11 Şi se vor ridica mulţi profeţi falşi şi îi vor induce pe mulţi în eroare, 12 iar, din cauza înmulţirii nelegiuirii, iubirea celor mai mulţi se va răci. 13 Dar cel care va persevera până la sfârşit, acela va fi salvat. 14 Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul. 15 Când veţi vedea lucrul dezgustător care cauzează pustiire — despre care a vorbit profetul Daniel — stând într-un loc sfânt (cititorul să-şi folosească discernământul), 16 atunci cei din Iudeea să fugă la munţi. 17 Cine este pe acoperişul casei să nu coboare să-şi ia bunurile din casă 18 şi cine este pe ogor să nu se întoarcă acasă să-şi ia mantia. 19 Vai de femeile însărcinate şi de cele care alăptează în zilele acelea! 20 Rugaţi-vă neîncetat ca fuga voastră să nu fie iarna, nici în zi de sabat, 21 căci atunci va fi un necaz mare, cum n-a mai fost de la începutul lumii până acum, nu, şi nici nu va mai fi. 22 Şi, dacă zilele acelea n-ar fi scurtate, nicio carne n-ar fi salvată, dar, de dragul celor aleşi, zilele acelea vor fi scurtate. 23 Dacă cineva vă zice atunci: «Iată! Cristosul este aici!» sau «Acolo!», să nu-l credeţi. 24 Căci se vor ridica Cristoşi falşi şi profeţi falşi şi vor face semne mari şi minuni ca să-i inducă în eroare, dacă s-ar putea, chiar şi pe cei aleşi. 25 Iată că v-am spus dinainte. 26 Dacă vi se zice: «Iată că este în pustiu!», să nu ieşiţi sau «Iată că este în camerele ascunse!», să nu credeţi. 27 Căci, aşa cum iese fulgerul de la răsărit şi străluceşte până la apus, aşa va fi prezenţa Fiului omului. 28 Oriunde va fi cadavrul, acolo se vor aduna acvilele. 29 Imediat după necazul din zilele acelea, soarele se va întuneca, luna nu-şi va mai da lumina, stelele vor cădea din cer, iar puterile cerurilor vor fi zguduite. 30 Atunci va apărea în cer semnul Fiului omului şi atunci toate triburile pământului se vor bate în piept tânguindu-se şi îl vor vedea pe Fiul omului venind pe norii cerului cu putere şi cu mare glorie. 31 El îşi va trimite îngerii cu sunet puternic de trompetă şi ei îi vor aduna pe aleşii săi din cele patru vânturi, de la o margine la alta a cerurilor. 32 Învăţaţi din ilustrarea despre smochin: Când mlădiţa lui este fragedă şi îi dau frunzele, ştiţi că vara este aproape. 33 Tot aşa şi voi, când veţi vedea toate aceste lucruri, să ştiţi că el este aproape, la uşi. 34 Adevărat vă spun că această generaţie nu va trece nicidecum până nu se vor întâmpla toate aceste lucruri. 35 Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele mele nicidecum nu vor trece. 36 Iar ziua şi ora aceea nimeni nu le ştie, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl. 37 Fiindcă, aşa cum au fost zilele lui Noe, aşa va fi şi prezenţa Fiului omului. 38 Căci, aşa cum erau oamenii în zilele acelea dinainte de potop: mâncau şi beau, bărbaţii se căsătoreau şi femeile erau date în căsătorie, până în ziua în care a intrat Noe în arcă, 39 şi n-au dat atenţie până a venit potopul şi i-a măturat pe toţi, aşa va fi şi prezenţa Fiului omului. 40 Atunci doi oameni vor fi pe ogor: unul va fi luat şi celălalt va fi abandonat; 41 două femei vor măcina la râşniţă: una va fi luată şi cealaltă va fi abandonată. 42 Vegheaţi deci, pentru că nu ştiţi în ce zi vine Domnul vostru. 43 Dar să ştiţi un lucru: Dacă stăpânul casei ar fi ştiut la ce strajă venea hoţul, ar fi rămas treaz şi n-ar fi lăsat să i se spargă casa. 44 De aceea, fiţi şi voi gata, pentru că Fiul omului vine la o oră la care nu vă gândiţi. 45 Cine este sclavul fidel şi prevăzător pe care stăpânul lui l-a numit peste servitorii săi ca să le dea hrană la timpul potrivit? 46 Fericit este sclavul acela dacă stăpânul lui, la venire, îl va găsi făcând aşa! 47 Adevărat vă spun că-l va numi peste toate bunurile sale. 48 Dar, dacă sclavul acela rău zice în inima lui: «Stăpânul meu întârzie» 49 şi începe să-şi bată tovarăşii de sclavie şi mănâncă şi bea cu beţivii înrăiţi, 50 stăpânul sclavului aceluia va veni într-o zi în care el nu se aşteaptă şi la o oră pe care n-o ştie, 51 îl va pedepsi cu toată asprimea şi îi va da partea lui cu ipocriţii. Acolo va fi plânsul şi scrâşnirea dinţilor.
GANDESTE-TE.BIBLIA E DEMNA DE INCREDERE SI AUTENTICA.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prin atitudinea ta lupti impotriva lui Dumnezeu.Sti ca e Atotputernic si nu poti schimba nimic.Crezi ca e logic sa lupti impotriva Sa?

| anonim_4396 explică (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Tocmai te-ai contrazis. Recent ai zis "biblia insasi declara ca dumnezeu nu poate sa faca un singur lucru, si anume acela sa minta" iar acum zici ca e "atotputernic". Te hotarasti? A sau B?

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu putem discuta nimic, inchei, Isus a zis sa n uaruncam perlele porcilor ca nu cumva sa le calce in picioare.Tu iti bati joc de tot.O zi buna in continuare.