| DanionM a întrebat:

Forme ale păcatului pe care nu le ştiam: "Printre oameni sunt hoţi care n-au furat niciodată, ucigaşi care n-au vărsat niciodată sânge, şi mincinoşi care nu au spus decât adevărul" (Djubran)

Cum e posibil totuşi acest lucru?

Răspuns Câştigător
| tasmania a răspuns:

E razboiul gandurilor, la care consimtim. "Cel care a dorit-o pe femeie in inima sa, acela a si savarsit adulter".

9 răspunsuri:
| PopAdrian a răspuns:

Deoarece am ajunsi sa ii injosim pe cei corecti pentru a ne atinge propriile scopuri, sa facem orice pentru a avansa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa-ti spun; un om avea trei copii. unul fura, dar nu era hot,{politist}unu lua dar nu cerea {doctor}iar altul primea dar nu cersea {judecator}. baubaulica.

| Alphawolf a răspuns:

1. Pacatele gandite.
2. Se poate fura prin inselaciune.
Se poate ucide sperante si pofta de viata.
Se poate minti prin gesturi, prefacatorie.

| William a răspuns:

Ce te face sa crezi ca Djubran are dreptate?

| Alecsandra95 a răspuns:

Cred ca traim intr-o societate atat de imorala unde cele mai urate lucruri sunt permise si uneori sunt luate si de bune. sad

| zurick a răspuns:

Probabil am ajuns sa fim catologati intr-un fel fara sa fie adevarat.

| Mădă0611 a răspuns:

Au gandit "pacatele".

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu exista astfel de oameni

| lolium a răspuns:

Pai religia spune ca oamenii pot pacatui cu "cuvantul, cu lucrul sau cu GANDUL". in citatul pe care l-ai scris tu mai sus, e vorba de pacatul savarsit cu gandul