| anonim_4396 a întrebat:

Fraților, este imposibil ca noi sa fi apărut fără ca cineva sa ne fi creat! Doar gândiți-va, suntem atât de complexi, corpul uman este o mașinărie foarte bine pusă la punct. Este imposibil sa fi apărut așa din prima sau sa fi evoluat dintr-o simpla bacterie unicelulara! Totul trebuie sa fie rezultatul unui creator/designer, putem lua de exemplu un telefon, nu s-a putut crea singur si este foarte complex.
Deci, in concluzie, trebuie sa existe un creator divin, altfel este prea absurd sa fi apărut totul din nimic...

36 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Asa este și exemplele pot continua. Nu poți spune,de pilda,ca o sticla,deși e făcută din nisip, s-a făcut singura din el, ești sigur ca a avut un proiectant. Atunci lucrurile complexe, cum ar fi creierul uman, sigur a avut un proiectant.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Daca creierul uman este facut de un creator de ce se defecteaza? de ce este imperfect? de ce exista iluzi optice? de pilda o padure gen amazon are nevoie amazonul de un proiectant? lucrurile complexe sunt complexe datorita evolutiei umane de milioane de anii, si acel proiectant ce sens avea sa atatea lucruri imperfecte si proaste in lumea animala, dar voi vedeti numa lucrurile complexe si frumoase

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Este imperfect din cauza imperfecțiunii moștenite de la Adam. Și cu toată imperfecțiunea, este cel mai performant,, calculator,, al tuturor timpurilor. Apoi, orice animal oricât de banal pare este de o complexitate uluitoare

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Normal dupa miliarde de ani de evolutie, a creat omul intru secol cate noi rase si specii da natura, pai pc ul e facut de om nu invers, creierul uman e complex datorita evolutiei

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Remarca ce spune un specialist cu privire la creier. Specialistul în biologie moleculară Michael Denton afirmă:,, Creierul uman conţine aproximativ zece miliarde de celule nervoase. Fiecare celulă nervoasă formează în zonă aproximativ între zece mii şi o sută de mii de fibre de conexiune prin care se realizează contactul cu alte celule nervoase din creier. În ansamblu, numărul total al conexiunilor din creierul uman se apropie de cifra de... un miliard de milioane".
Denton continuă: „Chiar dacă numai o sutime din conexiunile care au loc în creier ar fi realizate cu precizie, totuşi, acestea ar reprezenta un sistem conţinând un număr de conexiuni precise mult mai mare decât cel pe care-l conţine întreaga reţea de comunicaţii existentă pe Pământ". Apoi, el întreabă: „Se putea oare ca asamblarea unui asemenea sistem să se fi produs printr-un proces care a avut loc în mod cu totul întâmplător?" Evident, răspunsul este negativ. Creierul trebuie să fi avut un Proiectant şi un Făuritor plin de iubire.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Repet parerea cuiva nu este o dovada ca exista dumnezeu, da creierul uman e complex ca urmare a evolutiei umane de 8 milioane de ani, vorbim de 8 milioane de ani normal ca e complex creierul uman

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Eu vorbesc despre savanți, ti-am dat doar un exemplu, care au ajuns la aceasta concluzie în urma cercetărilor atente. Oricum, tu crezi în evoluție, tot datorita a ceea ce spun unii oameni. De aceea e bine sa faci cercetări amănunțite cu privire la acest subiect.Sa te convingi singur.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Danay diferenta intre noi e ca eu fac cercetatori non stop in scimb tu spui ca cunosti absolut totul dar nu poti dovedi nimic, complexitatea universului poate dovedi desismul sau panteismul sau alt zeu, zeii etc

problema e ca tu nu vezi nimic doar credinta ta atat, daca ai avea o minte deschisa ar fi altceva, tu nu intrebi absolut nimic pentru ca orice altceva e contrar credintei tale

acel cercetator nu a spus ca exista dumnezeu si ca e creierul complex ceea ce da e adevarat, dar daca studiem vietatile simple observam cum creierul a evoluat pas cu pas timp de sute de milioane de ani

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Mănânci când îți este foame,mie nu îmi este foame pentru ca am mâncare din abundenta,din toate domeniile, dar mai ales spiritual. De aceea,nu întreb. Cât despre creierul uman faptul ca recunoști complexitatea lui ma bucura. Prăpastia dintre creierul uman și cel animal, pentru ca vorbeai de evoluție, este imensă. Creierul unu copil,spre deosebire de un animal,își triplează volumul în cursul primului sau an de viata. Apoi,unicitatea creierului este data de multi factori. De exemplu, unicitatea limbajului uman. Un copil poate sa învețe rapid o limba complicata,în schimb un cimpanzeu nu e în stare sa folosească nici cele mai rudimentare forme ale limbajului uman. De ce nu se întâmplă acest lucru? Deoarece am fost creați de un Proiectant Inteligent. Apoi marea prăpastie dintre om și animal,legat de creier este data și de capacitatea omului de a aprecia frumosul, muzica, nevoia de a invata, simțul moral, conștiința, altruismul. Azi nici un animal nu face aceste lucruri.Iar aceste capacități le-au avut și oamenii de acum 6000 de ani.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Diferenta sta in neurocortex atat, omul avand un nerocortex mai mare ca alte mamifere, dar omul este doar o fiinta mai constienta ca alte animale, un cimpanzeu nu are corzi vocale dar poate invata pana la 2000 de cuvinte lucru dovedit stiintific, omul nu e atat de complex ia iesi tu afara dezbracata vs o pisica la minus 10 sa va vad eu daca rezista mai mult, omul e tot ghidat de acelasi lucruri ca orice animal, pshiologia umana nu difera fata de cea animala, avem acelasi dorinte ca si ele diferenta e ca noi suntem constienti de ele, asta demonstreaza ca omul face parte din regnul animal, normal ca face daca testul adn dovedeste asta, serios tu caini care plang dupa stapanul lor nu ai vazut? eu inca n-am vazut vreun animal care sa omoare din placere ca omul cand o sa vad da putem discuta despre empatie care da difera de la om la om, ce 6000 mii de ani pai si piramidele? cine le-a facut?

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Îmi place ca spui mereu ca exista diferențe intre om și animal. Asa și e.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Omul este un animal, diferente intre animale exista desigur si intre rasele umane

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Am fost înzestrați cu liberul arbitru și necesități spirituale, animalele nu au aceste capacități. Dar, în ce credem este o decizie personala.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Atunci de ce nu ai libetru arbitru sa decizi cand sasi fie foame, somn etc omul are necesitati fizice si emotionale, cimpanzeii au si ele necesitati sociale, emotionale si fizica ca si omul, ai fost crescuta de mica sa crezi in dumnezeu pentru ca te-ai nascut in Romania daca te nasteai in india credeai in altii zei deci decizia nu este personala si una culturala implantata de familie, societate etc

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Necesitățile spirituale le are și un ateu, adică și el crede în ceva și cauta răspunsuri la diverse întrebări despre viata și scopul ei. O maimuță nu se întreaba de ce e pe pământ. Iar aceste necesități oamenii le-au avut din cele mai vechi timpuri. Toți alegem sa ne închinăm la ceva, unii la Dumnezeul, alți își fac din propriu eu un dumnezeu, alții banii ii considera, și lista poate continua.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Deci a te intreba ceva e o necesitare spirituala nu stiam

| ania a răspuns (pentru RAY):

Teoria evoluție nu explică apariția vieții pe pământ ci doar divesificarea formelor de viață pornind de la cea mai simplă celulă replicabilă. Există autori creștini, inclusiv Francis Collins, care a fost directorul proiectului Genomul uman, care a stabilit pentru prima dată harta completă a genomului uman care cred că Dumnezeu a creat, condus procesul formării primei celule replicabile, tocmai pentru că e atât de complexă, încât toate vârstele avansate pentru Pământ și chiar pentru univers de la big-bang încoace sunt de departe insuficiente pentru ca ea să apară prin combinații aleatoare.S-a calculat această probablilitate și e practic zero.În cartea lui Limbajul lui Dumnzeu, un om de știință aduce dovezi în sprijinul credinței, care e parțial autobiografică explică că tocmai faptul că diferența strict biologică între cimpanzeu și om e o jumătate de cromozom, în timp ce diferența reală( conștiință, conștiență de sine, rațiune, etc) e incomparabil mai mare, l-a pus pe gânduri și l-a deerminat, ateu fiind să caute răspunsuri mai profunde și a devenit în cele din urmă creștin.

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Întrebările cu privire la viață, scopul ei, de ce îmbătrânim și murim, nu au legătură cu necesitățile fizice, ci spirituale.Dar tu știai acest lucru.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Nu se ocupa asa e, dar prima celula din care absolut tot ce exista e ea resposabila e un pas mare spre intelegerea vieti, de la simplititate spre complexitate, fiecare poate deveni ce doreste el vad cazuri de crestini care trec la islam

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Exista cauza fiziciologie de ce imbatranim si apoi murim, dar moartea e o reciclare a naturi, eu unu vad moartea ca ceva pozitiv isi da putere sa mergi inainte iar cu scopul vieti majoritatea incercam sa ne adaptam si sa stam in zona de confort

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Ideea e ca avem necesități spirituale.Despre acest lucru vorbeam.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Ideea e ca sta in genetica noastra sa dam sens lumi in care traim asta e un factor care tine de zona de confort, credinta ofera face ca zona de confort sa fie adaptabila

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Intr-adevăr am fost creați cu necesități spirituale. Ma bucur ca ai înțeles.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Nu am fost creati si pur simplu omul asa a evoluat.nu ne-a creat nimeni

| RAY a răspuns:

Asta e afirmatie nu intrebare, aparitia unui dumnezeu care apare din nimic si creaza miliarde de stele din nimic nu e imposibil? cine naiba spune ca omul a aparut dintr-o bacterie, numai minti aiurea, minciuna e pacat sa stii

| ania a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu nu apare din nimic, a existat dintotdeauna.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Vrajeala asta o cunosc ania, daca big bang a existat cu adevarat si asta se poate dovedi prin fapte nu prin basme atunci dumnezeu are nevoie de o aparitie, pai si universul putea exista dintotdeauna, te agati de orice lucru pentru a sutine dogma ta, ba ca nu a aparut ba ca a existat dintotdeauna etc
aceste argumente le da un copil de 3 ani, deschideti mintea, indiferent ca crezi sau nu adevarul tot va exista, nu exista nici macar o singura dovada ca exista dumnezeu nici macar una, dovada nu inseamna biblia sau miracole petrecute la persoane cu boli mintale, o dovada are nevoie de a fi repetata in loborator asa cum o crima e dovedita de dovezi nu de o carte veche, unde e dovada ca exista dumnezeul tau?

| RAY a răspuns (pentru ania):

Daca dumnezeu a dat ratiunea de a gandi rational cum poate el sa pedeapsca asta? tu crezi ca dumnezeu nu e ateu? hai sa spunem ca nu a aparut, ca orice ateu sar intreba rational cum am aparut? cum pot creea materie din nimic? un creator nu poate fi unul care cere rugaciuni non stop, un creator din contra e un om de stiinta care singur isi nega existenta pentru ca e ateu iar ateii nu cred in zeii simplu, sa numi spui ca nu e ateu sunt curios el in ce zeu crede

| ania a răspuns (pentru RAY):

-dacă big-bang a existat, Dumnezeu are nevoie de o apariție
Dacă universul a apărut prin big -bang( și toate dovezile conduc înspre această concluzi)cel mai probabil ceva a cauzat dclanșarea big-bangului. Dacă acel ceva ar avea nevoie de o cauză, această cauză la rândul ei de o cauză și așa mai departe, și înainte de orice cauzare n-ar fi existat nimic, nici n-ar fi început vreodată un proces de cauzare.Tocmai existența universului nostru cu un început e o dovadă în sine că trebuie să existe o cauză necauzată care să susțină existența.
Tocmai pentru că dovezile științifice sunt cele care se repetă prin experiment și apariția universului nu o putem repeta, trebuie să recunoaștem că orice opinie avem despre cauza apaiției lui(creștinul crede că e un creator, ateul că nu e un creator) ea ține de domeniul credinței, al alegerii nu e o afirmație științifică. Știința operează cu formule între timp, materie și spațiu, e imposibil să aducă dovezi materiale pentru ce s-a întâmplat înainte de apariția materiei.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Numai tot spuneti ca ateul spune,ateismul nu-i credinta,dogma,stiinta etc
ma bucur ca recunosti ca dovezile duc spre un big bang mai rar asa ceva de la un crestin
ceva e declansat aceea expansiune de energie in univers, nici eu nu stiu ce anume dar a spune ca un creator a facut asta dispare misterul, a pune un creator de fapt mai mult incurci ecuatia pentru ca cere din nou o alta aparitie a lui, totusi mecanica cuantica este poate raspunsul la intrebare cine stie, eu recunosc ca nu stiu si as vrea sa stiu ce anume a declansat acel big bang faza e ca nu exista timp inainte de big bang, adica nu poti vedea un film inainte de secunda 0 asa nici acel big bang pur simplu nu este timp, biserica catolica cica accepta teoria evolutiei si big bang deci e un fel de deism sau panteism

| Drimmero a răspuns:

Dumnezeu este mult prea mare!

| Felys a răspuns:

Unde naiba ne vezi asa perfecti,daca eram asa grozavi nu muream pe capete de boli,nu se nasteau atatia cu deficiente grave, handicapati, nu exista boala netratabila, nu exista ura si invidie, razboaie.Suntem mult prea departe de perfectiune

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Evolutia exista. Corpul uman nu este perfect. Nu exista nici un creator divin.

| Nitroblast a răspuns:

Intrebarea? Aprob tot ce ai spus, dar unde e intrebarea?

Si mentiune pentru satanistii astia 2-3 care au aparut ca drogatii dupa ciupercile ce apar dupa ploaie: satan e doar un duh, nu are capacitati de a crea ceva propriu-zis, mai informati-va ca habar nu aveti cum arata incornatu' in care credeti.
Daca ii ard un Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul si fuge de smerenie, fugiti si voi? laughing)

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Daca cercetezi foarte atent legile fizicii vei obesrva ca exista un Dumnezeu. Chiar fizicianul Isaac Newton a ajuns la concluzia ca Dumnezeu exista dupa ce a privit cosmosul si a descoperit gravitatia.
Din punctul meu de vedere, gravitatia (care comform teoriei relativitatii lui Einstein reprezinta o curbare in spatiu-timp) este o minune a fizicii si un argument care demonstreaza ca Dumnezeu exista.
In primul rand, spatial-timp nu reprezinta nimic material, deci logic vorbind el nu exista - si daca exista o curbare "in ceva ce nu exista" (ceea ce e imposibil) este vorba de un miracol in domeniul fizicii.
Cine a facut acest miracol (gravitatia =curbare spatiu-timp)? Spatiul si timpul sunt niste dimensiuni, iar acestea supun tot ce exista. Nimic nu poate exista fara timp. Nimic din ce exista nu pot modifica aceste dimensiuni (care de fapt, dupa cum am mentionat, nu reprezinta nimic material, deci nu exista). Deci, ce a produs acest miracol (gravitatia)? Evident, este vorba de o Forta Superioara (exterioara) dimensiunilor.
Noi stim ca dimensiunile supun tot, dar daca aceasta Forta este superioara dimensiunilor inseamna ca aceasta Forta este Atotputernica (deoarece e mai presus de dimensiuni, care de fapt ele supun totul).