| Teodor168 a întrebat:

Fraților, este imposibil ca totul sa fi apărut din nimic cum zic unii oameni de știință. Doar gândiți-va, omul este o mașinărie foarte bine pusă la punct si extrem de complexa si la fel ca un telefon/pc care este tot la fel, extrem de complex, nu a apărut din senin, a fost creat de cineva!
Mulți oameni spun ca noi am evoluat dintr-o bacterie unicelulara de acum miliarde de ani, dar este imposibil ca din acea flegma sa fi apărut o asemenea mașinărie ca omul, pur si simplu absurd.
Nu înțeleg ideile astea ale ateilor cum ca Big-Bangul a creat totul, din dezordine nu iese nimic bun, e ca si când as aprinde o petarda, ar exploda si s-ar face o noua lume, hai ca e prea de tot.
Gândiți-va inainte sa vorbiți!
Cum vi se pare teoria mea(mă adresez in special oamenilor credincioși, dacă ești ateu si cauți cearta mai bine pleacă, tine totul pentru tine)

36 răspunsuri:
| RockaruL a răspuns:

Dacă vrei să crezi că totul are un creator şi că nimic nu apare din nimic, atunci Dumnezeu cum a apărut? Creatorul lui cine este? Asta e o întrebare la care nu poţi răspunde prin religie dacă o gândeşti cum trebuie, iar ăsta ar fi unul dintre paradoxurile ei.
Cât despre afirmaţia "mă adresez in special oamenilor credincioși, dacă ești ateu si cauți cearta mai bine pleacă, tine totul pentru tine"... Este josnică. Practic tu vrei să auzi doar părerile celor care sunt de acord cu tine, nu cumva sa te contrazică cineva. Am încercat totuşi sa fac să nu sune a ceartă, cu toate că pot sa îmi dau cu parerea despre ce vreau eu, cum vreau eu.

| danay72 a răspuns:

Asa este, totul în univers funcționează perfect ca sa fie rodul întâmplării. E clar ca există un Creator.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

In univers totul este haotic, nici pe pamant nimic nu functioneaza perfect ca daca ar functiona nu ar fi asa de imprevizibila astomfera pamantului, apropo in stiinta nimic nu e rodul intamplari, daca tu arunci un obiect in jos nu e rodul intamplari ca el va cadea

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Ai spus bine, legea gravitationala nu e rodul întâmplării, ci opera unui
Proiectant. Cât despre univers, totul funcționează într-o deplina ordine. Remarca ce spune Sir Fred Hoyle : „Nu cred că, dintre oamenii de ştiinţă care au examinat dovezile, va exista vreunul care să nu ajungă la concluzia că legile fizicii nucleare au fost elaborate în mod deliberat.,,

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Gravitatia e hotica vezi gaurile negre, ce ai scris e iesit din context o parere nu-i o dovada stiintifica

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Dacă ar fi haotica, acum am zbura.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

De fapt cadem non stop spre suprafata pamantului asa cum luna cade spre pamant si pamantul spre soare, daca lucurile ar fi perfecte apa din oceane ar fi potabila pentru om

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Eu nu vorbesc despre poluarea cauzata de om și despre dezastrele naturale care apar din cauza aceasta, ci de modul în care Dumnezeu a creat legile naturii.Iar dacă omul ar respecta aceste legi, pământul ar funcționa bine.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Vezi ca scrii aiurea apa nu e potabila pentru ca e sarata nu din cauze umane

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Nu am fost atenta la ce ai scris.Scuza-ma.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Daca planeta era facuta pentru om doar un tampit ar putea sa faca asa ceva, 80% din apa sa nu o poti bea, desert gen sahara sau antartica, apropo de ce a creat animalele carnivore? de ce a lasat ca viespile sa-si lase oul in corpul unui gandac ca apoi sal devoreze din interior

| RAY a răspuns:

Eu nu inteleg ce sens are sa adaugati intrebari de astea? daca tu crezi asta e parerea ta, fiecare are dreptul sa creada in orice doreste, daca ai avea o minte deschisa spre dovezii stiintifice ar avea o logica intrebarea dar asa e non sens, in fapt nici macar nu e intrebare e o afirmatie, adaugi intrebarea si de la bun inceput tu stii raspunsul pai ce sens are intrebarea?

| T0T a răspuns:

Nimicul nu există, deci e irelevant să vorbim despre el, însă putem vorbi de vid. În condițiile din universul nostru apar particule virtuale mereu în vid, însă adevărul e că și vidul e plin de energie. Problema știi care e? Apariția energiei. Energia poate fi negativă sau pozitivă și dacă însumăm toată energia din univers știi cât cred oamenii de știință că ar fi? Nulă! Deoarece energia pozitivă se poate anihila cu cea negativă însă particulele și antiparticulele au fost despărțite prin inflație dar iar explicațiile nu au o problemă aici ci încă de la început. Începutul e singularitatea aia. Unde îi era perechea ei? Cum a apărut ea? Ce însemna cu adevărat ea? Acea singularitate gândește-te că avea toată energia universului în ea și era probabil de mărimea lungimilor lui Plank. Mi se pare ceva extrem de greu de aflat, de explicat. Ne ducem la teoria M care aduce în discuție alte universuri și ciocnirile de acolo care ar putea creea asemenea singularitate, poate. Dar iar, cum a apărut primul univers, prima formă de energie? Ce a declanșat apariția negativului și pozitivului. Eu pot să am 0 dar din 0 ca să obțin 1 și -1 trebuie să trec printr-un proces. Și așa ajungem la infinitate ceea ce nu există ca noțiune practică ci e ceva abstract. Deci problema ne depășește.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Tu dacă ai știi puțin din logica procesului de formare al universului ai vedea că e nevoie și de șansă ce e drept. Însă odată cu o teorie ce ne zice că sunt extrem de multe universuri deja înțelegem că problema asta nu ar mai fi așa relevantă. Problemele sunt alea de la început. Din dezordine pot apărea lucruri însă le trebuie șansă dar cum ziceam nu aici e adevărata problemă. Putem afirma că nu știm sau să ne îndreptăm spre credință. E alegerea fiecăruia. Dovezile pe care le avem însă nu ne confirmă nimic.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

DAai punctat bine.Acei oameni de asa zisa stiinta nu stiu ei ce vor, vezi ca nu este o buna comunicare între ei Nu pot justifica ceea ce spun la fel ca si Darwin, a facut si el o virgula in mintea celor necredincios de fapt n-a stiut nici el ce vrea pana la urma a fost obligat sa recunoască ca susținea o aberatie, si ca o ființă foarte inteligentă si foarte puternica din domeniile de sus a creat totul Da a creat totul la timp si minunat si cu un scop.Insa este important ca sa vedem ca, de fapt Satan este cel ce orbeste mintea oamenilor, nu doreste ca omul sa ajungă la cunostinta lui Dumnezeu vrea sa-l tina in minciuna, in întuneric spiritual. Dumnezeul nostru Atotputernic creator ne-a facut intr-un mod admirabil si înfricosător. Daca doresti te rog sa citesti Psalmi 139:14-18; Isaia42:5; 40:25, 26 si 44:23-25.

| dragos38 a răspuns:

Bine inteles ca nimic nu a aparut intamplator,tot acest haos (asa zis haos)este de fapt un haos ordonat,acum in legaura cu oamenii de stiinta atei care sustineau ca tot universul asta a aparut din greseala, este eronat,datorita fizicii cuantice oamenii de stiinta atei au ajuns la o concuzie de exemplu richiard dawking un om de stiinta ateu convins,intr-un interviu a spus ca''exista o inteligenta,o constiinta universala insa aceea constiinta universala nu trebuie confundata cu dumnezeul biblic, aici i dau dreptate,pentru ca religiile institutionalizate nu face altceva decat sa indoctrineze populatia planetei cu docmele religioase,nerealiste,si din cauza acestor docme religioase multi oameni de stiinta au avut de suferit,galileo galilei,giordano bruno,Hipatya, e.t.c. exista si o evolutie bine inteles dar nu asa cum a descris-o darwin,pentru ca nici un animal nu s-a transformat intr-un om,fiinta umana,evolutia se face la nivel de constiinta, noi nu mai suntem la fel ca neanderthalieni, avem alt limbaj, alta fizionomie,mai finuta asa nu acum ne ducem la frizer, ne dam cu parfum, e.t.c. omul de neanderthal saracul nu-si permitea asa ceva pentru ca nu avea cunostiintele necesare, asa si cu animalele, au disparut mamutii dar au ramas elefantii, au disparut leii preistorici aia cu coltii de 2 m(exagerez si eu)dar au ramas leii astialalti, evolutia nu se petree doar la vegetale, animale si om si si la nivel planetar, pentru ca pamantul nu a aratat asa tot timpul cum il vedem noi astazi el, a evoluat si se afla in continua evolutie, si toate acestea datorita unei constiinte universale sau oamenii de stiinta i mai spun inteligenta materiei,

| OnePiece a răspuns:

1. Daca Dumnezeul din Biblie exista, unde sunt dovezile pentru toate lucrurile care miros a fairy tale (basm)? Gen apa care se transforma in sange sau in vin, un potop care dureaza 40 de zile, arca lui Noe, 2 ursi care au ucis 42 de copii, soarele care s-a oprit si asa mai departe?
2. De ce ar permite Dumnezeu existenta iadului?
3. De ce chiar Dumnezeu a ucis sau a aprobat uciderea a milioane de oameni?
4. Isus a spus ca oamenii sa nu isi mai stranga provizii pentru viitor, spunand ca a doua lui venire va avea loc curand. Au trecut 2000 de ani de atunci!
5. Crestinismul a luat multe obiceiuri de la pagani. Vezi nasterea virgina, Isus fiind amenintat de rege, mersul pe apa si asa mai departe.
6. Cum definesti tu sfantul duh?

Si multe altele. (http://www.kyroot.com/)

Religia trebuie sa-l dovedeasca pe Dumnezeu, nu noi sa dovedim ca nu exista. De la logica strigare.

| HDeNiSaR a răspuns:

Ai dreptate! suntem creați intr-un mod uimitor. atribuim laude unor lucruri care sunt doar copii ale naturii.
e ca si cum mergi pe o plaja si gasesti o sticla si o sa spui `` o vai uite o sticla care s-a format singura din nisip ``
sa fim seriosi numai atei spun asta, fara suparare.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

1) Teoria M sustine existenta multiversului(mai multe universuri) si este adevarata. Deci, universurile noastre reprezinta niste membrane cu 10 dimensiuni in dimensiunea a 11-a care s-au ciocnit si asa s-a produs Big Bangul.

2) Evolutia este complet normala. Este adevarat ca am evoluat din maimuta si ea dintr-un animal mai mic (lemurianul).

3) Intr-adevar, toate vin de undeva: Big Bangul dupa cum am mai mentionat trebuie sa fie cauzat de ceva si eu cred ca este logica Teoria M (cea cu multiversul, cu mai multe universuri).

Si eu cred ca exista Dumnezeu, dar sunt sigur ca aceste teorii sunt reale.

| RAY a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Si biserica catolica accepta teoria big bang, teoria evolutiei, dar dumnezeu unde e in ecuatia asta?

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu cand spune de Geneza aceasta inseamna de fapt (toata cartea) o metafora:
-de ex: cand a zis Dumnezeu sa fie lumina ca sa se vada pamantul inundat in ape = inseamna ca vrea sa observe lumea inundata de oameni (persoanele din preistorie). Iti dau citatul unde se mentioneaza ca apele ii reprezinta pe oameni: Si mi-a zis: Apele pe care le-ai vazut si deasupra carora sade desfranata, sunt popoare si gloate si neamuri si limbi. (Apoc.17:15); iar lumina inseamna descoperire.
Iti traduc si Potopul lui Noe:
-apa = dragoste
-oamenii care au fost innecati reprezentau pacatul.
Dumnezeu a inundat cu ape pamantul ca sa ii omoare pe oameni => Dumnezeu a inundat cu (dragoste) ca sa omoare (pacatul oamenilor, nu oamenii). = Dumnezeu I-a iertat pe oameni de pacate.

| RAY a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Tu practic iei biblia ca o metafora si cum vezi ideea unui dumnezeu? cum til imaginezi?

| T0T a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

1)De unde știi că este adevărată? E o ipoteză care nu are destule dovezi experimentale! E într-adevăr o teorie frumoasă ce ar putea să dezvolte o teorie unificatoare, a totului, însă încă cercetătorii nu au reușit să aducă dovada experimentală!
2) Fals din nou. Până nici teoria evoluției nu susține că am evoluat din maimuță ci că avem un strămoș comun.
3) Teoria M dă într-adevăr o semnificație a apariției universului dar oare ce adus la apariția primului univers din multivers sau a primelor 2? Și uite așa ajungem la aceeași problemă.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Unde se contrazice in acel articol teoria big bang?

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru T0T):

1) s-au facut anumite calcule si experimente...
2) da, ai dreptate. Voiam de fapt sa ma refer la acel stramos comun.
3) aceasta teorie mentioneaza de faptul ca acestea vin din infinit, deci este un ciclu de big banguri care vor tot fi pentru totdeauna.

| T0T a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Cum vezi tu noțiunea de infinit că ea în practică nu există?
Nu neg că s-au făcut calcule și experimente însă nu sunt destule dovezi experimentale, caută și vei vedea că așa e.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru T0T):

De ce sa nu existe notiunea de infinit?

| T0T a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Știi ce e aia infinitate? Ia dă-mi exemplu de o infinitate care se aplică strict existenței.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru T0T):

Cred ca sunt o infinitate de universuri si ca big banguri s-au tot intamplat.

| T0T a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Una e să crezi și alta e să observi. Când vei observa tu ceva în natură care reprezintă o infinitate atunci vei fi credibil. Din păcate e imposibil.

| Holiday a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

"Iti traduc si Potopul lui Noe:
-apa = dragoste
-oamenii care au fost innecati reprezentau pacatul.
Dumnezeu a inundat cu ape pamantul ca sa ii omoare pe oameni => Dumnezeu a inundat cu (dragoste) ca sa omoare (pacatul oamenilor, nu oamenii). = Dumnezeu I-a iertat pe oameni de pacate."

Aha, deci arca e o fabulatie...ce rost mai avea in poveste?!? Tot e bine, macar un aspect l-am lamurit ca fiind o minciuna grosolana.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru Holiday):

Acea barca cred ca poate sa fie credinta lui fata de Dumnezeu. De ce? Deoarece el nu a fost innecat pentru avea credinta (adica fiindca avea acea barca) => barca = credinta lui Noe (dreptatea lui inaintea ochilor lui Dumnezeu).

| Holiday a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Si cu animalele cum ramane? Alea ce cautau pe barcuta? Sau ce naiba avea cu ele? Le-a inundat si pe ele cu dragoste cum zici tu? laughing

| Mașka98 a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Priveste acest material video, o sa-ti placa :
https://www.jw.org/......ale-video/

| cosssmyn a răspuns:

Ce Big Bang?
Stephan Hawkings a recunoscut chiar el ca s-a inselat!
Vezi filmul The theory of Everything!
E despre viata lui!

Citeste cartea : Din Tibet in Sfantul Munte la batranul Paisie

Cauta dovezi si marturii ale oamenilor care au fost vindecati de Dumnezeu cand nu mai aveau nici o scapare si multe alte teme. Gasesti pe resursecrestine.ro

Tine legatura cu Dumnezeu si Isus Hristos orice ar fi nu te lasa indus in eroare si acaparat de prostii gen yoga, hinduism, Satan foloseste stiinta. uite daca stiinta va spune ca e bine sa mananci **** multi vor manca **** pentru ca ..stiinta.

Orice ar fi nu iti pierde credinta!
Poti sa ai totul daca nu ai credinta esti pierdut!
Sa nu uitam ca avem suflet si Diavolul pentru asta se lupta! Nu il lasa sa ti-l ia!