| samiZiciPompier a întrebat:

Fratilor eu am o problema.
Din cand in cand, pe strada mai ales, ma gandesc ca ar trebui sa incep sa fac fapte bune... Ma gandesc ca am fost ajutat de multe ori cand am avut nevoie, si ar trebui sa ajut si eu pe altii in schimb. Dar numai ma gandesc, atat. Aman mereu. Si nici nu stiu cum as putea sa ii ajut pe altii. Doctor nu sunt, psiholog nu sunt, sociabil nu prea sunt, lume nu prea cunosc si nici nu imi cere nimeni ajutorul.
In afara de faptul ca muncesc, altfel nu pot ajuta societatea. Sigur, pot trai foarte bine si fara sa ajut pe nimeni, doar ca ma gandesc ca o sa fie mai rau candva, pentru ca nu mi-am dezvoltat anumite calitati, capacitati, nu am trecut peste anumite limite, nu am evoluat cum trebuie.
Sunt unii oameni care parca au in caracter sa fie buni, eu nu sunt asa. Asa ca ce pot face sa fie si eu ca aia buni?

Răspuns Câştigător
| RagnarokR a răspuns:

Poti sa ajuti cainii de pe strada, sa ii duci la adapost, sa le dai macar apa, la fel si cu celelalte animale. Daca vezi oameni ai strazii, nu le da bani, da-le haine care au ramas mici sau mari de tine, mancare care stii ca nu apuci sa o mananci si totusi e pacat sa se strice. Sunt orfelinate si centre pentru copii. Daca ai haine bune pentru ei, paturi, caiete, pixuri, orice, doneaza-le. Eu am o cunostinta ce mai da asa la ceva centru de plasament si ocazional ii mai dau si eu ce pot si stiu ca mie nu imi foloseste.

Cum adica nu poti altfel decat sa muncesti sa ajuti societatea?
Vezi o femeie sau barbat batran, care au bagaje multe si grele - si tu o sa fi in situatia lor. Ajuta-i, daca poti, ca sa fi si tu ajutat la randul tau.
Daca vezi ca niste porumbei se chinuie sa mancance o paine dar e in punga, macar deranjeaza-te sa rupi punga ca ei sa poata manca de acolo. Pentru tine nu e mare branza, dar pentru unii conteaza cu viata.
Asa ca nu mai iti cauta scuze, si treci la treaba.

7 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Sa incerci sa aplanezi un conflict intre doi este tot fapta buna. Sa ajuti un cunoscut somer sa intre in servici este tot fapta buna. Sa te abtii sa mai vorbesti de rau despre ortodoxism este tot fapta buna, chiar daca e fata de sufletul tau si tu nu o intelegi asa. Sa te impotrivesti unei patimi (fumat, de ex) e tot fapta buna. Sa te abtii da la a batjocori este fapta buna.

| danay72 a răspuns:

Gandest-te cum ai vrea sa fii tratat de cei din jurtu tau si fa asa.Manifesta empatie fata de oameni si atunci iti va fi mai usor sa ii ajuti.Matei 7:12 spune:,, Tot ce vreţi să vă facă vouă oamenii faceţi-le şi voi la fel, fiindcă aceasta înseamnă Legea şi Profeţii.,,

| samiZiciPompier explică:

Multumesc pentru recomandari. Mai am nevoie de idei, mai ziceti. Imi place partea cu jeleurile si inghetata big grin.

| Doub a răspuns:

Cumpără un munte de jeleuri şi împarte lumii din bucuria şi bunătatea ta.

| VelaJohnny a răspuns:

Pai sa treci la actiune. Fa ce fac unii oameni, cumpara alimente si le duc la azilele de batrani, sau la nevoiasii sinceri, poti cumpara inghetate unor copii pe strada, chestii de genul. Chiar si sa deschizi usa cuiva sau sa cari bagajele grele ale unui trecator e generozitate, din timp, energie, resurse etc. Faza e sa nu fi puturos, sa nu amani, ci sa treci la actiune. La tot pasul, chiar si in drum spre casa se pot ivi ocazii sa fi generos cu timpul si energia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa voluntariat!

| Valentinaldoilea a răspuns:

Nu trebuie sa fii medic sau psiholog ca sa ajuti oamenii. Poti sa fii si un simplu muncitor si sa faci reparatii ieftine (gratuite) unor batrini singuri si saraci. Poti sa fii taximetrist si sa duci gratuit un bolnav pina la spital sau un batrin de la piata pina acasa. Sint multe posibilitati de a ajuta oamenii. Oameni buni si binevoitori sint mai putini. Nu stiu ce meserie ai, asa ca am dat niste exemple la intimplare.