| Teodor168 a întrebat:

Fraților, nu înțeleg păcatul stramosesc, adică de ce trebuie ca copilul nevinovat sa plătească pentru prostiile făcute de părinți. Nu mi se pare normal Si nici omenesc de altfel.
Păreri?

40 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ania ti-a raspuns perfet, fiindca mostenesti ADN-ul capatat de la parintii tai, semeni cu, mostenesti bolile lor samd. In aceasta mostenire genetica este INCLUS si PACATUL. Venind de la inceputurile omenirii a capatat denumirea de pacat stramosesc.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Noi suntem din Adam și Eva. Ei când au făcut copii erau deja imperfecti. De aceea am moștenit păcatul. Dacă o tava de cozonac e îndoită, asa ies și cozonacii. Romani5:12.Dar Dumnezeu nu ne-a lăsat fără speranța. De fapt acesta e motivul pentru care Isus a murit pentru ca noi, ca sa ne salveze din păcate și moarte. Dacă avem o relație strânsă de prietenie cu Dumnezeu și aplicăm normele sale, putem beneficia de iertarea păcatelor și binecuvântările viitoare.Ioan3:16

| ania a răspuns:

Păcatul strămoșesc înseamnă înclinația spre rău cu care ne naștem fiecare.Fiecare va da socoteală la judecată doar pentru păcatele proprii, copiii plătesc pentru păcatele părinților, în sensul că suferă unele consecințe, de exemplul se pot naște cu sida dacă părinții au avut o viață imorală, etc.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Pai si de ce un copil sa sufere pentru pacatul parintilor lui?

| AC4S4 a răspuns (pentru ania):

Atunci de ce ortodocsii si catolicii isi boteaza copiii cand sunt mici?
Copiii sunt curati, chiar Isus spune sa fim ca ei. Prin pacatul stramosesc a intrat pacatul in om, adica nici un om nu poate sa se abtina ispitelor si pacatuieste la un moment dat, doar Isus nu a pacatuit. Dar nu cred ca pacatul in sine se transmite, adica un copil cand se naste deja are un pacat savarsit, pacatul stramosesc?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Botezarea la nastere nu este decat un semn care arata ca suntem indoctrinati de mici si suntem initiati in aceasta religie exact atunci cand suntem vulnerabili si nu avem posibilitatea de a judeca.
Cu toate ca "intra oricine si iese cine vrea", ti se pare corect sa fii initiat intr-o religie fara sa-ti dai consimtamantul? Fara sa fii macar constient de ce se intampla?

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu stiu de ce se face asta. In Biblie nu se spune nicaieri sa se boteze copiii cand sunt mici. Cand un copil e botezat trebuie sa se dea bani la biserica? Poate de asta... Ca daca s-ar face peste tot botezul la varsta maturitatii nu ar fi asa de multi care s-ar boteza.

| RAY a răspuns:

Asta e o inventie crestina iahve nu a pedepsit alte generati pentru adam si eva el de multe ori da pedepse pentru 7 generati, pe vremea aia oamenii traiau in alte vremuri plus ca biblia sa transmis doar oral mii de ani uni mai inventau povesti noi sau pedepse, normal ca e o prostie asa ceva dar degeaba explici unui om care are credinta ca el deja cunoaste totul fara dovezi desigur, cauta singur sa gasesti adevarul

| T0T a răspuns:

Să știi că asta e valabil și acum. Sănătatea copilului ține și de sănătatea părinților. De asemenea acesta îi moștenește și va avea caracter asemănător. Sau dacă vrei să o iei altfel, în caz că părinții au multe datorii și mor, alea vor rămâne pentru copil. Părinții și viața lor influențează foarte mult viața copiilor. Nu știu cât de drept e însă eu cred că în general copiii își merită părinții căci sunt la fel ca și caracter.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Imagineazati ca faci pâine in cuptor si ai doua tăvi lovite si îndoite, oricâte pagini vei face in acele tăvi vor lua forma tavilor, cu defect la fel putem spune si despre descendenții lui Adam si a Evei, toti oamenii mostenesc păcatul si moartea (romani 5:12) insa dumnezeu nu a permis ca păcatul si marțea sa domnească peste oameni la nesfârsit ci a pregătit o răscumpărare prin însuși fiul sau întîi nascut ( ioan 3:16). Si noi si copiii nostri putem beneficia de aceasta răscumpărare daca cautam drumul catre viata vesnică care ni la oferit Isus care a biruit moartea, doar infaptuind vointa lui Dumnezeu vom răspunde actului măreț de răscumpărare si vom putea beneficia de mari binecuvântare care sunt aproape ( ioan 17 :3; si 1 ioan 2: 16; apocalipsa 21:3, 4; Isaia 48 :17-20 ) {te rog sa citesti aceste versete }.

| NGheorghe a răspuns:

"păcatul stramosesc" se refera exact la faza din Rai, adica, din cauza ca "mancatul din pomul cunoasterii aduce moartea" iar faptul ca doar Adam si Eva -parintii tuturor- au avut ocazia sa manance din el si au devenit muritori are ca si consecinta faptul ca tot restul omenirii este alcatuit din muritori... si asa este! Ciudat este faptul ca animalele nu au mancat din acel pom si cu toate astea tot mor. Ciudat!
De exemplu, pe vremuri, copii sclavilor erau si ei sclavi. Dar sclavagismul nu era un "pacat" ci un concept social tampit, pe care lumea l-a "crezut" pana si-a dat seama ca-i tampit, dar eliminarea sclavagismului s-a facut abia dupa ce lumea a realizat ca aceast concept este exagerat de tampit.
Au cam fost eliminate, pana in ziua de azi, conceptele si teoriile prin care nevinovatii sa plateasca pentru greselile altora, dar repet: "păcatul stramosesc" nu se refera la vreo greseala sau pacat facut de parintii naturali.
Si cu toate astea credulitatea pare sa fie in floare pe alocuri:
https://www.youtube.com/watch?v=ooXBMU_06vg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista asa ceva. Este o prostie care sa trezeasca vinovatia in crestini si din cauza spalarii pe creier nu-si dau seama ca ei n-au nicio vina din cauza asa zisului "pacat". Si vinovatia asta nu face decat sa accentueze credinta in oameni, ca doar trebuie sa-si spele si ei "pacatul" pe care nici macar nu l-au facut.
Mai pe scurt, Yehova considera ca oamenii sunt pacatosi prin simplul fapt ca s-au nascut.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Fratele meu iti spun sincer sa iti revii din SF-urile cu spalare pe creier si extraterestri. O dai in paranoia frecvent, observ.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Si replica ta la ce am spus eu care este? Ce credibilitate ai daca te iei de mine in loc sa te iei de ce am scris?

| Drimmero a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Te-ai gasit cui sa-i scrii, e risipa de timp acest utilizator,, pune-l sa-ti povesteasca de filmele horror pe care le vizioneaza si despre 'placa Ouija', o sa-ti zica ca vorbesti cu spiritele, mai are putin si apare una aici pe site si tastati pana si pe privat...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Bre stii care este problema ta? Esti atat de obsedat sa-ti impui punctul de vedere incat te folosesti de orice metoda jegoasa de a desconsidera celalalt interlocutor si astfel sa-l faci sa para ridicol, dand senzatia ca ce zice el este o aberatie si ca ce zici tu este total adevarat.
Daca tu esti suficient de inchis la minte si arogant incat sa consideri ca tot ce crezi tu este adevarat asta nu te face cu nimic mai destept pe tine si pe altul mai idiot, ci din contra. Tu crezi ca te faci mai bine inteles daca recurgi la jigniri sa-ti impui punctul de vedere? Serios acum, din ce pestera ai iesit?
Ok, am inteles ca tie ti se pare mai normal sa pupi moaste decat sa folosesti o placa ouija. Eu cred ca este invers, ce problema ai tu cu asta? Ti se pare ca ai dreptate daca iei pe cineva cu insulte cand nu este acord cu tine? In cazul asta iti recomand calduros sa te intorci in pestera de unde ai iesit.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma rog,, unde vezi tu jignirea?
Daca tu ai senzatia si iluzia ca eu ma cert cu tine, inseamna ca esti naiv( fara sa te jignesc).
Fie cum zici tu, tu fiind singurul dintre noi 2 care jigneste o masa de oameni pentru ca au alta convingere, cum iti explici asta? Nu tot inchis la minte esti sau cum? ia fa-ma sa inteleg,, eu macar nu jignesc pe cineva care e diferit, dar sa ma ierte lumea, sa crezi ca tu vorbesti cu spiritele printr-o placa, nu stiu cum s-o consider,, daca nici macar la trolling nu se poate incadra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Unde vad jignirea?

"Lasa filmele horror ca ti-au deformat gandirea,, auzi la el ' comunicarea cu spiritele', tu esti de internat mai ceva ca toti crestinii"

"Ai fost o risipa totala de vreme, cel mai slab troll de pana acum"

"clar cu cine imi pierd eu vremea intr-o conversatie"

Asta este ce mi-ai zis tu. O sa zici acum ca astea nu sunt jigniri sau cum? Ca te-am jignit si eu, a fost doar ca sa-ti raspund cu aceeasi moneda, ceea ce mi se pare foarte normal.
Nu trebuie sa ne intoxici cu "ratiunea" ta superioara pentru ca nu toti sunt de acord cu tine. Unii considera ca placa Ouija este o prostie, unii considera ca functioneaza, unii prefera sa nu-si dea cu parerea. De ce ai crede ca dintre toti fix tu ai dreptate? Inafara de tine si de majoritatea babelor, nu cred ca prea multi crestini considera a fi "normal" sa pupi moaste. Asta suna oricum a inchinare la idoli. Nu ti se pare ciudat?

Ca eu ii fac pe crestini "spalati pe creier", am niste motive pe care le mentionez de fiecare data si oricum, jignirea asta este reciproca, cu siguranta ca si majoritatea crestinilor considera ca eu sunt spalat pe creier de sursele pe care eu le consider autentice, asa cum considera si ei biblia. Dar nu prea imi reproseaza nimeni asta fie pentru ca nu ma refer la cineva anume, fie pentru ca nu vor sa se "angajeze" intr-un schimb de argumente.

Eu consider la fel de aberant sa pupi moaste asa cum consideri tu folosirea placii ouija. Chestia asta este reciproca, nu inseamna ca tu ai dreptate, si poate ca nici eu n-am dreptate. Pot considera si eu ca faci trolling cu moastele tale si teoriile tale asa cum consideri si tu despre mine.
Hai ca mi-ai pierdut rau vremea. Daca mai vrei sa-mi impartasesti din teoriile tale gandeste-te mai bine si pastreaza pentru tine.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Tine cont ca educatia nu mi-a permis sa folosesc un limbaj mai rautacios, pur si simplu...nu erai de luat in seama.
De ce pui la suflet ce se arunca? Aici e greseala ta. Alea nu sunt jigniri, sunt frectii pe langa jigniri/
De ce ii jignesti pe crestini si desconsideri un om pentru credinta lui? Vreti o lume mai buna,, toleranta si anti-discriminare? Respecta ca sa fii respectat, vorba dulce mult aduce

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Drimmero e șmecher.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Nu prea cred, e un frustrat, se vrea mare arogant, dar cand il iei cu arogante nu stie cum sa reactioneze, trebuie sa-i dai o poza sa se-nchine.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Credeam ca te-ai prins si tu ca nu am ce discuta cu tine,, de ce provoci?
Da' de fapt nu imi bat capul cu tine, nu are rost.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Pentru ca nu esti capabil sa duci o discutie cu mine, ai vrut sa ma iei la misto si cand ai vazut ca nu-ti merge ai dat fold, tu nu esti capabil sa duci o discutie serioasa omule, tu esti un mistocar.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

In ce sens?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Ești miștocar rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Cu cel care merita, sunt foarte serios.
Decat sa ii jignesti sau sa le dai mura-n gura, mai bine te distrezi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Pai asta-i, ca nu prea te-ai distrat cu mine si nici o discutie serioasa n-ai dus, nu esti capabil de nimic, ca marea majoritate a cre(s)tinilor extremisti.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Eu cred în jigniri atunci când nu ai argumente, altfel nu le-aș mai denumi jigniri ci realități.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred că fiecare formă de extremism este idioată.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar jignesti,, apoi zici ca de ce te iau la misto, pot oricand sa rad de tine, dar nu imi sta in fire, am o varsta si minte si respect de sine sa nu o fac.
Termina cu circoteca daca vrei sa fim civilizati si 'diplomati'

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Exact, ai dreptate, dar eu m-am referit strict la crestinism, pentru ca ei domina pe aici, si nu vor deloc sa primeasca alte raspunsuri, si vad ca nici o polemica nu pot duce, si devin foarte aroganti. Si cum le-am repetat-o de mai multe ori, internetul abunda de Libertate, si suntem Liberi sa postam si sa transmitem ceea ce vrem pe el, si in plus categoria e "Religie" nicidecum "religia crestina" sa nu-i fac sectanti ca sa nu-i ofensez.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Zi-le tu, diavole, ia-i sub aripa ta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu-mi pasa ce varsta ai, mintea habar n-am unde te duce, dar tu l-ai jignit pe hnjugvnkl inainte doar pentru ca si-a transmis punctul de vedere. Sa jignesti nu inseamna neaparat sa injuri. Pai noi spre deosebire de voi(crestinii) ne luma invataturile de la Satan si Demonii Sai, nu dintr-o carte, adica noi vorbim cu Satan si Demonii, si primim raspunsuri la intrebari de la Ei Insisi, fata de tine care doar te rogi, si trimiti energie la o forma mentala. L-ai facut indirect nebun pentru ca foloseste instrumente gen ouija si pendul? Pe bune? Pai si el la randul lui te poate face nebun pe tine pentru ca, crezi in ceva ce nu poate fi auzit/vazut/atins. Asa ca lasa persoana sa fie Libera! Fiecare e Liber sa creada in ce vrea, si sa faca ce vrea! Asa ca te rog, ca pe viitor, daca vezi alte puncte de vedere, ori incepi o contradictie bazata pe seriozitate si argumente, ori n-o mai incepi. O seara placuta in continuare! HAIL SATAN!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru KoroSensei):

Ai vreo problema?

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

"Acest pacat se numeste pacatul stramosesc, fiindca a fost facut de stramosul neamului omenesc. Pacatul acesta a trecut la toti oamenii, cum spune Sf. Apostol PAVEL : "Printr-un om (Adam) a intrat pacatul in lume" (Rom. V, 12).

Aceasta este o taina mare. Ceea ce se poate spune, este ca pacatul acesta pe care-l mostenim din tata in fiu, prin nasterea fireasca, nu ni se socoteste ca pacat al nostru, personal, ci ca o stare pacatoasa, ca o inclinare spre pacat, izvorata din calcarea poruncii dumnezeiesti si care este egala cu pacatul in fata legii lui Dumnezeu. Pentru ca aceasta stare pacatoasa este egala cu pacatul insusi, Biserica a randuit botezul copiilor, care nu au pacatele celor varstnici, dar care totusi, mostenesc aplecarea spre pacat, care vine de la Adam "

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Daca iisus a iertat toate pacatele numai exista asa ceva, apropo nu adam a pacatuit prima oara si eva dar in fine

| Diance a răspuns:

Copilul are ADN -ul părinţilor, seamănă cu ei, deci DAA