| capitanul18 a întrebat:

Fratilor, simt ca înnebunesc. Ce s-a ales de Cain? Efectiv Biblia asta iar se contrazice. In Geneza 4, 12 spune ca a ajuns un fugar si un pribeag iar in Geneza 4, 16-17 ca s-a asezat la casa lui, si-a tras muiere, a facut un fiu si a mai construit si un oras.

19 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns:

Ce s-a intamplat cu zmeii ingropati in pamant de Harap Alb?
De unde si-a tras muierea? Ca ei au fost doar doi frati.
Intreab-o pe criss, ca ea este cu biblia.

| CodrutElian1990 a răspuns:

@Heraclit. Pai daca erau tinuturi straine, unde s-a asezat si si-a intemeiat familia Cain, tot o contradictie cu bibliei este, deoarece el si-a ales de acolo o sotie. Ceea ce confirma ca mai existau oameni si in afara familiei lui Adam si Eva.

| halogen001 a răspuns:

Biblia e pentru manipulat naivii. E o colectie de povesti primitive, puerile, fara logica, fara sens, absurde si contradictorii de aceea nu se poate gasi in ea coerenta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Biblia nu se contrazice, draga Gherman. happy
De fapt nu e nimic contradictoriu in acele pasaje. Cain a plecat de langa familia sa si a pribegit intr-adevar in tinuturi straine, iar in acele tinuturi straine in care el a pribegit s-a asezat. Nu e absolut nimic contradictoriu in asta.

| h379m3973423 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Lasă-l că omul nu are toate țiglele pe casă. laughing

| capitanul18 explică (pentru h379m3973423):

Mama ta nu e de aceeasi parere

| Panamax a răspuns:

Biblia trebuie citita cu mare atentie.
Cand Dumnezeu creat-o pe Eva nu i-a dat lui Adam si manualul de utilizare.Acesta se uita la ea ca prostul.
Dumnezeu i-a aratat cum functioneaza aparatul reproducator cu proba practica si Adam se uita cu gura cascata.
Asa s-a nascut Cain.
De aceea nu l-a pedepsit prea aspru Dumnezeu pentru crima.
Avea apucaturile Tatalui.
Cuma naiba si-a gasit Cain nevasta este lucru necurat.Cei care au scris Biblia nu erau nici ei prea isteti.

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, in Geneza 4 : 16 ''Apoi, Cain a ieșit din Faţa Domnului și a locuit în ţara Nod, la răsărit de Eden.''

Imediat in versetul urmator scrie ''Cain s-a împreunat cu nevastă-sa; ea a rămas însărcinată și a născut pe Enoh. El a început apoi să zidească o cetate și a pus acestei cetăţi numele fiului său Enoh''

Vedem ca, Cain, a inceput sa zideasca o cetate si sa ii puna numele fiului sau, Enoh, Cain a zidit cetatea, nu era facuta deja.
Sunt detalii neesentiale care nu ne sunt date, nu ne spune cum s-au intalnit si cum a decurs cina romantica si ce buchet de flori i-a dat, biblia este revelatia Lui Dumnezeu lasata oamenilor, cu un scop, nu este o carte de memorii sau de geografie. Ne sunt date intr-adevar si informatii ca acestea, avem foarte multe detalii geografice si istorice, dar nu ele reprezinta firul esential al bibliei, firul esential este cunoasterea Lui Dumnezeu si a planului Lui, cine suntem noi, de unde venim si unde ne ducem. Si sa nu uitam sa mentionam ca aceste versete sunt scrise poate la ani si ani distanta, nu minute, nu ore. Nevasta lui nu a ramas insarcinata si a nascut fiul dupa 4 ore si imediat dupa aceea Cain a terminat cetatea de construit. Trebuie sa fim mai atenti, nu sa citim in graba pentru ca nu vom intelege, trebuie acordat putin timp si respect.
Domnul sa te binecuvanteze, Hristos te iubeste, o zi frumoasa in continuare.

| AndrElle a răspuns:

Cain a murit.