| anonim_4396 a întrebat:

Frica de Creator? De ce creştiniilor le plac să se creadă mai inferiori decât Dumnezeu şi să îl trateze cu o oarecare mândrie.Pot să spun că după încercări multipe am reuşit dedublarea(pentru scurtă perioadă sau aşa mi sa părut) şi îţi dă de gândit chestia, poate pentru început nu am văzut nu ştiu ce entităţi doar nişte ochi mai speciali care mă priveau din îndepărtare. Apoi m-am gândit la corp şi am revenit.

31 răspunsuri:
| frikk a răspuns:

Tot ce tine de CREATOR este magic iar oamenilor le place acea magiewinking Si nu este vorba de "inferiori decât Dumnezeu şi să îl trateze cu o oarecare mândrie" ci doar a trait dinaintea oamenilor deci are o experienta devastatoare in fata noastra.

| pavdany92 a răspuns:

Pai pentru inceput cine te-a creat te poate si distruge numai daca nu il intreci, si entitatile si astea sincer mi se pare o chestie de imaginatie si nu ai de unde sti, asa si eu vad in fiecare zi 1001 de draci happy

| frikk a răspuns (pentru pavdany92):

NU AI CUM sa-l intreciwinking eu unu nu AS vrea sa fiu d-zeu deoarece este O MARE RESPONSABILITATE sa ai grija de ceea ce ai creat(atatia oameni) pfaaa nici nu vreau sa ma gandesc cum se descurca d-zeu... si nici nu imi pot imaginahappy

| pavdany92 a răspuns (pentru frikk):

Dumnezeu pentru o zi laughing
era doar o forma de exprimare, da e adevarat ca sunt mari responsabiliatati cu cat esti mai mare, dar momentan noi nu stim nici macar daca le ia in serios, uite la cate se intampla in ziua de astazi nu zic de razboaie, certuri etc pentru ca astea tin de liberul arbitru, dar dezastre naturale, epidemii etc

| AnonimDinRomânia a răspuns:

Creatorul vostru este mama voastră, nu o entitate imaginară la care credeți că vă rugați. Religia e o manipulare, pozitivă însă.

| frikk a răspuns (pentru pavdany92):

Este creatia lui planeta cu tot ce tine.deci nu comenta aiurea sa nu cumva sa-l SUPERI.Toace CeLe BuNewinking

| pavdany92 a răspuns (pentru AnonimDinRomânia):

Foare bine spus, ffrikk asta e daca il supar il supar, imi pare rau, suntem oameni e normal sa gresim dar eu sunt genul de persoana care nu crede pana la dovezi clare deci pana atunci le multumesc parintilor mei ca exist

| frikk a răspuns:

Si ca sa inchid subiectu pe tema aceasta:
Fiul Celui de Sus cand a venit in lumea creata de Tatal a venit cu o foarte MARE modestie (familie simpla, saraca) + a si spalatat oameni pe picioare.deci este ok cel de SUSlove strucklove struck doar ca noi nu il intelegem si il mai suparam mai tot timpu happy

| frikk a răspuns (pentru pavdany92):

EL nu mi te obliga sa crezi in EL este alegerea ta.
iar mai clare dovezi ca cerul si altele care le-a creat
ce mai VREi a?rolling on the floor))))rolling on the floor)))

| AnonimDinRomânia a răspuns (pentru frikk):

Mane, eu nu vreau să te contrazic, fiindcă într-un fel sau altul e ok să fii (sau măcar să pari) creștin iar cei care au credință merită respectați. Însă cerul pe care îl vezi tu e un amestec de gaze, și cam nimic altceva. E foarte greu să crezi că totul a pornit de la un așa zis "Big Bang", dar mai ușor e să nu crezi că pământul, cerul, stelele, planetele și toate cele au fost create în 10 zile (sau 7, sau cate erau), pentru că pare și probabil este imposibil.
Așadar, dacă frecventezi Discovery Channel & Science te convingi singur că totul din jurul tău este atât de complex încât pare imposibil ca o entitate să creeze cvadriliarde de idei în 10 zile pământești.

| frikk a răspuns (pentru AnonimDinRomânia):

Clara situatia in privinta ta rolling on the floor)))) daca ma ei cu Discovery Channel si cu stiita care eu unu NU DAU 2 BANI sad de fapt sa fiu si eu un pic "egoist" nu as da nici 2baniwinking pe stinta) care nu vrea decat sa faca BANi pe seama unora ca tinewinking cum sa-i fie greu sa creeze a? este exact ca tine iti este greu sa tastezi? nu cred.lui de ce iar fi greu sa creeze a? poate si soarele, luna pamantul care il calci sau format pe nu mai stiu eu ce TEORIE (pe baza științifică) sti ca stiinta mai zice ca ne tragem din maimute rolling on the floor))))))))))))))) dar se mai zice ca ne tragem din creatia Celui de Sus acum :Teoria maimutelor le privesti si nu au evoluat deloc traiesc in salbaticie facand acelasi lucru "mancancd banane" alceva nu mai stie sa faca.Acuma Teoria Celui de Sus se zice ca suntem chip si asemanarea lui corect? deci el este Creator, creeaza si oamenii sunt creatori ex am creat case masini o viata mai buna/moderna decat ce-a maimutelor)
PS: nu sunt mare "credincios" si merg in fiecare duminica la Biserica ca nu este adevarat nici nu imi place la Biserica ce sa mai zic de aia din Roma mari preoti ai pamantului conducand Ferrari etc o eroare ca farisei care vindeau in temple sa faca profit pe seama celui de sus happy asta este si stiinta o eroare in privinta doar in privinta cand se refera la cel de sus.eu macar mi-am facut singur o conceptie a existentei mele... pe cand tu ai facu-o pe seama stiintelor sau a ceea ce au privit ochii tai sad la Tv -> te rog frumos big grinbig grin schimba te rog canalu Discovery Channel si nu te mai uita la tampeni ca pe seama asta se inbogatesc altiiwinking sa ne auzim din ce in ce mai binewinking

| LoneWolf a răspuns:

Ai reusit sa te dedublezi? Wow! Cum? Ce tehnica ai folosit? Ai folosit vreun cristal de cuart? Poti sa descrii mai detaliat ce ai vazut/simtit? E uimitor!

| Geass a răspuns (pentru frikk):

Aouleu încă unul cu maimuţe, voi nu înţelegeţi că noi, oameni şi maimuţele avem STRĂMOŞ COMUN O specie care a dispărut.

| richarddawkins a răspuns:

Ce frica daca lear fi frica nu ar mai fi asa rai

| dragos9234 a răspuns (pentru frikk):

Tu gandesti inainte sa scrii? Exista dovezi care iti nimicesc toata religia cu privire la creatul ''cerului'' si altele.

| seagate a răspuns:

Esti sigur ca ai fost in astral sau doar iti faceai nevoile in spatele blocului? rolling on the floor
Ochii aceea mai speciali poate erau ai babutei de la parter care facuse ochii mari.

| frikk a răspuns (pentru dragos9234):

Ba cum sa-ti zic religia credinta este pe gratiswinking
stiinta pe bani deci? du-te si mai cumpara ceva si fale buzunaru "gros" IN NUMELE STIINTEI rolling on the floor)))))

| dragos9234 a răspuns (pentru frikk):

Ce consideri tu ca este pe bani la stiinta? Biserica nu iti cere cumva bani?

| Urzi23 a răspuns:

Cred ca este indicat sa mai dai pe la scoala, probabil ai incercat dedublarea din pat si entitatile vazute erau colegii tai dar ai adormit din nou.La fel au facut si cei de anul trecut de la BAC, au crezut ca ce scrie pe tabla sunt niste entitati ciudate rolling on the floor

| Thunderstruck a răspuns (pentru frikk):

Aoleu, cata prostieeeeee..in timp ce citeam mi-am pus mainile pe cap, chiar numai stiam ce sa zic...M-ai lasat fara cuvinte, ce sa zic mai mult? Esti un analfabet care habar n-are ce-i aia stiinta, ce presupune ea, dar e expert in religie baiatu. Daca nu dai 2 bani pe stiinta, atunci da-ti foc la pc, tu in timp ce scriai te foloseai de STIINTA, nu de religie.Stiinta nu zice ca ne tragem din maimute, ba dobitocule, zice ca avem un stramos comun cu ele, care a disparut intre timp.Vai de capu tau, eu in locul tau m-as sinucide "sa ajung la cel de sus". Astept injuraturile tale care vor demonstra credinta ta.

| frikk a răspuns (pentru dragos9234):

Biserica nu cere cine vrea doneazawinking (mai sunt si erori ca aia de ati vazut voi la stiri conducand ferrari)Biserica este si a ajutat cel mai mult oamenii GRATIS in mare parte.in biserica intra cine vrea nu este un secret.dar la stiinte sta altfel problema acolo se duc in mare parte pe prosti + esecuri(bani aruncati aiurea) de ce crezi ca nu are acces toata lumea in laboratoare a? sau unde fac ei cica stiinte rolling on the floor) cum se intra in biserica? si daca te prinde ca intri acolo unde lucreaza stiinta primesti direct un glont rolling on the floor)))))) IN NUMELE STIINTEI rolling on the floor)))))pe ai cui bani crezi ca se fac stiintele a? nu pe bani poporului? sau crezi ca apare vreun om de stiinta sa dea el singur sa acopere cheltuielile care sunt FOARTE imense? nu cred CLAR pe bani tari respective adica a poporului.si la stiinte cam se lucreaza in secret(ce da de banuit) deoarece din 100 de "lucrari stiintifice" 99 SUNT DIRECT ESEC(parerea mea).de aia sunt si lucreaza asa "secretosi" ca nu poate sa vina in fata poporului sa zica RISIPA DE BANI in numele stiintei rolling on the floor)))) si mai apare si cate un aparat de masurat pulsu facut stiintific! nu ai probleme si a doua zi omu se duce din cauza pulsului sad na mai sunt si erori dupa cum am zis dar astea de stiinta SUNT MAI IMENSE cu MULT foarteee MULT decat cele ale bisericiwinking
PS:poti sa crezi ce vrei(mi se rupe un koi rolling on the floor))) de ce crezi tu despre stiinta) intr-un final adevaru iese la suprafata love strucklove strucklove struck
doar ca eu banuiesc care va fi rezultatul si nu sunt bazat pe stiinta ci pe feelinglove strucklove strucklove struck(credinta) love strucklove strucklove struck iar tu ramai cu stiinta ta cu "tot" rolling on the floor))))rolling on the floor))))) iar pamantul va vorbi si luna va zambibig grinbig grinbig grin iar soarele va rasari love strucklove struck

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce ai fumat sau ce ai baut cand te-ai dedublat? ce inseamna de-dublat? vedeai dublu? niste ochi? cati? patru? si te intrebau; cate degete vezi? in ce zi santem azi? cum te cheama? e clar. OTCA.

| Smiiiley a răspuns:

INCREDIBIL! Intrii pe TPU, dai la intrebari populare, si e imposibil sa nu dai de o intrebare:Cum sa zici ca D-zeu nu exista? Voi ce credeti? Exista, nu exista?

Si apoi vin siroaie de raspunsuri, pareri contradictorii!
Poza asta este tot ceea ce am eu de spus:
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/......6918_n.jpg

Cand o sa mai dau peste o intrebare de acest gen, o sa postez acelasi lucru!

| AnonimDinRomânia a răspuns (pentru frikk):

Tu când zici știință te gândești la oameni în halate albe și laboratoare bine păzite. E clar.
1) Tot ce există în casa ta a apărut din cauza evoluționismului, e aiurea să crezi că acest Dumnezeu ți le-a dat, fiindcă orice ai face păcătuiești cu ajutorul lor. Și cum teoretic Dumnezeu nu încurajează răul, tu nu ești creștin. Nimeni nu e creștin. Poți crede că ești, dar nu ești. În principiile religiei, plăcerea nu e permisă, numai adorarea. Și cum nici unul nu indeplinește condiția asta, concluzia mea are o logică.
2) Companiile mari nu lucrează în secret. Legea nu îți permite. Din moment ce poți ajunge să lucrezi la S.R.I., NASA, etc. nimic nu mai e secert. Și de ce ți se pare ție că 99% sunt eșecuri? Televizoarele, calculatoarele, telefoanele, hainele, mașinile, etc.; astea le mai numești eșecuri? Nu cred.

| frikk a răspuns (pentru AnonimDinRomânia):

Hai sa-ti zic ceva big grin despre tine si alti care gandesc cam ca tine sau pe undeva pe acolowinking
Daia stiinta a creat aparatu foto sa te fotografiezi sa ai la avatar o poza rolling on the floor)))))))rolling on the floor))))))))))dar tu si multi alti nu aveti DECI IROSITI stiinta rolling on the floor))))))))))))rolling on the floor))))))))))))rolling on the floor)))))))))))))
asa ca nu comenta shh shh shh (gurita mica)

| AnonimDinRomânia a răspuns (pentru frikk):

Hai c-o dăm în off-topic. De ce să-mi pun poză cu fața la avatar? Până la urmă avatarul e ceva ce te reprezintă, nu trebuie să fii neapărat tu. Oricum, pentru asta există facebook, hi5, etc. laughing

| frikk a răspuns (pentru AnonimDinRomânia):

Nu neaparat cu fata ci cu stiintawinking sa se vada ceva
Acu daca mi te uiti la mine in poza in spatele meu se vede stiinta pcwinkingdeci referitor la stiinta am zis ca mai sunt si esecuriwinking
Si in mare parte m-am referit doar cand vine vorba de cel de sus! stiinta nu are nici un cuvant sau sens referitor la d-zeu deoarece ii depaseste dar in schimb isi da cu parerea despre cum ca nu a creat el ce vezi in ziua de azi rolling on the floor))))))))

| AnonimDinRomânia a răspuns (pentru frikk):

Asta din cauză că unele evenimente memorabile ale religiei par imposibile din punct de vedere fizic (ex. mersul pe apă, focul care se aprinde singur, etc.) și culmea e că toate astea pot fi chiar trucate (sunt atâtea substanțe pe pământ, atâți magicieni/iluzioniști, etc.) unde anul și tehnologiile prezente nu prea contează.
Evident că sunt și eșecuri, că doar din greșeli înveți, unele mai grave altele mai puțin.
Încă un lucu: pământul (ca planetă) este atât de perfect plasat în univers (aici sunt prea multe de spus, așa că nu zic, că te bag în ceață laughing) încât e normal să credem în minuni. E o coincidență interesantă. happy

| frikk a răspuns (pentru AnonimDinRomânia):

Hai fugi ca faci lag in tehnologie rolling on the floor))rolling on the floor))))rolling on the floor))))

| Regizorul a răspuns (pentru AnonimDinRomânia):

POZITIVa?!
mai informeazate frate si taci ca habar nu ai despre ceea ce vorbesti.

Toate razboaiele, absolut toate au fost cauzate datorita religiei si biserica se lafaie in bani