| vinoACASAcuMINE a întrebat:

FUNDA! Budisti cred in Isus?

Răspuns Câştigător
| RickyxD a răspuns:

Nu stiu, buna intrebare. Pot sa-ti spun (din ce stiu) ca Buda nu a spus ca nu exista zei el a spus ca trebuie sa te lupti tu sa obti iluminarea asa ca mie mi se pare ca adevaratul budism nu inseamna sa mergi sa te inchini la templele lui Buda ci sa il ei pe el de exemplu.
Insa dupa cum vedem budismul iti sustine forta ta pentru eliberare pe cand Isus spune ca poti doar prin el sa fi mantuit.
Deci doctrinele se contrazic desi pot fi budisto-crestini conosc aici de exemplu un tip care e panteist dar se afiliaza crestinismului.
O data ce crezi doctrinele lui Buda nu cred ca ii mai dai credinta atotputerii lui Iehova/Isus.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru RickyxD):

Oameni nu se pot mantui singuri - ASTA, este religie inventata, caci ei spun ca pot fi mantuiti prin proprile puteri dar nu-i asa. Un pacatos nu se poate automantui ci cineva fara pacat il va mantui

| Golyat18 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Aia vad lucrurile din alt punct de vedere eu nu am spus ca sunt budist dar tu probabil ca ai inteles asta deoarece esti foarte indoctrinat cu crestinismul si imediat apesi travaciul mitralierei: r3r3r3r3r3r3r3r3r3r3r3r3r3r3r3r3r3

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Golyat18):

Ha, ha, ha :"tragaciul mitralierei:r3r3r3r3r3r3r3r3..."
NU, eu n-am inteles c-ai fi fost Budist dar tot ti-am explicat ca sa faci diferenta dintre o religie inventata si una reala.

6 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Nu.
Sunt totusi unii care pot face o combinatie intre budism si crestinism in capul lor. Cele doua se contrazic, ori una, ori alta, nu amandoua.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Dacă nu greşesc, pentru budisti şi hinduişti nu există erezie, adică poți să crezi în orice, atât timp cât avem ceva te va ajuta să ajungi la iluminare şi să duci o viata curată.

| RickyxD a răspuns:

Pentru a-ți da un răspuns cat mai simplu :
Nu. Ei cred in Buda