| vinoACASAcuMINE a întrebat:

Funda! Buna Tpu...Inca nu mi-am ales o religie ...Si chiar nu stiu ce sa aleg. Ma puteti ajuta? Eu cred in reincarnare dar in acelasi timp intr-un singur Dumnezeu. Exista vreo religie prin care pot sa ma incadrez? Budismul e prea pacifist si Crestinismul prea violent mai nou.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Recomand cu mare caldura Religia Sikh. Ei cred exact ce spui tu. Au o forma de Botez, dar pe ala il iei doar daca crezi ca poti fi vegetarian, daca nu poti fi vegetarian, pur si simplu informeaza-te despre Religia asta, iar daca simti ca e a ta, du-te la un Templu Sikh (Gurudwara-numele in Limba Punjabi), si ia carti Sfi te (de undeva traduse), si poti urma Religia asta chiar fara acel botez, ca mai exact acel Botez e daca simti ca poti fi vegetarian si deveni un aparator al Templului. Eu si sotul meu nu suntem Sikh (dar o Religie apropiata Sikh-ului), si putem merge la Templul lor si sa ne rugam. Daca citesti despre Templul de Aur din Amritsar, Punjab, India, acolo exista o cantina ce daruieste zilnic mancare la peste 1000 de saraci. Si chiar si asa, la un Templu Sikh, dupa Rugaciuni, daca ti-e foame, ori mananci acolo, ori bei doar un ceai si stai de vorba cu acei oameni. Si totul e gratis fara bani ca la Biserici.

Asta e doar o sugestie de a mea. Faci cum simti. Sa ai o seara placuta.

74 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi nu putem decide ce religie să-ţi alegi.Sufletul tău ştie mai bine, meditează şi cugetează mai mult asupra acestui lucru.

| doctorandus a răspuns:

Stiai ca crestinismul are peste 40000 de secte? Sigur ti se potriveste una, de ex. antroposofia (Christengemeinschaft).

| Steregoi a răspuns:

Daca existenta ar fi pacifista si neviolenta omul nu ar mai muri. Moartea e ceva dureros ca rezultatul unei violente al unei manii. De ce sa traiesti intr-o iluzie pe care o cauti? Nu ai filme la tv destule?

| danut a răspuns:

Pai.tu deja ai ales, esti cu reancarnarea (paganism) si un singur Dumnezeu. Cei cu reancarnarea cred in nenumarati zei, hindusii sau popoarele antice dar poti intra sigur in religia dacilor (care o fi aia). Crrestinismul nu este violent ci CRESTINII (cei cu numele) sunt violenti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai și nu ai dus-o bine pana acum fără religie?

| Mircea08 a răspuns:

Religia este un mod de viata. Acest mod de viata tu il alegi. Am vazut ca nu stii cum este crestinismul si o sa-ti spun. Crestinii sustin ca Dumnezeu a creat pe om normal, l-a lasat sa traiasca normal si i-a si explicat ce inseamna asta :
Un om normal este asa :
"Sa fie milostivi,blanzi,cinstiti, drepti, modesti,cu inima curata, facatori de pace, care au in suflet dragostea, bucuria, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credinţa,înfrânarea, neimpovarati de nici o grija, nefatarnici, iubitori de adevar,care nu defaimeaza, nu umbla cu inselatorii,nu tulbura,nu umbla cu mestesugiri ascunse, rusinoase,fara viclesug, fara partinire,iertatori, isi iubesc aproapele si isi pun sufletul pentru. prietenii sai, care lucreaza intotdeauna ca pentru. Domnul nu ca pentru. oameni. care nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul, nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr."
(Extrase din Evanghelie)
Anormal e sa traiesti si sa te comporti asa :
"sa ai in suflet mânia, iuţimea, răutatea, defăimarea, cuvântul de ruşine din gura voastră, nu fiti plini de toată nedreptatea, de desfrânare, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini de pizmă, de ucidere, de ceartă, de înşelăciune, de hotii, de purtări rele, bârfitori, grăitori de rău, urâtori de Dumnezeu, ocărâtori, semeţi, trufaşi, inchinatori la idoli, lăudăroşi, născocitori de rele, neînţelepţi, călcători de cuvânt, fără dragoste, fără milă, hrapareti, betivi, defaimatori, iubitori de sine, iubitori de arginţi, lăudăroşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, lipsiţi de dragoste, neînduplecaţi, clevetitori, cruzi, neiubitori de bine, trădători, necuviincioşi, îngâmfaţi, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu, si altele ca acestea cum ar fi desfrânarea, necurăţiea, destrăbălarea, Închinarea la idoli, fermecătoria, vrajbele, certurile, zavistiile, mâniile, gâlcevile, dezbinările, eresurile, Pizmuirile, uciderile, beţiile, chefurile"
( Extrase din Evanghelie)
Crestinismul nu inseamna ritualuri si alte practici pe care le-ai vazut pe la diverse religii. Consider normal ca nu poti face ceea ce nu stii sa faci, asa ca trebuie sa studiezi EVANGHELIA (Noul Testament), singura invatatura pa care Iisus a dat-o crestinilor, si dupa ce stii atunci vezi daca iti convine sa traiesti asa sau nu ca un crestin. Atentie mare la ceea ce inseamna cuvintele!

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Paganism e si crestinismul 'in ochii' celorlalte religii.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Liberul Albitru.

| Superior a răspuns (pentru suntserios):

Unii simt nevoia sa stie cat de cat ceva in legatura cu existenta, scopul, etc. Nu se gandesc toata ziua la bautura si p#de cum o fac unii happy

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Cum sa nu. Liber arbitru, dar nu mai e liber cand mori? rolling on the floor'Daca eu fac o crima si vreau in rai, oare ma primeste'?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Superior):

Doar nu insinuezi ca religiile au raspunsuri la treburile alea.

| RAY a răspuns:

Nici una, iar in biblie nu scrie de nici o religie, iar biblia este o colectie de basme atat

| RAY a răspuns:

| Mircea08 tu esti asa? tu care iti urasti aproapele, ce usor e sa dai lecti altora

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Depinde de tine daca ajungi in "rai". Moartea este o "rasplata" pentru faptele noastre.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Si animalele sunt rasplatite, plantele, etc? rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Budismul este prea pacifist și creștinismul prea violent? Du-te mă... laughing

| Superior a răspuns (pentru suntserios):

Da si nu.
Cand vorbim de religie ca adunaturi de culturi care pupa moaste,nu gasesti un raspuns la asta.
Cand vorbim de religie ca la o adunatura de oameni cu convingeri asemanatoare tie,e alta treaba.
Apropo,prin crestinism te identifici doar ca o persoana care crede in Dumnezeu si crede ca Iisus a existat,el fiind fiul lui Dumnezeu, nimic mai mult sau mai barbar. Acum ca altii zic "eu omor musulmani ca-s crestin" e alta treaba, si totodata aceeasi cu "eu scuip oamenii cu IOS ca eu am Android" sau "sparg oglinzile celor care au BMW ca mie-mi place Mercedes".
"Doar nu insinuezi ca religiile au raspunsuri la treburile alea."
Legat de asta, religiile propun un set de valori si reguli personalizate, rolul tau ca intelectual fiind sa identifici ce e bine si ce e rau, ce e adevarat si ce e fals din acestea.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Animalele sufera din cauza OMULUI. Plantele NU sunt fiinte vi.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

'Eu tata iti dau tie in cap', automat fiul meu se v-a duce la bulau?

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Plantele nu sunt vii? Te auzi ce zici? Daca erau fara viata, nu mai erau rolling on the floor

| doctorandus a răspuns (pentru Superior):

Daca exista Allah, daca Isus e Dumnezeu: astea sunt lucruri care nu se pot sti (cunoaste).

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Gicule, eu fac un program de calculator care atunci cand intalneste aumiti stimuli (electrici) face anumite lucruri, iclusiv "memoreaza" situatia si astfel spunem ca "se dezvolta", ESTE ACEL PROGRAM o fiinta vie? rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu, dar copilul tau va suferii din cauza faptelor tale.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Sufera ca asa considera el, nu ca ii zic eu.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Gogule, orice vietate care se hraneste singura este vie.Si ca sa vezi, plantele chiar fac asta.

| VictorJulien a răspuns:

Mai bine nu alegi nimic, poti trai si fara religie

| FargK a răspuns:

Pastafarianismul este religia superioara.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Fugi de aici, plantele se hranesc "singure' fiindca asa au fost "programate" sa faca, nu ca sunt fiinte vi.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Sufera ca tu ai facut ce ai facut. Daca esti golan si in tinerete ai fost la femei si te-ai imbolnavit de sifilis, copii tai si nepotii si stranepotii si strastranepotii tai vor avea urmari de la sifilisul tau, deci sufera din cauza TA.