| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA! fiti seriosi happy A existat Hristos? A facut minuni?... Biblia e adevarata? tot ce scrie in ea? Eu ma indoiesc... Voi ce credeti. CARE ESTE PAREREA VOASTRA.
Dumnezeul nostru nu e,, furat,, de la religia de drept cea zalmoxiana... daca biblia e ebraica de ce evreii nu o accepta, nu o recunosc? Dumnezeu vine de la IAHVE? ADICA IEHOVA
va rog sa raspundeti fara misto... sad sad sad

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

A existat Hristos? - da. Este mentionat in scrieri laice ale secolelor I si II de catre conducatori iudaici si de catre persoane romane. Daca vrei, pot fi mai concret, acum imi e lene sa caut sa iti arat detaliat.

Biblia e adevarata? - Eu asa o consider. Studiul ei arata ca da.

Dumnezeul nostru nu e,, furat,, de la religia de drept cea zalmoxiana - nu. Nici nu prea au vreo legatura Zamolxe cu Iahve/Iehova.

daca biblia e ebraica de ce evreii nu o accepta - Doar o parte e ebraica, o parte e in greaca, asa-numitul Vechiul Testament contine scripturile ebraice, iar Noul Testament pe cele grecesti crestine. Partea ebraica a Bibliei (respectiv V.T) este recunoscuta de iudaism, iar iudaismul este in principal religia evreilor, si se bazeaza pe scripturile ebraice si traditia orala evreiasca. Iudaismul nu-l recunoaste pe Isus drept Mesia, deci nici Scripturile grecesti crestine nu le recunosc. Asta nu inseamna ca toti evreii nu accepta Biblia intreaga. Sunt si evrei crestini.

Dumnezeu vine de la IAHVE? ADICA IEHOVA - Cuvantul „dumnezeu" este un substantiv comun, si se regula se scrie cu „D" doar cand se refera la Dumnezeul Bibliei. Iahve/Iehova sunt redari in limba romana a numelui Dumnezeului Bibliei. In ebraica, asa arata: יהוה iar in romana: YHWH
Redarea originala a numelui lui Dumnezeu s-a pierdut in timp, iar Iehova/Iahve sunt considerate cele mai potrivite si populare redari ale numelui divin. Poftim, mai multe detalii:

https://ro.wikipedia.org/....../wiki/YHWH

27 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da, Iehova este numele lui Dumnezeu, iar istoria confirmă acest lucru. Isus e fiul lui Iehova și, din nou, istoria confirmă existenta sa. Apoi, Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu și profețiile împlinite sunt o dovadă de necontestat ca este de origine divină. Dacă ai nevoie de dovezi istorice în acest sens, sa îmi spui, pentru a-ți aduce astfel de argumente.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Ce dovada istorica ai ca iisus a facut minuni si ca a inviat?

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Istorici ca Tacitus, Suetonius, Plinius cel Tânăr, Josephus Flavius, sunt câțiva Istorici antici care confirma existenta lui Isus. După secole de la moartea lui Isus, autorii Talmudului recunoşteau că Isus a avut puteri miraculoase.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Dupa secole de la moartea lui oricine putea sa afirme ceva

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Noi vorbim despre istorici care au trăit cam în acea perioada. De exemplu, Josephus Flavius a trăit in 37 en-100 e.n. Isus a murit în 33 e.n.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Dar flavius nu a vb de inviere sau miracole

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Dar Talmudul a vorbit.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Inițial studiul religios la evrei a fost pe cale orală. Rabinii expuneau și dezbăteau legea (legea exprimată, în scris, în Biblia ebraică) și discutau Tanahul fără dreptul de a beneficia de lucrări scrise (altele decât cele de cărți biblice înșiși), deși unii și-au mai au făcut note private (megillot setarim), de exemplu, ale hotărârilor judecătorești. Această situație s-a schimbat drastic, în principal ca urmare a distrugerii statalității evreiești în anul 70 din era creștină. Deoarece rabinii trebuiau să confrunte o nouă realitate- adică un iudaism fără Templu (pentru a servi drept centru de predare și de studiu), vechiul sistem de studiu pe cale orală nu a putut fi menținut. Anume în această perioadă discursul rabinic a luat naștere și a început să fie înregistrat în scris. Cele mai vechi legi orale înregistrate probabil au fost de formă midrașică, în care discuțiile halahice au fost structurate ca un comentariu exegetic al Torei (Pentateucului).

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Talmudul era carte religioasă iudaică, consemnând întreaga tradiție cultă, scrisă între sec. III î.H și V d. H.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Transmisa doar vocal

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Nu,aceasta era o carte scrisa de rabini evrei.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Inainte de a fi scrisa a fost tranmisa vocal, mii de anii tot vocal atat

| ania a răspuns:

Biblia e formată din 2 părți, Vechiul Testament (care cuprinde istoria evreilor de la creație și până în anul 400 îHr și pe care evreii îl acceptă) și Noul Testament (relatarea vieții lui Iisus Hristos în 4 screri numite Evanghelii plus scrieri ale ucenicilor și ale apstolului Pavel, pe care evreii nu le acceptă pentru că nu cred că EL e Mesia, cel promis de Vechiul Testament). Dacă te interesează subiectul, eu am scris la întrebările mele care sunt considerate cele mai importante dovezi ale existenței lui Hristos, ale învierii Lui și dovezile autenticității Noului Testament.
Eu sunt convinsă că El a existat, a făcut minuni și a înviat, că Biblia e adevărată și e singura revelație de Sine a Creatorului existenței.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Normal ca evrei nu accepta, iahve niciodata nu a spus ca are un fiu sau ca are mai multe popoare astea sunt aberati, dumnezeu nu are copii el mereu a trimis profeti la nevoie

| RAY a răspuns:

Ca a existat cineva cu acest nume e posibil, dar ca a facut minuni si apoi a inviat a treia zi nu exista nici o dovada, biblia dupa cum afirma insati vaticanul a fost multa vreme intr-o forma nescrisa care sa transmis vocal, vechiul testament a fost upgradat de foarte multe ori evrei find politesti asta apare si in biblie, noul testament nu a fost scris de martori oculari ea find scrisa dupa 50, 60 de anii de la moartea lui iisus, iahve nu a avut alte popoare singurul lui popor a fost cel evreu, toate legamantele le-a facut doar cu evrei, iisus nu a venit sa scimbe ceva si sa implineasca de fapt iisus a venit pentru poporul evreu ca pavel a schimbat asta in folosul lui e o vrajeala, apocalipsa lui ioan vb despre evenimente petrecute iar cu poporul evreu, daca iahve a avut mai multe popoare de la bun inceput recunoastea asta, de ce dumnezeu din vt e asa schimbat fata de noul testament? pai dumnezeu greseste? cum poate gresi dumnezeu asa ceva nu se poate

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru RAY):

Sa stii ca acele minuni (vindecarile, invierea etc.) reprezinta pilde/metafore, si sunt la fel precum Potopul lui Noe [procesul prin care Dumnezeu a inecat cu apa (care inseamna dragoste) trupurile oamenilor (care simbolizau pacatul) - adica Dumnezeu a distrus cu ajutorul dragostei pacatul oamenilor din preistorie (nu pe oameni, ci pacatul lor)].
Sa stii ca din apocalipsa lui Ioan poti intelege ca toate lucrurile anormale din biblie se interpreteaza (reprezinta metafore), deoarece se spune acolo ca apele ii reprezinta pe oameni (dar reprezinta si dragostea, deoarece oamenii sunt dragoste pentru Dumnezeu), ca capetele reprezinta capetenii/imparati, coarnele - trupuri de oameni etc. => un exemplu: "Si mi-a zis: Apele pe care le-ai vazut si deasupra carora sade desfranata, sunt popoare si gloate si neamuri si limbi." - deci este clar ca de fapt toata biblia este o carte de metafore.

| Holiday a răspuns:

"A existat Hristos? "

Cel mai probabil a existat un tip care se numea intr-un fel care in romana a ajuns "Isus", evident nu se numea chiar asa, un predicator iudeu. Hristos este doar o porecla si inseamna "uns".
Daca e sa te iei dupa o parte a crestinilor, nici macar Isus nu-l chema pentru ca cica IIsus inseamna "mantuitorul" si atunci evident e iarasi o porecla sau un nume pe care i l-au dat astia ca sa sune mai pompos. Adica ar fi ceva de genul "Mantuitorul Uns"...no comment...

"A facut minuni?"

Nu. Acele asa-zise "minuni" sunt lucruri care au fost puse pe seama lui pentru a crea o poveste la care toti credulii sa stea cu gura cascata.

"Biblia e adevarata?"

Nu.

"Dumnezeul nostru nu e,, furat,, de la religia de drept cea zalmoxiana..."

Nu. Spiridusul crestin este furat din religia iudaica, nu din cea dacica.

"daca biblia e ebraica de ce evreii nu o accepta, nu o recunosc?"

Pentru ca acest personaj Isus Hristos pe de o parte nu este cine zic crestinii ca ar fi, fie vorba intre noi este doar unul din multi schizofrenici de la vremea aia care veneau cu diverse aberatii, iar pe de alta parte el este creat de altii, nu de evrei, tocmai pentru a pune capat starii de euforie evreiasca pe care le-o dadea religia lor unde erau considerati "popor ales".

"Dumnezeu vine de la IAHVE? ADICA IEHOVA "

Nu. Culmea vine din Domine Deus, care n-are nici o legatura cu crestinismul. E preluat din religiile asa-zis pagane.

"va rog sa raspundeti fara misto..."

Fara misto happy

| Mayhem666 a răspuns:

Sunt ateu. Cred ca asta spune mai multe decat 1000 de cuvinte. De aici deduci singura care ar fi raspunsul meu.

| AC4S4 a răspuns:

Eu cred ca Hristos a existat, de asemenea cred ca el a fost Fiul lui Dumnezeu si a facut tot ce este scris in Biblie.
Istoric, este confirmat ca El a existat. Iudeii si Musulmanii il considera pe Isus ca fiind un simplu profet.
Cu alte cuvinte, El sigur a existat, dar numai Crestinii il considera ca fiind Fiul lui Dumnezeu.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Creștinismul este invenția unui criminal Saul din Tars care ar fi avut niste vedenii.
Si eu am dubii despre existenta istorica a lui Iisus.
Dumnezeu vine de la domnul zeu.
Iahve a fost unul dintre sutele de elohim care administrau planeta acum mii de ani.
Nu era nemuritor, nu a participat la creatia universului si avea un caracter urat.

| iurii75 a răspuns:

Josephus Flavius, istoric iudeu din secolul I, a vorbit despre uciderea cu pietre a lui „Iacov, fratele lui Isus care era numit Cristos" (Antichităţi iudaice, cartea a XX-a, secţiunea 200). În cartea a XVIII-a, secţiunile 63, 64, se vorbeşte în mod direct despre Isus în termeni foarte favorabili. Unii pun la îndoială autenticitatea acestui pasaj şi afirmă că el a fost fie adăugat ulterior, fie înfrumuseţat de creştini; se recunoaşte însă că limbajul şi stilul sunt indiscutabil ale lui Josephus, iar pasajul respectiv se găseşte în toate manuscrisele existente.
Tacitus, un istoric roman de la sfârşitul secolului I e.n., a scris: „Numele [de creştin] li se trage de la Cristos, care, în vremea împăratului Tiberius, fusese condamnat la moarte de Pontius Pilatus". — Anale, de Cornelius Tacitus, editura Humanitas, 1995, traducere din limba latină, introducere şi note de Gheorghe Guţu, cartea XV, par. 44, p. 430.
În ce priveşte primele referiri istorice necreştine la Isus, într-o enciclopedie se spune: „Aceste relatări independente una de alta dovedesc că, în timpurile antice, nici chiar cei ce se împotriveau creştinismului nu s-au îndoit vreodată de istoricitatea lui Isus, care a început să fie pusă la îndoială, din motive neîntemeiate, la sfârşitul secolului al XVIII-lea, pe parcursul secolului al XIX-lea şi la începutul secolului al XX-lea". — The New Encyclopædia Britannica (1976), Macropædia, vol. X, p. 145.
De ce evreii în general nu l-au acceptat pe Isus ca Mesia?
O enciclopedie afirmă: „Evreii din perioada romană credeau că Dumnezeu avea să-l ridice [pe Mesia] pentru a sfărâma jugul păgânilor şi pentru a domni ca rege peste regatul restabilit al lui Israel" (Encyclopaedia Judaica, Ierusalim, 1971, vol. XI, col. 1.407). Ei doreau să fie eliberaţi de sub jugul Romei. Istoria iudaică atestă faptul că, bazându-se pe profeţia mesianică din Daniel 9:24–27, unii evrei îl aşteptau pe Mesia în secolul I e.n. (Luca 3:15). Dar acea profeţie pune în legătură venirea lui şi cu faptul că avea „să se pună capăt păcatului", iar în Isaia, capitolul 53, se arată că Mesia avea să moară ca să facă posibil lucrul acesta. Însă evreii în general nu considerau că era necesar să moară cineva pentru păcatele lor. Ei se credeau drepţi înaintea lui Dumnezeu întrucât se trăgeau din Avraam. Într-o lucrare se afirmă: „[Meritul] lui Avraam este atât de mare, încât el poate ispăşi toate deşertăciunile comise şi toate minciunile spuse de Israel în această lume" (A Rabbinic Anthology, de C. Montefiore şi H. Loewe, Londra, 1938, p. 676). Respingându-l pe Isus ca Mesia, evreii au împlinit următoarea profeţie referitoare la el: „Era dispreţuit şi noi nu L-am băgat în seamă". — Is. 53:3, BC.

| Nilsson a răspuns:

Tinand cont ca anii istoriei ii numaram de la Hristos incoace, ma indoiesc sa nu fi existat big grin
Sa stii ca scepticism a existat si in urma cu 2000 de ani, daca nimeni nu vazuse morti inviind, nu ar fi avut motive sa creada acest lucru. Stii foarte bine care a fost reactia apostolului Toma, de unde i s-a tras si o nefericita porecla.
Mai mult, apostolul Pavel, cand le vorbise atenienilor despre invierea mortilor, au reactionat astfel: ``Când au auzit ei de învierea morţilor, unii îşi băteau joc, iar alţii au zis: „Asupra acestor lucruri te vom asculta altădată." Fapte17.32
Eu cred ca daca contemporanii Lui Iisus nu ar fi fost martorii unor evenimente miraculoase, nu ar fi avut capacitatea de convingere de a converti un intreg imperiu pagan, in ciuda tuturor persecutiilor si obstacolelor

| VelaJohnny a răspuns:

Iurii75 ma completeaza.

| BogdantheDreamer a răspuns:

"Biblia e adevarata? tot ce scrie in ea? Eu ma indoiesc..."

Si cel care crede si cel care se indoieste, pe pielea lui o face. Eu iti dau un sfat. Nu tine cont in viata de alegerile altora ca sa ii urmezi pe ei, tu fa ceea ce simti, ceea ce crezi tu ca este bine pentru tine.

Nu ii lasa pe alti sa aleaga pentru tine.

| SuNaM a răspuns:

O sa le iau pe rand:
A existat Hristos? Ca persoana istorica, a existat cu siguranta.Acum daca il recunosti ca Dumnezeu e treaba ta.De unde stiu? Din vechile scrieri atat crestine, cat si islamice care vorbesc de un anume Iisus prin partile Galileii.Plus i s-au descoperit giulgiul si mahrama, analizate de catre oamenii de stiinta care au recunoscut ca un anume Iisus a existat.Acum ca si crestin, iti dai seama la ca urmatoarele intrebari voi raspunde ca da, Biblia este adevarata, absolut tot, lucru pe care il pot argumenta...Nu,exista o mare diferenta intre religia zalmoxiana si cea crestina:una e politeista si crestinismul, monoteist.Din cele doua izvorasc si multe alte deosebiri.Crezi tu ca nu o recunosc? Vechiul Testament(Tora) este folosit si astazi in sinagogile evreiesti ca si carte de studiu PRINCIPALA. Evreii nu recunosc pe Hristos ca Mantuitor,deci nu recunosc Noul Testament,dar nu poti spune ca nu recunosc toata Biblia. Dumnezeu nu vine de la Iahve,iahve este un titlu spus de insusi Dumnezeu, dar Iahve se traduce prin,, Eu sunt cel ce sunt'', adica arata faptul ca El este Dumnezeu, dar nu spune nicaieri ca asa il cheama.Plus evreii nu foloseau Iahve, daca chiar te intereseaza, foloseau termenul de Elohim, prescurtat la Eli.

| Nitroblast a răspuns:

Raspundeti fara misto...deci raspunsul meu in mod sigur o sa fie luat drept caterinca.

Hristos a existat. Confirmat prin ce vrei tu.
A facut minuni dupa cum zice Biblia, dar in afara de asta, fiind Dumnezeu, face minuni non-stop 24/7. Chiar faptul ca treci strada fara sa fie un nebun pe care sa nu il vezi si care sa te paleasca e o minune. Faptul ca te trezesti dimineata, ca existi, minuni.
Evreii inca il asteapta pe Mesia. Inca asteapta vreun anunt oficial ca acesta a venit acu' 2000 de ani.
Traditiile din crestinism erau asemanatoare cu cele din vechea religie a dacilor. Cumva, crestinismul completa ceea ce credeau acestia pana atunci.
Biblia e adevarata, te indoiesti fiindca o citesti cu mentalitatea de "ia sa vedem ce o mai fi si cu asta, ia sa gasim noi greseala", pe baza acestei gandiri apar vorbele din context, lucruri complet gresite fiindca Biblia este un intreg. Versetul x se ia in raport cu tot capitolul, cu toata cartea, cu toate celelalte carti, nu in raport cu el insusi.
Dumnezeu vine de la Domini Deus. Martorii lui Iehova au numai Iehova in cap, si-au schimbat intentionat textul biblic pentru asta. A fost si Elohim mai inainte de Iahve, culmea.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Dumnezeu se poate face cunoscut prin profetii:
Isaia 60 (se spune despre intoarcerea evreilor in Israelul refondat in 1948 cu ajutorul avioanelor): "8. Cine zboara ca norii si ca porumbita spre salasul ei?"
Isaia 60
1. Lumineaza-te, lumineaza-te, Ierusalime, ca vine lumina ta, si slava Domnului peste tine a rasarit!
2. Caci iata intunericul acopera pamantul, si bezna, popoarele; iar peste tine rasare Domnul, si slava Lui straluceste peste tine.
3. Si vor umbla regi intru lumina ta si neamuri intru stralucirea ta.
4. Ridica imprejur ochii tai si vezi, ca toti se aduna si se indreapta catre tine. Fiii tai vin de departe si fiicele tale sunt aduse pe umeri.
5. Atunci vei vedea, vei straluci si va bate tare inima ta si se va largi, caci catre tine se va indrepta bogatia marii si avutiile popoarelor catre tine vor curge.
6. Caravane de camile te vor acoperi, si dromadere din Madian si Efa. Toate sosesc din Seba, incarcate cu aur si cu tamaie, cantand laudele Domnului.
7. Toate turmele Chedarului la tine se vor aduna, berbecii din Nebaiot te vor sluji pe tine si ca o jertfa bineplacuta se vor urca pe jertfelnicul Meu, si templul rugaciunii Mele se va slavi.
8. Cine zboara ca norii si ca porumbita spre salasul ei?
9. Caci pentru Mine se aduna corabiile, in frunte cu cele din Tarsis, ca sa aduca de departe pe feciorii tai; aurul si argintul lor pentru numele Dumnezeului tau si pentru Sfantul lui Israel, Care te preamareste.
10. Feciorii de neam strain zidi-vor zidurile tale si regii lor in slujba ta vor fi, ca intru mania Mea te-am lovit si in indurarea Mea M-am milostivit de tine.
11. Portile tale mereu vor fi in laturi, zi si noapte vor ramane deschise, ca sa se care la tine bogatiile neamurilor, iar regii lor in fruntea lor vor fi.
12. Caci neamul si regatul care nu vor sluji tie vor pieri si neamurile acelea vor fi nimicite.
13. Marirea Libanului, chiparosul, ulmul si merisorul la tine vor veni, cu totii laolalta, ca sa impodobeasca locasul cel sfant al Meu, si Eu voi slavi locul unde se odihnesc picioarele Mele.
14. Si feciorii asupritorilor tai smeriti la tine vor veni si se vor inchina la picioarele tale toti cei ce te-au urat si pe tine te vor numi: cetatea Domnului, Sionul Sfantului lui Israel.
15. Din parasita si defaimata ce erai pe veci, voi face din tine mandria veacurilor, bucurie din neam in neam.
16. Tu vei suge laptele neamurilor si vei manca bunatatile regilor. Si vei sti ca Eu, Domnul, sunt Mantuitorul tau, ca Cel puternic al lui Iacov este Rascumparatorul tau.
17. In loc de arama iti voi aduce aur, in loc de fier, argint, in loc de lemn, arama si in loc de pietre, fier. Si voi pune judecator al tau pacea si stapanitor peste tine dreptatea.
18. Si nu se va mai auzi de silnicie in tara ta, de pustiire si de ruina in hotarele tale. Zidurile tale le vei numi mantuire si portile tale lauda.
19. Nu vei mai avea soarele ca lumina in timpul zilei si stralucirea lunii nu te va mai lumina; ci Domnul va fi pentru tine o lumina vesnica si Dumnezeul tau va fi slava ta.
20. Soarele tau nu va mai asfinti si luna nu va mai descreste; ca Domnul va fi pentru tine lumina vesnica si zilele intristarii tale se vor sfarsi.
21. In poporul tau vor fi numai drepti si vor stapani tara pentru totdeauna; vlastar pe care l-am sadit Eu, lucrul mainilor Mele facut spre slava Mea.
22. Cel mai mic va fi cat o mie, cel mai neinsemnat va fi cat un neam puternic: Eu, Domnul, am hotarat acestea si la vreme voi fi implinitorul lor.

Iisus Hristos a existat, dovada fiind faptul ca la rastignirea lui a luat parte insusi imparatul Augustus. Iisus a avut ochii galbeni precum Soarele, deoarece el este asemanat cu Soarele [o stea; iar stelele reprezinta sufletele oamenilor in biblie, iar ochii reprezinta si ei oglinda sufletului omului]. Faptul ca Iisus Hristos se aseamana cu Soarele apare in Apocalipsa lui Ioan Capitolul 22 Versetul 16. Soarele este o stea nu prea mare, asa si Iisus nu era foarte important pentru oameni, si era foarte smerit (nu se lauda fata de nimeni, nu se inalta mai presus de nimeni).

Deasemenea, se considera ca si din legile fizicii mai ciudate putem desprinde anumite informatii cum ca ar fi minuni savarsite de Dumnezeu: timpul care este influentat de gravitatie, ceea ce este de fapt imposibil deoarece timpul de fapt nu este nimic, si nu este posibil sa influentezi "un nimic"...; dar cei mai multi cred in Dumnezeu multumita profetiilor.