| 1dintrevoi a întrebat:

"Ghid de convietuire pentru atei si crestini"...
Ce-ar trebui sa scrie in el?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oarece chestii legate de toleranta, intelegere, intelepciune si bunatate sufleteasca.astea le stiu crestinii si le pot ateii. poate si ceva despre simbioza? nu prea stiu ce e aia da am auzit si eu pe aici.da ce inseamna ghid? si convietuire?

31 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar nu trebuie asa ceva, trebuie sa ne acceptam asa cum suntem si sa acceptam diversitatea

| Raniia a răspuns:

Canal care are un singur scop: sa conceapa o noua era a oamenilor.

| HueyFreeman a răspuns:

"Thou shall keep thy religion for thyself."

| heyromania a răspuns:

Alte subiecte in afara de religie.Atat!

| OnuOnulică a răspuns (pentru heyromania):

Ce ai tu inpotriva religie? mai bine nu mai comentai

| usuk a răspuns:

Reguli:
1-nu vorbiti despre religie
2-respectati regula 1
3-respectati regula 2
4-respectati regula 3
5-respectati regula 4
iata 5 reguli simple
aceste reguli va vor ajuta sa va intelegeti unii cu ceilalti chiar mai bine decat ar faceo alte reguli
este chiar atat de simplu!

| dracu14 a răspuns:

1.fara subiectul religie
2. fara subiectul stiinta
si gata, toata lumea-i fericita

| fuzzer a răspuns:

Niste oameni nu pot fi catalogati dupa gradul de spiritualitate, asta depinde de fiecare persoana in parte, o parere personala, subiectiva. Comportamentul si atitudinea ii diferentiaza pe oameni.

In concluzie, nu-i nevoie de niciun dictionar!

| andreiush25 a răspuns:

Vorbim despre Mircea Badea si totul va fi super!

| sabrina103 a răspuns:

Atei si crestini pot convietui. E normal ca eu ca crestin sa port si discutii despre credinta mea, iar el sa nege. Sau invers el sa intrebe de ce cred si el sa spuna ca nu intelege. As vrea mai repede sa vad ce ar spune un ghid de convietuire ateu-musulman. Pentru ca in Islam numai doua religii sunt tolerate:crestinismul si iudaismul, iar atesimul (nu ca ar fi religie) nu este tolerat deloc.

| Kalla a răspuns:

In primul rand ateii trebuie sa inteleaga crestinii si sa nu mai critice atata.
Ateu : vai ai vazut crestinii cum pupa ciolane? Ce prosti.
Si de aici porneste razboiul. Cred ca un ateu si un crestin pusi unul langa celalat nu e un lucru bun.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Kalla):

Sa-ti amintesc de un post anterior in care cineva spunea ca uraste ateismul si ca ateii "nu sunt chiar asa de urati"(cata maturitate)?

Sunt crestin, nu mi se pare normal sa te iei de atei cu aceeasi gura cu care pupi icoanele.

| 1dintrevoi explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Acelasi post in care tu faceai frustrat si fanatic un ateu? happy
Recunoaste, avem cu totii o problema.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Isi mai "iese si omul din pepeni" cand vede specimene din acelea. Problema mea este cu ErrorFound persoana, nu cu ErrorFound ateul.

| EmaS a răspuns:

Daca exista dragoste si ingaduinta se pot purta discutii constructive.

| Lizzu a răspuns:

Respectati credintele fiecaruia.
Toleranta si lipsa discriminarii pe baze religioase.

| Vi003 a răspuns:

Cuvantul cheie e toleranta.

| usuk a răspuns (pentru Kalla):

"Cred ca un ateu si un crestin pusi unul langa celalat nu e un lucru bun."
pai normal ca nu e,[daca crestinul este foarte marginit intelectual si nu poate nici macar sa tolereze credintele/apartenentele religioase sau abtinerea totala de la "detinerea" unei religii, este si prostesc sa crezi ca ar fi un lucru bun]

| Kalla a răspuns (pentru usuk):

Intolerantii sunteti voi nu noi.

| 1dintrevoi explică (pentru RAY):

Pai asa AR trebui, dar nu prea se intampla treaba asta.

| 1dintrevoi explică (pentru heyromania):

Ca doi oameni cu convingeri diferite sa poata trai in intelegere, este nevoie de respect reciproc. E nedrept sa-l pui pe crestin sa faca toata treaba (aka sa nu-si exprime convingerile), doar ca sa nu te simti tu deranjat... In semn de respect, ce ai face pentru el?

| 1dintrevoi explică (pentru sabrina103):

Asta este situatia ideala, in care discutiile dintre atei si crestini curg sub semnul intelegerii si al respectului reciproc.
De cele mai multe ori, e suficient ca un crestin sa spuna cuvantul "Dumnezeu" si un ateu sa-i sara la jugulara...la fel cum e suficient ca un ateu sa spuna ca nu exista Dumnezeu si crestinul sa-l faca idiot.
Ce trebuie sa faca si unul si celalalt pentru a evita situatiile de acest gen?

| 1dintrevoi explică (pentru Kalla):

Intoleranti suntem cu totii, d-aia nu putem avea discutii normale unii cu altii pe TPU happy
Si cu asta cred ca mi-am dat singur raspunsul la intrebare...

| sabrina103 a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Sa aiba 7 ani de acasa.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

! 1 Iubirea pentru aproapele, 2) Iubirea pentru Dumnezeu. 3) Colaborarea sincera in vederea dobandirii cunostintei exacte despre Dumnezeu si scopul sau cu privire la om si pamant, 4) sa vedem impreuna :Ce ne Invata < in realitate Biblia, si cum ne putem pastra in iubirea lui Dumnezeu?, fiindca dorim sa-l punem pe Dumnezeu pe primul loc in viata noastra, cum putem deveni cetateni de incredere in comunitatea din care facem parte, fara a fi implicati in politica, inarmata, in traficul de drog arme,... 5 ) Cum il putem onora pe Dumnezeu si pe oameni?

| usuk a răspuns (pentru Kalla):

Dar de ce draga? a spus cineva "dintre noi" ceva "rau" de voi?
[cand spun "rau" ma refer strict la lucruri neadevarate]

e mincinoasa afirmatia cum ca unii dintre "voi" sunteti fanatici religiosi?
e mincinoasa afirmatia cum ca unii fanatici religiosi sunt inapoiati intelectuali?
e mincinoasa afirmatia cum ca unii inapoiati intelectuali sunt intoleranti?
hopa, ceea ce spuneam eu are SENS

| Kalla a răspuns (pentru usuk):

Sa spui ca suntem prosti si ca religia noastra e gresita este rau.

| usuk a răspuns (pentru Kalla):

Da! adevarul este rau si el;
CONDAMNATI adevarul! este rau! duca-se de la mine!

[o astfel de gandire folositi[unii]..atat ca eu am folosit-o in mod invers]
si totusi, cele spuse mai sus[alea 3 intrebari] sunt sau nu sunt mincinoase?
[ceea ce spun eu poate fi luat drept "rau", dar poate fi luat si drept "neadevarat"?]

| Kalla a răspuns (pentru usuk):

Nu gresesti. Crestinii (unii) sunt chiar diabolici mai ales in scolile crestine de acum cincizeci de ani cam asa(poveste lunga). Dar nu e vina lui Dumnezeu.

| heyromania a răspuns (pentru OnuOnulică):

Chiar ca eu sunt crestin-ortodox devotat religiei mele. Cred in Dumnezeu, nu consider ca am zis ceva rau. Trebuie sa ocolesti subiectele privitoare la religie, caci imi spunea o matusa " Nu conteaza ce Dumnezeu ai, conteaza sa crezi cu tarie in el si asa te vei mantui! " Multumesc pentru intelegere!