| florin1979 a întrebat:

Gigi becali, patronul stelei, a fost in pelerinaj in locuri; le sfinte, in israel. acum steaua este pulverizata de maccabi haifa(este deja 3-0 iar steaua are 2 oameni in minus). acum de ce nu il ajuta dumnezeu? gig becali este o persoana credincioasa! de ce ii intoarce dumnezeu spatele?

Răspuns Câştigător
| KlaraWeiss a răspuns:

Credinta in vazul lumii, spre lauda ei, etalata cu mandrie printre scaune poleite cu aur nu e credinta.

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu oricine spune Doamne, Doamne va intra in Imparatia cerurilor.Nu conteaza cat de multi bani donezi, ci viata ta trebuie sa fie traita dupa voia lui Dumnezeu.http://www.youtube.com/watch?v=MbuqYOYuzI8

| Angel0 a răspuns:

Poate nici lui Dumnezeu nu-i place cum joaca Steaua.
Oricum il ajuta din plin.

| Rapunzell a răspuns:

Becali laughing Pe Becali il sapa mandria lui fara masura. A fi credincios nu e suficient. Si dracul e credincios, crede in Dumnezeu.

| ShowTim3 a răspuns:

laughing Poate lui Dumnezeu nu ii place fotbalul de aia.
PS: Performanta se face prin truda, nu cu un cioban sef in frunte care schimba 100 de jucatori in 15 partide, si 100 de antrenori in 2 sezone.
Si... chestia cu spoveditul, saracul o face ca e depentent de TV, daca nu se vede la tv moare, si se face de ras numai ca sa ajunga la TV, e dependent dupa asta sa fim seriosi, de aia isi face o imagine de "cioban prost " si eu cred ca el are 2 laturi, nu doar aia zambind ca prostul si aruncand cu bani...

| ahileintaiul a răspuns:

Doua motive:
1. Gigi e un idiot.
2. Dumnezeu nu exista.

| MeGusta a răspuns:

Am mai zis-o şi o să o mai zic(o să primesc tone de stupizi, dar.) : fotbalul constă într-o cireadă de primate transpirate si cu creastă alergând anemici după o minge. De ce te-ar ajuta god când are copii în somalia de hrănit, de exemplu?

| florin1979 explică (pentru MeGusta):

Vorbesti ca mircea badealaughing

| MeGusta a răspuns (pentru florin1979):

Nu mă compara cu fiinţa aia!laughing. S-a luat de idolul meu, Mircea Cărtarescu.Blasfemieeee!

| PisicMic19 a răspuns:

Domnul ne învată să nu ne mândrim cu realizările si cu puterile noastre, pentru că, după cum am văzut din Pilda Semănătorului, tot ceea ce avem este dar de la Dumnezeu. Dumnezeu nu îi iubeste pe oamenii îngâmfati, ci pe cei smeriti: "Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriti le dă har"(Iacob 4:6).

Si să nu uităm cuvintele Domnului Iisus ce spune: "Nu judecati, ca să nu fiti judecati. Căci cu judecata cu care judecati, veti fi judecati, si cu măsura cu care măsurati, vi se va măsura"(Matei 7:1-2).

Pe vremea Mântuitorului exista o grupare formată din niste oameni care, desi încălcau poruncile dumnezeiesti, se credeau sfinti si drepti: fariseii. Acestia erau doar în aparentă credinciosi: se rugau la colturi de stradă, când posteau îsi puneau în cap sac si cenusă, totul pentru a-i induce pe oameni în eroare cu privire la adevărata lor fire. Erau mândri si aroganti, dispretuindu-i pe ceilalti oameni, pe care îi considerau păcătosi.

Iisus a condamnat de multe ori fătărnicia fariseilor, pentru ei rostind pilda aceasta:

LUCA XVIII:

"9. Catre unii care se credeau ca sunt drepti si priveau cu dispret pe ceilalti, a zis pilda aceasta:

10. Doi oameni s-au suit la templu, ca sa se roage: unul fariseu si celalalt vames.

11. Fariseul, stand, asa se ruga in sine: Dumnezeule, Iti multumesc ca nu sunt ca ceilalti oameni, rapitori, nedrepti, adulteri, sau ca si acest vames.

12. Postesc de doua ori pe saptamana, dau zeciuiala din toate cate castig.

13. Iar vamesul, departe stand, nu voia nici ochii sa-si ridice catre cer, ci-si batea pieptul, zicand: Dumnezeule, fii milostiv mie, pacatosului.

14. Zic voua ca acesta s-a coborat mai indreptat la casa sa, decat acela. Fiindca oricine se inalta pe sine se va smeri, iar cel ce se smereste pe sine se va inalta."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca Becali isi arata credinta doar de ochii lumii, m-a facut praf cand s-a spovedit in direct la tv, e nebun saracu, orice om normal s-ar spovedi la un preot da nu el e Becali e o hahalera de om laughing

| fedot a răspuns:

Nu gigi e de vina, si nu Dumnezeu.De vina sunt jucatorii,vor spectacol, se cred "vedete" ale fotbalului si au crezut ca maccabi e un "nimic" pe langa ei, dar s'au inselat.asta e, nu a fost anul lor happy, sau mai bine zis Primavara lor laughing

| marianchucky a răspuns:

Pentru ca el si-a primit rasplata. Becali face toate chestiile astea pentru a-l vedea lumea si a demonstra el poporului ce credincios este. Cand faci o fapta buna numai tu trebuie sa stii chestia asta, pentru ca atunci se spune ca Dumnezeu ramane dator la tine. Daca faci toate astea cu scopul de a arata lumii, "vai ce credincios sunt eu", ti-ai primit rasplata.