| RAY a întrebat:

Hai sa abordam tema iertări din punct de vedere creștin, ce sa nu iertam si ce sa iertam?

va dau un exemplu, cand un om te jigneste in mod public repetabil si te face in toate felurile merita iertarea?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, după ce i-ai dat vreo două, în numele Tatălui, să te țină minte,

| RAY explică (pentru sadrian46):

Din pacate nu pot

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

E bun răspunsul.
Din păcate, deci păcatele dtale nu te lasă să-i dai la moacă.
Ce va face el mâine? Repetă.

| RAY explică (pentru sadrian46):

Nu pot ca e ceva virtual man

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Dacă e virtual, atunci dă-i niște bobârnace virtuale, my boy.

| mentholinks a răspuns:

Din punct de vedere crestin Isus a spus sa ierti de 70 de ori cate 7 pe un om deci ce trece de asta nu mai trebuie sa-l ierti. In alt loc tot Isus a spus ca daca fratele tau are ceva impotriva ta sau parasul tau sa te impaci cu el, sa-l aduci in fata bisericii si daca nu vrea sa asculte nici de biserica sa fie pentru tine ca un vames si ca un pacatos.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru mentholinks):

Da, asa spune Hristos pentru ca se refera la disciplinare, apoi spune ''sa il primiti iarasi pe acest om si sa aveti grija ca nu dupa prea multa intristare sa il pierdeti''

| AC4S4 a răspuns:

Trebuie sa iertam... TOTUL.
Si Dumnezeu ne-a iertat noua totul, si noi trebuie sa iertam altora totul. Se face mereu aceasta comparatie ("ne iarta precum iertam si noi"). Noi nu meritam iertare din partea lui Dumnezeu, tot asa nici altii nu merita iertare din partea noastra. Iertarea inseamna iubire neconditionata. Totusi, Dumnezeu ne iarta, deci si noi trebuie sa iertam pe altii.

| mentholinks a răspuns (pentru AC4S4):

Poate asa e dar nici Dumnezeu nu iarta chiar totul pana ce nu vom muri. Exista un verset in Biblie in care Dumnezeul acesta le spune israelitilor ca pacatul pe care il savarsisera nu li se va ierta pana ce nu vor muri. Este poate adevarat ca Dumnezeu te iarta daca ii ceri sa te ierte dar roadele iertarii nu le vezi decat in viata viitoare daca exista. Si eu ma rugasem de mai multe ori dar parca mai rau imi mergea. Acum ca am lasat-o mai moale cu Biblia si cu acest Dumnezeu descris in ea parca imi merge mai bine.

| Irinel15123532 a răspuns:

Buna Ray. Da, biblia spune sa ne iertam unii pe altii, Isus spune sa iertam pana la infinit cum ne-a iertat si Dumnezeu pe noi de lucruri mult mai grave, aici avem si o pilda. Isus spune ca era un om dator la un imparat, si nu avea cu ce plati asa ca a fost iertati de datorie, cand acest om a plecat de la imparat s-a intalnit cu un om sarac care ii era dator si i-a spus ''sa imi dai banii inapoi nenorocitule, altfel te voi pune in temnita'' omul sarac l-a rugat sa ii mai dea timp dar acesta nu a vrut. Cand a auzit imparatul ce facuse l-a chemat la el si i-a spus ''Eu te-am iertat pe tine de o datorie uriasa, si tu nu ai putut sa il ierti pe acel om de o datorie foarte mica, acum te voi duce in temnita pana imi vei plati si ultimul ban''. Ce a vrut Hristos sa spuna prin asta? Ca noi trebuie sa iertam oamenii care ne-au gresit cu greseli mult mai mici de ceea ce ne-a iertat Dumnezeu noua. Noi suntem fii Lui si trebuie sa ne comportam ca atare. Si uite ce spune biblia despre dragoste ''Dragoste nu se cearta fara incetare, dragostea iarta tot, crede tot, sufera tot, dragostea nu tine ura, nu cauta folosul sau, nu se gandeste la rau, dragostea nu se va umple de mandrie, de ura, de razbunare, dragostea este de la Dumnezeu si cine iubeste face voia Lui Dumnezeu'' tot in biblie gasim scris ''Dragostea este mai mare decat toate'' pentru ca din dragoste Dumnezeu nu ne-a omorat cand am pacatuit, din dragoste a venit Hristos sa moara pe cruce, din dragoste Dumnezeu ne-a creat, din dragoste Dumnezeu ne iarta in fiecare zi fara sa astepte ceva in schimb.

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

Dumnezeu asta al tau inseamna ca incurajeaza nedreptatea prin exacerbarea dragostei si face apel la eliminarea ratiunii in favoarea unor sentimentalisme fara limita.
Pe de alta parte, spiridusul tau are problemele lui cu asta, nu iarta pe oricine, in orice circumstante, ca altfel toate represaliile "promise" pentru cei care nu-l pupa in dos ar fi minciuni.