| SaintOcea a întrebat:

Hai să le explicăm la dragii noştri creştini de ce sinuciderea e singurul păcat care nu se iartă.
Noi pe lumea asta, conform creştinismului, suntem puşi sub un test, toată viaţa.
Eh gândiţi-vă dragilor, dacă v-aţi sinucide, aţi trişa oarecum şi aţi ajunge mult mai repede la judecată, şi aţi sări peste zeci şi zeci de ani de suferinţă ca muritori pe Pământ. Şi apoi vă rugaţi vă pare rău, vă căiţi, trece cu vederea şi ajungeţi în rai.
Aceasta îi logica din punct de vedere creştin.
Adevăratul motiv pentru care clericii au spus că e păcat de neiertat, e ca să nu-şi piardă sclavii aşa de repede.
Corect, nu?
Dacă nu sunteţi de acord spuneţi de ce.
Nu lăsaţi comentarii gen " N-ai dreptate" şi apoi mă înjuraţi.
Vă rog măcar la această întrebare daţi dovadă de puţină inteligenţă.
(Ştiu ei care se simt)

Răspuns Câştigător
| dr0wn a răspuns:

Fara suparare, un mod de gandire destul de penibila...

Tu compari "raiul" sau "Judecata de apoi" cu un tribunal din Bucuresti straight face

Intr-adevar daca te sinucizi sari peste etape importante...

Eu cred ca nu exista "moarte" oamenii si tot ce are constiinta si nu numai, vor exista tot timpul sub alte forme.
Ai auzit de fractali? ma indoiesc.

Ma rog gandeste-te galaxia noastra ar putea fii un atom, o celulau din testiculele unu om.La fel cum in testiculele noatre probabil traiesc mii de universuri.

U Mad?

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Viata este un dar divin. Dumnezeu ne da viata, si numai El are dreptul ca sa o ia. Orice problema are o rezolvare.Cu micile ei bucurii si necazuri, totusi viata este frumoasa si ea merita traita!

| EmaS a răspuns:

Larix
Deci tu le dai voie?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ai dreptate.

| Angel0 a răspuns:

Pentru atei nu este pacat.

| evostyle7 a răspuns:

Dumnezeu ne iubeste neconditionat... cu conditii!
Una dintre conditii e interzicerea de a te sinucide. Si interzicerea asta e momeala extraordinar de buna pentru multi oameni creduli si inceti la minte. Luam un exemplu concret. Statul interzice crima, violul, furtul si le pedepseste practic, ca atare ( puscarie sau spital de nebuni ). Suicidul e alegerea ta, nu faci rau ( cel putin fizic ) nimanui cu asta, iar pentru acest fapt tu esti invatat ca primesti pedeapsa suprema, iadul. E paradoxal, nu?
Am impresia ca cineva de aici cunoaste ceva terorii de a lui Nassim Harramein.

| LoStEyEs a răspuns:

Eu sunt de acord cu acea afirmatzie. incerc sa fiu o fata model tot timpul, si sunt constienta ca la judecata de apoi voi tine cont de toate pacatele mele. Dumnezeu ne-a dat viata, tot el ne-o ia, nu conteza prin ce mijloace ( un accident de masina, boli, sau la batranete ). Eu cred ca cei care triseaza in acest test al vietii ajung in iad, de mica am crezut asta. Si mai cred ca viata merita traita, dar merita traita cum se cuvine, nu cum fac celelalte fete ( se duc sa danseze la bara, se fac prostituate, nu! ). Aici noi invatam sa ne iubim, sa ne crestem sa ne ajutam. dar exista si ura si dusmanie data de cel rau. La judecata de apoi depinde de doar un lucru: daca sufletul tau e bun sau rau, iar viata te face sa fii bun sau rau, mai exact, te testeaza, daca cu toata suferinta, nedreptatea dar si cu iubirea te faci bun sau rau. Asta e testul Domnului. happy

| sL0boz a răspuns:

Nu o sa vezi niciodata un burtos cu bmw si lant de aur la gat ca se spanzura de grinda. Dar astia saracii sinicid ca s-au saturat sa indure pentru nimic, oricum parerea mea e ca sinuciderea e o gandire putin dilie.
Ema? dar divin pe naiba, uni se nasc in africa si mananca larve de gandaci, sunt rupti de foame, si altii se nasc cu ferrari si bmw in fata vilei cu 20 de camere si piscina. Nu cred ca e prea corect darul asta, si daca o sa ajunga ambii in rai? pai asta nu e discriminare intr-un fel? daca de faci, fane egali frate nu lu unu ii dai dacie si lu altu bugatti de 1 mil euro.

| Tofan_Flavius_1994 a răspuns (pentru sL0boz):

Pai ala cu bugatti ee mai norocos...laughing)a pus multe pomelnice taicasu la viata lui sa-l faca baiat marelaughing)ee pe noi ne iubeste domnul.ce stiu astialaughing)

| ThePoet a răspuns:

Ba, o singura chestie mai am de adaugat pentru ca deja s-a raspuns la intrebarea asta. Ateii care incearca sa sape crestinismul nu sunt atei.

| gaby37 a răspuns:

Cu ce suferim eu iubesc viata asta

| victtor a răspuns:

Foarte interesant ce ai spus mai sus, si nu stiu sa zic daca ai dreptate sau nu, si nu stie nimeni cu exactitate 100% dar oricum bv, foarte buna afirmatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga necrestine ti-am inteles logica din punctul tau de vedere.nu si al meu de crestin.ce ai spus tu, e putin, din punct de vedere laic.fiindca din punct de vedere spiritual nu ai spus nimic.tu vezi logica crestina atat de deformat si de neadevarat incat nu mai e nevoie sa-ti raspund fiindca as pierde timpul.cat despre inteligenta crestinilor, nu e cazul fiindca stiu ce crezi despre crestinism si crestini, deci esti liber sa crezi cum vrei si ce vrei.ce am eu de impartit cu tine? sau noi? cu tine? spune tu; e treaba magarului de unde beau oile apa? eu nu cred.

| Razvan1807138078340 a răspuns:

Pai e singurul pacat care nu se iarta pentru ca numai viu ti se pot ierta pacatele si asta doar la preot ca doar cei ce se sinucid nu se duc acolo morti la preot sa se spovedeasca ca doar mortu nu vorbeste.

| EdiT a răspuns:

Am raspuns al 2-lea big grin!

| EdiT a răspuns:

Greseala rolling on the floor

| BrunetteGirl01 a răspuns:

Astea sunt lucruri pe care nu le stie nimeni... Si da-mi voie sa te contrazic cu ceva,sinuciderea nu e singurul pacat care nu se iarta, mai e si crima si altele, sunt 7 in total, scrie pe la sfarsitul Bibliei happy

| RaduRadu01 a răspuns:

E foarte fals ce ai spus la inceput: "Noi pe lumea asta, conform creştinismului, suntem puşi sub un test, toată viaţa." Daca tot incerci sa faci pe cunoscatorul Bibliei si "sa le explici dragilor crestini" propriile lor doctrine, macar fa-o cu argumente solide.
Sinuciderea este considerata un pacat grav deoarece in acceptiunea biblica viata este un dar, un cadou primit de la Dumnezeu. El fiind Creatorul a tot ce ne inconjoara, toate ii apartinde drept lui. Psalmul 36:9 spune "...la tine este izvorul vietii", deci Dumnezeu este Sursa vietii. Asadar sinuciderea reprezinta un pacat deoarece prin asta distrugi ceva ce de fapt nu iti apartine. happy

| princess2000 a răspuns:

Buna!
Nu este adevarat ce ai spus deoarece viata este un cadou de la Dumnezeu, si daca noi ne sinucidem, ceea ce inseamna ca nu am avut nevoie de cadoul lui dumnezeu, si automat nici de El ca sa ne creeze, ajungem direct in Iad pentru. ca orice pacate am face pe Pamant, nu se compara nici unul cu sinuciderea.
Sper ca te-am ajutat. Pa!

| shpinc a răspuns:

Cel mai bun subiect scris vreodata,ai dat dovadadeomare inteligenta
dar tu de unde sti ca Dumnezeu trececuvederea(scuzenumergetasta space)gandeste-te ca exista iad pentrutrisorisiraipentruceidrepti, sidupa, spusele.tale.sinuciderea e.un.mod. de. tisare deci degeaba tesinucizicaasaajungiiniad iar daca vrei sa ajungi in iad dumnezeutelasa.la poarta raiului

| Tofan_Flavius_1994 a răspuns:

Religia din orice punct de vedere niciodata nu a avut dreptate..toate parerile mele is contra religiei si au logica in comparatie cu a lor..si cum pot oamenii sa creada ca cineva divin ii salveaza pe ei..cand ei se bucura la oo firmitura de paine si habar nu au ce inseamna viata.dar totusi isi permit sa puna toti mana de la mana sa construiasca biserici..pt un acel cineva(Dumnezeu) care are de toate si nu l-a vazut nimeni..deci dragii nostri crestii sunteti sclavii pretenului vostru cel mai bun..si pentru el renunanti la orice..la pretenii la persoanele dragi la unele moravuri si chiar in unele cazuri si la familie..si speratii ca oo sa avetii de toate dupa moarte.happy