| Meme10Meme a întrebat:

Hai sa va mai zic un paradox: Ei bine,un comerciant grec din Atena striga ca are o sabie care poate sa distruga orice. Dupa,a zis ca are un scut invincibil. Atunci,a venit un om de rand sa ii adreseze urmatoarea intrebare: Daca sabia ta care distruge tot loveste scutul invincibil, ce se intampla? Cine castiga? Aceasta teorie se aplica si la divinitati. Adica? Dumnezeu poate sa faca o piatra care sa nu poata sa fie miscata nici macar de el? Si daca nu poate, inseamna ca nu poate face orice? Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| h379m3973423 a răspuns:

Având în vedere că El este Suveran cred că poate face o piatră pe care o poate mișca și nu o poate mișca în același timp. Cine știe ce calcule or fi în dimensiunile mult superioare...

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

De-a lungul veacurilor, Satana a încercat să ispitească pe Dumnezeu în mod direct și indirect prin oameni.
Este scris: "Să nu ispitești pe Dumnezeu". (Deuteronomul.6:16)
Și în altă parte: "Dumnezeu nu poate fi ispitit ca să facă rău, şi El însuşi nu ispiteşte pe nimeni." (Iacov.1:13)
Așadar, orice ispită este de la cel rău; și nu putem amesteca lucrările lui Dumnezeu cu ale celui rău, pentru că asta ar însemna să hulim pe Dumnezeu.

Noi oamenii suntem singurii care ne creăm greutăți în viață pe care nu le putem duce. Chiar și întrebarea aceasta este o povară, deoarece Dumnezeu nu ne-ar răspunde la ea, deoarece este irațională. Iar Dumnezeu este rațional.
Sau ar exista două răspunsuri la o astfel de întrebare, și i-ar lăsa pe oameni să își aleagă răspunsul care și-l doresc:
1. "Isus i-a răspuns: „S-a spus: „Să nu ispiteşti pe Domnul Dumnezeul tău." (Luca.4:12)
2. Dumnezeu ar putea să facă o piatra pe care să nu o poată ridica, iar la urmă să o poată ridica.
Dumnezeu creează pe toți oamenii, dar nu îi poate salva pe toți. Asta nu înseamnă că El nu îi poate salva, ci pentru că cei mai mulți nu vor. Aceștia de pe urmă reprezintă piatra pe care nu o poate ridica.
Să alegem dar ca să nu ispitim pe Dumnezeu. Acest lucru ne va duce la viață.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e un paradox. E un nonsens.
Poate Dumnezeu sa nu fie Dumnezeu?
Normal ca nu poate. Nu are sens logic. Dumnezeu nu se poate nega pe El insusi.
Noi creștinii nu zicem ca Dumnezeu poate face orice chiar si actualiza ceva nonsensic. Dumnezeu poate face orice îi este in natura Lui logică să facă fiindcă Dumnezeu e chiar sursa logicii.

| Meme10Meme explică (pentru CostinAlamariu):

Pai nu ar putea sa schimbe logica?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Am spus ca logica izvoraste din El. Logica este oarecum confectionata in mod perfect ca un al arhetipului suprem. Ca Dumnezeu sa schimbe logica ar trebui sa se schimbe pe El insusi si asta nu e posibil fiindca Dumnezeu e neschimbat si etern.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ca un tip*

| Meme10Meme explică (pentru CostinAlamariu):

Dar cine l-o facut pe Miezo'? Cine l-o setat sa fie asa cum e?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Te rog sa nu-ti bati joc cand vorbesti de lucruri sacre. Din cate am inteles ai spus la un moment dat ca esti religios. Nu se vede.
Nu L-a setat nimeni. Dumnezeu este etern, nu are inceput si nici sfarsit. Nu a existat nimeni si nimic inaintea divinitatii

| CostinAlamariu a răspuns:

Ce vrei sa spui prin "a noastra"? De ce nu esti in stare sa judeci fiintele umane ca pe indivizi distincti unul fata de celalalt? Eu sunt o persoana unica si alte persoane sunt la fel de unice.
Si in al doilea rand de ce ma faci prost? Ce prostie am zis? Ce prostie de-a mea ai vazut-o?