| Alllllexandra a întrebat:

Heeey.Maine merg sa ma spovedesc cu clasalaughing si vreau sa stiu si eu cum e, nu m-am mai spovedit niciodata pana acum. Povestiti'mi si mie va roghappy Fundita!

Răspuns Câştigător
| sunrises a răspuns:

... Nu astepta intrebarile preotului, intrebarile sale sunt doar pentru a te ajuta sa/ti aduci aminte, sau pentru a te ajuta sa iesi din impas – se gandeste ca nu stii ce greseli se marturisesc. Nu are el nici o curiozitate, nu il poate surprinde sau mira absolute nimic, mai ales dupa cele cateva zeci de mii de marturisiri ascultate. N-ai nici o sansa sa vii tu cu ceva nou. happy
... Cand cineva spune ca si preotul face pacate, trebuie vazut faptul ca nu meritul este iertarea pacatelor- ci harul lui Dumnezeu care lucreaya prin el indiferent de meritele lui.
... Si totusi daca s-ar cantari meritele, daca s/ar lua un grup de 10000 de preoti si un grup de 10000 de oameni obisnuiti (ai unui orasel), unde crezi ca se vor intalni mai multe patimi, pacate, betii, nelegiuiri, procese, furturi, divorturi, adultere, sinucideri, calomnieri, injurii, certuri, etc…? De 100 sau de 1000 de ori mai putine in randul preotilor decat al oamenilor din acel orasel de 10000 de locuitori! Nu este usor, dar se poate verifica…

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Va duceti ca oile la rand, bagati capul sub fusta popei si o sa te intrebe lucruri indiscrete.

| lpavel a răspuns:

Daca inca nu ai facut prima sfanta impartasanie/spovada, nu te poti spovedi...
Preotul nu iti va da dezlegarea (adica nu te va spovedi)!

| Alllllexandra explică (pentru lpavel):

Am spus ca nu m-am spovedit, nu ca nu m-am impartasit! Si daca ar fi asa, nu m-as mai putea spovedi niciodata? E ilogic ceea ce spui.

| lpavel a răspuns (pentru Alllllexandra):

Greseala mea, scuze! Se pare ca esti de religie ortodox? daca da, atunci nu stiu...

| Alllllexandra explică (pentru lpavel):

Multumesc oricumhappy

| sunrises a răspuns (pentru lpavel):

Poate nu e catolica, nu te/ai gandit?

| AtateaConditii a răspuns:

Te pui in genunchi si preotul arunca un covor peste capul tau si iti zice sa ii spui toate pacatele fara rusine. Normal ca nu ii spui in detaliu ca ai facut x cu aia samd. ii spui ca ai injurat, te-ai certat cu colegi, ai fost gelos adica te referi in general stii nu dai in detaliu pacatele tale sa nu il sperii pe preottongue.

| Alllllexandra explică (pentru AtateaConditii):

Pai si ma ia separat de colegi? Sau spun de fata cu ei?

| AtateaConditii a răspuns (pentru Alllllexandra):

Separat normal, daca te baga sub fusta lui doar nu o sa bage toata clasalaughing sub el. Normal ca separat deci nu trebuie sa te sperii. Cel putin asa a fost la mine, cine stie poate s-a schimbat dar nu cred.

| AliGab a răspuns:

Cand te duci la spovedit cu clasa, pot exista 2 feluri. Daca vrea sa spovedeasca toate clasa (si eu cand eram mica am participat la asa ceva) o sa va tina pe toti in biserica si o sa va intrebe diverse (de ex daca ati mintit). Daca va spovedeste pe fiecare in parte (ceea ce ar trebui) atunci poti sa spui preotului toate pacatele tale, tot tot tot, caci el nu poate spune nimic din ce ai spus tu. Este bine ca dupa ce te spovedesti sa incerci sa nu mai faci greselile mari (de exemplu daca ai mintit, ai marturisit si bine ar fi sa-ti propui sa nu mai minti - este doar un exemplu, sa nu crezi ca te fac mincinoasa).
Daca va spovedeste pe toti odata, cred ca ar fi bine sa ceri sa te spovedeasca si pe tine separat de ceilalti. De ce? Pentru ca atunci cand esti cu toata clasa de fata nu poti spune toate pacatele tale, pe cand daca esti singura cu parintele ii poti spune tot (sa nu iti fie rusine ca el nu te va judeca si nici nu va spune).
Dupa ce te spovedesti, parintele iti va da dezlegare sau nu sa te impartasesti.
Spor in cele bune.

| Narfundo a răspuns:

Ajungi la preot si il intrebi.Ma vei spovedi pe bune sau o vei face de ochii lumii? Ii vezi reactia si daca nu este serios zi 2, 3 lucruri si pleaca. Daca vrea sa te spovedeasca cu adevarat, spune-ti toate pacatele si daca nu esti constient de ele, roagal frumos sa te si ajute cu niste intrebari serioasewinking.Nu te joci cu spovedania.Ori faci ce trebuie ori dai de necazwinking.In biblie spune ca incercand sa scapi de rau, nu faci decat sa aduci de 2 ori raul care il ai asupra ta. Daca alegi sa intri in lupta, intra pe bune, altfel acumulezi negativitate cum acumuleaza soferii punctewinking>

| KateMiddleton a răspuns:

Fii sigura in tine, iti spui pacatele, nu te va ucide nimeni. Daca te temi sa uiti ceva scrieti greselile pe o foaie.

| sunrises a răspuns:

Nu astepta intrebarile preotului, spune tu ceea ce ai pe suflet, fa/ti o scurta analiza a greselilor pe care le/ai facut (vor fi multe) dar ele se pot rezuma la categorii care déjà exista:
Cele zece porunci…, pacatele capitale (mandria, invidia, avaritia, lacomia, desfranarea, mania, lenea), etc…
Astfel mentionezi,, lenea,, si dai ceva exemple: la ascultare fata de parinti, la rugaciune, mers la Biserica…

... Va fi si in functie de timpul parintelui. Datoria ta este sa regreti sincer, sa fii sincer in marturisire, sa nu ascunzi ceva sau sa nu te opresti din marturisire doar pentru a incheia mai repede actul acesta care se face in fata lui Dumnezeu, preotul fiind doar un martor. Un martor prin care lucreaza insa si harul iertarii incredintat apostolilor de catre Fiul Lui Dumnezeu.

| sunrises a răspuns:

... Nu astepta intrebarile preotului, ca sa nu risti sa confunzi spovedania (care este act de salvare si eliberare pentru noi), sa nu o confunzi cu un interogatoriu (la care ce/i drept incerci sa spui cat mai putin posibil happy ). Vezi diferenta, si pericolul?
... Spovedania nu este interogatoriu, la care sa vrei sa spui cat mai putin posibil (de teama, sau retinere), spovedania este Mantuire, este Eliberare a sufletului, este Tratamentul prin care contrabalansam tot raul din jurul nostru, este Calea apropierii de Dumnezeu – singurul mod de iertare reala a pacatelor!