| brokxy a întrebat:

Hei. Credeti ca biserica a inventat faptul ca daca te sinucizi mergi in Iad pentru a speria oamenii si a-i opri din a se sinucide? Am cautat pe net, stiti ca e Biblia pe net si nu scrie nimic ca daca te sinucizi ajungi in Iad. (Nu ca as avea motive ascunse lol)

26 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu biserica a inventat asa ceva ci LEGEA lui Dumnezeu Decalogul interzice sinuciderea.
In Decalog avem Porunca a Sasea spune: SA NU UCIZI.
Daca te omori faci O CRIMA impotriva ta si fiindaca dupa crima NU MAI TRAIESTI pacatul tau ramane. Deoarece pedeapsa pacatului ESTE MOARTEA atunci vei avea parte de focul cu efecte vesnice de la Judecata Finala sau cum mai este numit Focul Vesnic.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Si acel soldat care omoara unde ajunge? Sa fim seriosi.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

さようなら. Asta primesti cand nu te ti de cuvant.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Asa ai dedus tu din'Poate'?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Daca nu ai inteles uite mai pe intelesul tau: Sayōnara (Adio).

| anonimg a răspuns:

Oamenii vor pierde cerul nu doar pentru că au curmat viața, ci și pentru un singur păcat la care nu s-a renunțat.
Nu există o poruncă expresă în care să se vorbească despre sinucidere. Dar este scris: "Să nu ucizi."

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Pana la urma si sexul de placere e pacat. Oare cum satisfaci o femeie? Daca nu o satisfaci, 'e vai de tine' rolling on the floor

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

„Imi pare rau de voi ca sunteti slabiti in credinta. Veti cadea din cauza fricii. Frica-i de la diavol; nu va fie frica pentru a va salva sufletele. Vor veni vremuri foarte grele, dar toate sunt ingaduite de Dumnezeu, Care este tovarasul de drum al fiecaruia, de la nastere pana la moarte. Vor cadea si cei alesi. Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

2 Timotei 3

1. Sa stii ca in zilele din urma vor fi vremuri grele.
2. Caci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, laudarosi, trufasi, hulitori, neascultatori de parinti, nemultumitori, fara evlavie,
3. fara dragoste fireasca, neinduplecati, clevetitori, neinfranati, neimblanziti, neiubitori de bine,
4. vanzatori, obraznici, ingamfati; iubitori mai mult de placeri decat iubitori de Dumnezeu;
5. avand doar o forma de evlavie, dar tagaduindu-i puterea. Departeaza-te de oamenii acestia.
6. Sunt printre ei unii care se vara prin case si momesc pe femeile usuratice, ingreuiate de pacate si framantate de felurite pofte,
7. care invata intotdeauna, si nu pot ajunge niciodata la deplina cunostinta a adevarului.
8. Dupa cum Iane si Iambre s-au impotrivit lui Moise, tot asa si oamenii acestia se impotrivesc adevarului, ca unii care sunt stricati la minte si osanditi in ce priveste credinta.
9. Dar nu vor mai inainta; caci nebunia lor va fi aratata tuturor, cum a fost aratata si a celor doi oameni.
10. Tu insa ai urmarit de aproape invatatura mea, purtarea mea, hotararea mea, credinta mea, indelunga mea rabdare, dragostea mea, rabdarea mea,
11. prigonirile si suferintele care au venit peste mine in Antiohia, in Iconia si in Listra. Stii ce prigoniri am rabdat; si totusi Domnul m-a izbavit din toate.
12. De altfel, toti cei ce voiesc sa traiasca cu evlavie in Hristos Isus vor fi prigoniti.
13. Dar oamenii rai si inselatori vor merge din rau in mai rau, vor amagi pe altii si se vor amagi si pe ei insisi.
14. Tu sa ramai in lucrurile pe care le-ai invatat si de care esti deplin incredintat, caci stii de la cine le-ai invatat;
15. din pruncie cunosti Sfintele Scripturi, care pot sa-ti dea intelepciunea care duce la mantuire, prin credinta in Hristos Isus.
16. Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire,
17. pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

„Trebuie sa ne intarim spiritualiceste, ca altfel viata noastra este moarta, chiar daca ne merge numele ca traim."

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Vine timpul, si e foarte aproape, cand toti preotii vor repara bisericile, iar altii vor construi altele noi, dar nelucrand ei la sufletul omului, vor ramane bisericile goale, cucuvelele vor canta intr-insele. Roadele slabirii in dreapta credinta a teologilor in facultati si seminarii vor fi preotii, care vor fi si mai slabi ca invatatorii lor; mai ales in Transilvania ortodoxia aproape ca va disparea, ultima reduta va fi Sibiul, dar va cadea si acesta. Dumnezeu nu forteaza mantuirea nimanui. Cine are minte sa ia aminte.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu biserica a inventat asta, eu stiu asa ca daca te sinucizi sufletul tau ajunge in iad. De ce? pentru ca ti-ai luat singur viata, aceea viata care ti-a fost data de catre Dumnezeu chiar din prima clipa din care ai iesit din pantecul mamei tale. Preotul nici macar nu iti face slujba pentru ca ii este interzis scrie si in biblie ca cei care isi i-au singuri viata sa nu li se faca slujba de inmormantare, si sa fie inmormantati la marginea cimitirului adica sa nu fie asezati la o lalta cu ceilalti.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pentru ca, prin sinucidere renunti la "darul vietii" dat de Dumnezeu, si e singurul pacat care nu se iarta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Credeti ca biserica a inventat faptul ca daca te sinucizi mergi in Iad pentru a speria oamenii si ai oprii din a se sinucide?" ba din potriva asta nu e ca sa te sperie sa nu faci asta, ci ca sa te faca sa lupti in continuare cu viata ori cat de grea ar fi ea chiar daca l-a un moment dat vei ajunge pe strada s-au vei fi singura cu un copil bolnav si nu te va lua nici un barbat, adica sa iti duci crucea pana la capat pana vei imbatrani numai sa nu iti ei viata ca altfel vei ajunge in IAD. Si crede-ma ca Iisus nu a fost doar un Sfant a fost fiul lui Dumnezeu si DA absolut tot ce e in biblie e adevarat ca nu degeaba au scris-o.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tu nu cauta Biblia pe net tu citeste insusi Biblia adica cartea de la A la Z rasfoindo ca altfel nu vei intelege nimic.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu uita ca cu totii suntem copii lui Dumnezeu cu totii suntem creatia lui atat in trup cat si in spirit chiar daca am mostenit trasaturi de la parintii nostri. In viata nu conteaza daca esti bogat s-au sarac, prost s-au destept conteaza un singur lucru sa fi perseverent sa ai mintea deschisa la orice si nu in ultimul rand sa fi OM, caci daca am uitat sa fim oameni ramanem doar niste animale cu doua picioare care merg pe pamant.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Inca ceva, ca sa il cunosti pe Dumnezeu trebuie sa iubesti caci din iubire ai fost creata si tu iubeste si ai sa il cunosti pe Dumnezeu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Biserica nu a inventat nimic biserica este lacasul de cult unde se aduna oamenii dintr-o comunitate (sat) si se roaga se sfatuiesc discuta. Sa sti ca pe vremuri au fost fete si baieti care s-au cunoscut la biserica si asa si-au gasit sufletul pereche se spune ca numai pe cale spirituala iti poti gasi sufletul pereche aceea persoana in care tu chiar simti ca te completeaza si ca te intelege, nu degeaba generatiile trecute vorbesc de oamenii de la sate ca se intelegeau mai bine si ori cat de grea ar fi viata de bine de rau se aveau unii pe altii si totusi se iubeau uitate la batranii de la sate cei din satele izolate ei si-au dus crucea pana la capat.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu uita un lucru viata chiar ca bate filmul.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Biblia spune clar ca Iuda daca s-a spânzurat nu va fi mântuit. Daca mustrările de constiinta l-ar fi dus la pocăință Dumnezeu l-ar fi iertat si ar fi fost mântuit.Si noi suntem cate un Iuda cu fiecare păcat care il facem.Atenție! Atunci când incepi sa regreți păcatele facute e mai intelept sa te pocăiești decât sa alegi ce a ales Iuda.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Iisus la obligat pe iuda sa mearga sa cheme soldati, el a venit la el si nu a mai vrut apoi iisus i-a spus du-te ce trebuie facut trebuie, desi la obligat plus ca in lipsa lui iuda nu se intampls crucificarea lui, totul a predestinat dumnezeu de la bun inceput, iisus spune asta, totul e facut prin voia tatalui meu

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu cunoaște omul inca înainte de a se naște.Isus știa cine are să-l vinda si daca i-a spus la cina ca ce are de făcut sa facă mai repede este pentru a arata lui si celorlalți ucenici ca el cunoaște si cele mai ascunse gânduri. Daca Iuda lua din puga bani denota faptul ca cine este nedrept in cele mici e nedrept in toate.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Omule tu nu intelegi ca totul s-a facut prin voia lui dumnezeu nu exista liber arbitru doar niste marionete

| Octavian199 a răspuns:

Evident.Luam de exemplu un soldat din armata.

| Mircea08 a răspuns:

Nu conteaza ce au inventat diversele biserici, conteaza ce spune Iisus :
"Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi? De va strica cineva templul lui Dumnezeu, îl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfânt este templul lui Dumnezeu, care sunteţi voi?"
(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 3/16, 17)

| unvecin a răspuns:

Scrie: Să nu ucizi.

Se cuprinde aici.