| anonim_4396 a întrebat:

Hei cunosc pe cineva care are o relatia, dar ea este ortodoxa iar el penticostal. Se vor putea casatori ea sa ramana religia ei si el religia lui?

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Este un impediment şi încă unul foarte puternic!
Imaginează-ţi cât de complicate sunt tensiunile ce se nasc din cauza diferenţelor de mentalitate, diferenţelor referitoare la o serie întreagă de aspecte văzute în mod diferit în cele două credinţe...

Este foarte important să fie amândoi de aceiaşi religie, religia în care s-au născut. Relevant în acest sens este şi II Corinteni 6, 14.

Un şir întreg de aspecte ce privesc "familia lărgită", "dreapta credinţă", cea de care depinde mântuirea sufletului, vor genera în timp, la tot pasul, compromisuri, frustrări tacite, reproşuri, foarte multe dispute, toate fără rezolvări la orizont, contraziceri şi concurenţă, tensiuni nerezolvate, etc…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Este un impediment şi încă unul foarte puternic!
Imaginează-ţi cât de complicate sunt tensiunile ce se nasc din cauza diferenţelor de mentalitate, diferenţelor referitoare la o serie întreagă de aspecte văzute în mod diferit în cele două credinţe...

Este foarte important să fie amândoi de aceiaşi religie, religia în care s-au născut. Relevant în acest sens este şi II Corinteni 6, 14.

Un şir întreg de aspecte ce privesc "familia lărgită", "dreapta credinţă", cea de care depinde mântuirea sufletului, vor genera în timp, la tot pasul, compromisuri, frustrări tacite, reproşuri, foarte multe dispute, toate fără rezolvări la orizont, contraziceri şi concurenţă, tensiuni nerezolvate, etc…

| milan9 a răspuns:

Dragostea e mare, dar se spune că după câteva luni de "dragoste", ceea ce mai ţine relaţia în picioare este doar echilibrul ei firesc, neîntreţinut în mod artificial prin efort suplimentar, nesimulat…

Ori tensiunile inter-religioase, numai relaxare, pace şi echilibru nu oferă sad
Confesiunea copiilor este un alt subiect disputat…

Este deci un nedorit început al unui tunel fără vreo "luminiţă" la capătul lui. Iar de îndrăgostit, doar ştii… te poţi îndrăgosti şi de 3 ori pe săptămână. happy
Şi de o telenovelă te desparţi greu, dar după două zile îţi trece…

| ErrorFound a răspuns:

Impedimentul se afla doar in exterior, daca se iubesc, nu exista nici o problema. Religia nu poate sta in calea iubirii.

| HueyFreeman a răspuns:

Da, pot face ce vor, asta daca renunta la ideea tamptita ca religia sta in calea iubirii. Avem mai sus un exemplar care intareste aceasta idee.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, atata timp cat religia nu va reprezenta un impediment in casnicia lor.

| BlackSulphur a răspuns:

Am spus-o si o s-o mai spun: Daca religia (iubirii) sta in calea iubiri, atunci religia este gresita si trebuie schimbata URGENT.