| Junioru14 a întrebat:

Hei! De ce e păcat masturbarea? Eu n-am găsit în biblie. Și cu ce îl supăra pe Dumnezeu? E păcat și dacă nu o faci obsesiv?
Mai am o întrebare: de ce se supăra Domnul cand înjurăm? Ms refer la înjurăturile de genu pi_ _ a mati nu la cele care îl "invoca" pe El

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Iti raspund la a doua intrebare, la prima iti raspun putin mai incolo.

Dumnezeu se supara, pentru ca, cuvintele noastre au putere.
Pot sa raneasca, si el ne cere sa ne gandim inainte sa vorbim, ce efect are cuvintele noastre.

Daca vrei referintele biblice, pot sa ti le caut si sa le trimit.

Asa cum am spus la a doua, iti raspund mai tarziu.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In pilda cu Onan nu este condamnata m. In primul rand Onan nu se m., ci practica metoda contraceptiva numita c.i. Mesajul pildei cu Onan este ca daca esti baiat iar fratele tau moare fara urmasi de sex masculin esti obligat sa-i cordesti nevasta (vaduva) pana cand ea concepe si naste un prunc de sex masculin. Practic esti obligat sa faci un copil in numele fratelui tau decedat. Nu stiu cati crestini din ziua de azi respecta aceasta prevedere a Legii lui Dumnezeu (care nu poate minti si nu se poate schimba, deci nici Legea Sa nu se poate schimba, asa cum a recunoscut Isus Hristos la Matei cap. 5). Ca urmare din punct de vedere biblic onanisti sunt acei crestini care nu fac copii in numele fratilor lor decedati.

| milan9 a răspuns:

Chiar si daca nu e la fel de grav precum relatiile intime inainte ca cineva sa fie casatorit, sau ca adulterul (care au consecinte grave asupra familiei ce va urma), pacatul masturbarii este totusi o treapta a pacatului desfranarii, avand gravitatea si consecintele ei… :(

"Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." I Corinteni 6, 9-10

http://ortodoxia.md/......avea-copii

Dedică unei cauze nobile efortul tau de a evita orice forma a pacatului desfranarii si vei descoperi ca nu e nimic mai simplu decat sa traiesti aceasta abstinenta. :)

| SatanLovesYou a răspuns (pentru milan9):

Ce dramatic.
Eu chiar nu pot sa inteleg ce aveti voi impotriva massturbarii. Ce e asa rau in a te simti bine cand ai chef? Fara riscul bolilor /sarcinilor nedorite? Din atatea probleme catastrofale pe d-zeu il intereseaza doar placerea unei "furnici"? Si nu, nu afecteaza deloc.

| mentholinks a răspuns:

"Fiti sfinti, caci Eu sunt sfant."

| mentholinks a răspuns (pentru mentholinks):

Desigur, n-as putea sa-ti spun ce este sfant in viziunea lui Dumnezeu pentru ca nici eu nu stiu exact.

| Seba2013 a răspuns:

Masturb este pacat, pentru ca este precedata de dorinte carnale, pe care Dumnezeu ne cere sa le facem sa moara sau sa le infranam.
Uite aici: Coloseni 3:4, si 1 Tesaloniceni 4:4, 5.

Ce se intampla, daca nu iti infranezi aceste dorinte sexuale?
Vei deveni sclav a dorintei si dependent de placeri.
Uite aici: Tit 3:3.

Pe Dumnezeu il supara laba, pentru ca asa cum ti-a raspuns ada92, el a creat organele sexuale cu alt scop.

Chiar este un verset biblic, in care Dumnezeu, este dezgustat, de oamenii carnalii care traiesc in placeri sexuale.

| ada92 a răspuns:

Să zicem că i-ai oferit unui prieten în dar o cămaşă sau un pulover. Cum te-ai simţi dacă l-ai vedea pe prietenul tău că foloseşte acel articol de îmbrăcăminte pe post de cârpă sau de preş? Gândeşte-te cum trebuie să se simtă Creatorul nostru când folosim în mod nepotrivit darul vorbirii. Biblia spune: „Orice amărăciune răutăcioasă, furie, mânie, strigăt şi vorbire jignitoare să fie înlăturate de la voi, împreună cu orice răutate" (Efeseni 4:31).